24.08.2016 NAJDŁUŻSZY DZIEŃ – OD MONT-SAINT-MICHEL DO SAINT-MALO

.

ALIANCI MIELI CIĘŻKI, SŁYNNY „NAJDŁUŻSZY DZIEŃ6 CZERWCA 1944 ZDOBYWAJĄC PLAŻE NORMANDII. DZISIAJ MY, DZIĘKI NIM, MAMY NAJDŁUŻSZY I JAK DOTĄD NAJFAJNIEJSZY DZIEŃ NA TYCH PLAŻACH.
NASZ PLAN OBEJMUJE: ZROBIENIE ZDJĘĆ MONT SAINT-MICHEL W PROMIENIACH BUDZĄCEGO SIĘ SŁOŃCA; ZWIEDZANIE TEGOŻ (ŁĄCZNIE Z MIASTECZKIEM OCZYWIŚCIE ?); WYPAD DO CANCALE NA LUNCH ZŁOŻONY Z PRZEPYSZNYCH, SŁYNNYCH LOKALNYCH OSTRYG; POWRÓT DO KLASZTORU SAINT-MICHEL; PIESZA WYCIECZKA PRZEZ ODKRYTĄ PRZEZ ODPŁYW ZATOKĘ (3 godz.); POWRÓT AUTOBUSEM DO PRZYKLASZTORNEGO PARKINGU I NA KONIEC PODJECHANIE DO MIEJSCA, Z KTÓREGO MOŻNA ZROBIĆ ZDJĘCIA ZACHODZĄCEJ NA TLE SKAŁY KLARY.

WSTALIŚMY KOŁO 5 RANO BY DOJECHAĆ W POBLIŻE GÓRY PRZED WSCHODEM SŁOŃCA.
KORZYSTAJĄC Z ZAMIESZCZONYCH NA MAPACH GOOGLE PUNKTÓW DOBRYCH DO OBSERWOWANIA WZWODU KLARY DOTARLIŚMY SPRAWNIE DO CELU. NIESTETY, TAK JAK PODEJRZEWAŁEM WSKAZANE MIEJSCE (36 ROUTE DE ROCHE TORIN) NIE BYŁO TYM CZEGO SZUKAŁEM. LEŻĄCY NA WYSOKIEJ SKALE KLASZTOR NIE DA SIĘ STĄD SFOTOGRAFOWAĆ POD SŁOŃCE. BY UZYSKAĆ TEN EFEKT TRZEBA DOTRZEĆ GDZIEŚ TUTAJ. PONIEWAŻ JEDNAK BYŁO JUŻ DOŚĆ BLISKO POBUDKI KLARY, A OKOLICA BARDZO CIEKAWA, NIE PCHALIŚMY SIĘ NIGDZIE DALEJ.

OD MIEJSCA ZAPARKOWANIA AUTA, DO PUNKTU Z KTÓREGO MOŻNA ZOBACZYĆ KLASZTOR WIEŃCZĄCY WYSTAJĄCĄ Z MOKREGO PIASKU SKAŁĘ, JEST OKOŁO 600 m. DROGA BIEGNIE WŚRÓD PASTWISK WZDŁUŻ BRZEGU RZEKI SÉLUNE I KANAŁU LA MANCHE. O TAK WCZESNEJ PORZE I MORZE I ONE TONĄ W DOŚĆ GĘSTEJ PORANNEJ MGLE. ŁACIATE BYDŁO – CHARAKTERYSTYCZNE DLA TEGO REGIONU – BUDZI SIĘ DO ŻYCIA WSTAJĄC POWOLI Z TRAWIASTEGO MATERACA I PRZECIĄGAJĄC OSPALE KOŚCI.

