18.02.2016 KHAJURAHO (KADŹURAHO)

.

RANO, W DOŚĆ DUŻYM UPALE DOSZLIŚMY DO NAJBARDZIEJ ODDALONEJ – CZYLI POŁUDNIOWEJ – GRUPY ŚWIĄTYŃ, OBEJRZELIŚMY JE I NA PIECHOTĘ PRZEZ WIEŚ, DOTARLIŚMY DO DRUGIEGO KOMPLEKSU.

PRZEZ DŁUŻSZY OKRES CZASU TOWARZYSZYŁ NAM CHŁOPIEC, MOŻE W WIEKU 13 LAT. PROWADZIŁ Z NAMI KONWERSACJĘ NA RÓŻNE TEMATY. OPOWIADAŁ O ŚWIĄTYNIACH, ZWYCZAJACH WE WSI. WIDAĆ BYŁO, ŻE JEST WPRAWNY W TYM CO ROBI I OCZYWISTYM BYŁO, ŻE ZA SWOJE BLA BLA, BĘDZIE CHCIAŁ ZAPŁATY.

ZROBIŁO SIĘ UPALNIE, WIEC WZIĘLIŚMY RIKSZĘ, ABY DOTRZEĆ DO CENTRUM, GDZIE ZNAJDUJE SIĘ NAJBARDZIEJ OSŁAWIONY KOMPLEKS ŚWIĄTYŃ.
WEJŚCIE JEST PŁATNE. ŚWIĄTYNIE ZNAJDUJĄ SIĘ NA OGRODZONYM, UPORZĄDKOWANYM TERENIE. SĄ PRZEPIĘKNIE RZEŹBIONE. NIE CHODZI TUTAJ O SŁYNNE SCENY EROTYCZNE WYMAGAJĄCE NIEKIEDY ZDOLNOŚCI CYRKOWYCH, ALE O CAŁOŚĆ. CI, KTÓRZY STWORZYLI KHAJURAHO BYLI WSPANIAŁYMI ARTYSTAMI. WSZYSTKIE POSTACI, WOJOWNICY, BOGOWIE, BOGINIE, MUZYCY, ZWIERZĘTA, TANCERKI, APSARY, TWORZĄ ZESPÓŁ PEŁEN HARMONII I PIĘKNA.

ALE KHAJURAHO TO PRZEDE WSZYSTKIM APOTEOZA KOBIET. SĄ PEŁNE PIĘKNA, PROPORCJI, UŚMIECHU, ZADOWOLENIA Z ŻYCIA. WIDAĆ JAK CHARAKTERYSTYCZNIE CZAROWNIE WYGIĘTE,  PUSZCZAJĄ DO CIEBIE PERSKIE OCZKO. BOGOWIE STOJĄ ZE SWOIMI MAŁŻONKAMI W MIŁOSNYM UŚCISKU, CO MA PRZYNOSIĆ SZCZĘŚCIE.

KHAJURAHO – JEDNO ZE SZCZYTOWYCH OSIĄGNIĘĆ ARCHITEKTURY INDYJSKIEJ, POWSTAŁO ZA OPANOWANIA DYNASTII CHANDELÓW (950 -1050) NAJPRAWDOPODOBNIEJ UPRAWIAJĄCEJ  TANTRYZM,  CO BEZ WĄTPIENIA MA PRZEŁOŻENIE NA EROTYCZNE RZEŹBY.
UWAGĘ PRZYKUWA, OCZYWIŚCIE POZA ŚWIĄTYNIAMI LAKSZMANY (LAKSHMANA) I WIŚWANATHA (VISHVANATHA), ŚWIĄTYNIA KANDARIJA MAHADEWA (KANDARIYA MAHADEVA). MA ONA IMPONUJĄCE ROZMIARY. JEJ GŁÓWNA, PIĘKNA ŚIKHARA OBRAZUJE GÓRĘ, PO KTÓREJ NALEŻY SIĘ WSPINAĆ, ABY DOTRZEĆ DO AMRYTY – NEKTARU NIEŚMIERTELNOŚCI.

.

KHAJURAHO - PRZED ŚWIĄTYNIAMI
KHAJURAHO – PRZED ŚWIĄTYNIAMI

.

SZALENIE CIEKAWE SĄ ZASADY BUDOWY ŚWIĄTYŃ. ŚWIĄTYNIA JEST KOMPOZYCJĄ MAGICZNĄ. NIC NIE JEST W NIEJ PRZYPADKOWE. WYMIARY, PROPORCJE, POŁOŻENIE, KAŻDY PRZEDMIOT I POSTAĆ MA SWOJE MIEJSCE ORAZ SYMBOLIKĘ. ZAWIERA ŚWIAT WIDZIALNY I NIEWIDZIALNY. TEN OSTATNI TO BOGOWIE, DOBRE DUCHY, DEMONY STWORY, CHIMERY. ORNAMENTY, STATUETKI SKUPIAŁY LUB ODPYCHAŁY ENERGIĘ.

ŚWIĄTYNIA TO SIEDZĄCA POSTAĆ KOBIETY.
NISZA, W KTÓREJ ZNAJDUJE SIĘ OŁTARZ I STATUETKA GŁÓWNEGO BOGA TO MACICA — GARBHAGRIHA, W KTÓREJ MA MIEJSCE DOJRZEWANIE DUCHOWE OSOBY PRZYCHODZĄCEJ DO BOGA, DALEJ TO DROGI RODNE, PRZEZ KTÓRE CZŁOWIEK PRZEMIENIONY DUCHOWO PRZYCHODZI NA ŚWIAT. NAD TĄ CZĘŚCIĄ ZNAJDUJE SIĘ GŁOWA, ŚIKHARA. MAHAMANDAPA, DUŻA SALA DLA WIERNYCH TO MIEJSCE MIĘDZY NOGAMI, GDZIE POJAWIA SIĘ GŁOWA NOWEGO CZŁOWIEKA. SCHODY UŁOŻONE SĄ NA STOPACH KOBIETY.
ILOŚĆ SZCZEGÓŁÓW I DETALI W RZEŹBACH, ORNAMENTACH, RÓŻNEGO RODZAJU ZDOBIENIACH JEST NIE DO OPISANIA. MOŻNA JE OGLĄDAĆ GODZINAMI. WARTO MIEĆ LORNETKĘ.

JAK JUŻ SIĘ NAPATRZYLIŚMY, POSZLIŚMY COŚ ZJEŚĆ DO RAJA CAFÈ. LOKAL PEŁEN BIAŁASÓW, KTÓRZY SIEDZĄ CZYTAJĄ, GRAJĄ W KARTY, JEDZĄ.
ZAMÓWIŁAM BRIANI, ALE NIE BYŁAM W STANIE ZA DUŻO  ZJEŚĆ – WCZORAJSZE ORZESZKI DALEJ CIĄŻYŁY NA MOIM ŻOŁĄDKU. POCHODZILIŚMY JESZCZE TROCHĘ, KUPILIŚMY FAJNEGO ARBUZA I  DOSZLIŚMY DO HOSTELU.

ZROBIŁO SIĘ PÓŹNE POPOŁUDNIE A NAS ZMORZYŁ SEN.

.

► ZOBACZ FOTY ◀︎

.

Komentarze

Dodaj komentarz