WOKÓŁ PANUJE CISZA I SPOKÓJ. DOCHODZIMY DO POINTE DE ROCHE TORIN. TUTAJ PIASZCZYSTA ŚCIEŻKA SKRĘCA GWAŁTOWNIE W LEWO. TUŻ ZA ZAKRĘTEM STOI SAMOTNY BUDYNEK. PRZED NAMI ROZTACZA SIĘ BAJECZNY WIDOK NA ODKRYTĄ PRZEZ ODPŁYW OGROMNĄ PRZESTRZEŃ ZAMKNIĘTĄ GDZIEŚ DALEKO KURTYNĄ MGŁY.
RUSZAMY DALEJ WCHODZĄC NA PODMOKŁY PIACH I CZŁAPIEMY W KIERUNKU DOMNIEMANEGO OPACTWA. PODŁOŻE JEST KLEISTE. IDZIE SIĘ DOŚĆ CIĘŻKO, BO STALE TRZEBA CZYŚCIĆ PODESZWY Z PIASKOWEGO MUŁU.

ROBI SIĘ CORAZ JAŚNIEJ. KLARA NIE ZASPAŁA. JEJ BLASK – NA POCZĄTKU BARDZO SŁABO – POWOLUTKU WYDOBYWA Z MGŁY ODLEGŁY O KILKA KILOMETRÓW KLASZTOR.
ROBIENIE ZDJĘĆ ZAJMUJE TROCHĘ CZASU. WRACAJĄC ZACZYNAMY MYŚLEĆ CZY NIE ZREZYGNOWAĆ Z PLANOWANEJ NA 15:00 PIESZEJ WYCIECZKI PRZEZ ODKRYTY ODPŁYWEM TEREN. WĄTPLIWOŚCI NASZE WZBUDZA MULISTE PODŁOŻE, PO KTÓRYM BĘDZIEMY MUSIELI IŚĆ KILKA KILOMETRÓW. MOŻE TO BYĆ BARDZO MĘCZĄCE, NAWET PRZY  ZAŁOŻENIU, ŻE  DOSTANIEMY PRZYSTOSOWANE DO TAKICH WYCIECZEK OBUWIE. POSTANAWIAMY ODPUŚCIĆ, CHYBA ŻE BĘDZIEMY MIELI ZBĘDNE KILKA GODZIN.

PO SKOŃCZONEJ, 50 MINUTOWEJ SESJI RUSZYLIŚMY W KIERUNKU KLASZTORU, BY DOSTAĆ SIĘ DO NIEGO W PIERWSZEJ GRUPIE ZWIEDZAJĄCYCH. Z RÓŻNYCH OPISÓW WYNIKAŁO, ŻE KAŻDA MINUTA SIĘ LICZY. TYLKO CI PRZYBYWAJĄCY DO KAS PRZED ICH OTWARCIEM (9:00) NIE CZEKAJĄ W KOLEJCE.

PO DRODZE JEDNAK MUSIELIŚMY ZATRZYMAĆ NASZ POJAZD, BO PRZECIĘŁO NAM DROGĘ STADO BARANÓW … ALE, JAK SIĘ PO CHWILI OKAZAŁO W SUPER MIEJSCU. STĄD NAJLEPIEJ Z DROGI WIDAĆ MAJESTATYCZNIE WYNOSZĄCĄ SIĘ SKALNĄ BRYŁĘ Z OPACTWEM. W TEN SPOSÓB ZDOBYLIŚMY ŚWIETNE, UNIKALNE FOTY. PRZEKLINANE O BRZASKU MIEJSCE PRZYNIOSŁO NAM SZCZĘŚCIE…

KILKA MINUT PÓŹNIEJ JESTEŚMY NA OGROMNYM, PODZIELONYM NA LICZNE CZĘŚCI PARKINGU ODDALONYM O 2500 m OD WIELKIEJ GÓRY. POZOSTAWIENIE „ZŁOMU” KOSZTUJE 11€70. OPŁATĘ DOKONUJESZ PRZED ODJAZDEM. MOŻNA PŁACIĆ KARTĄ. POMIĘDZY PARKINGIEM A BRAMĄ WEJŚCIOWĄ KURSUJĄ RÓŻNE ŚRODKI LOKOMOCJI – DARMOWE AUTOBUSY I PŁATNE ZAPRZĘGI KONNE. PRZEJAZD BUSEM TRWA OKOŁO 10 min.

NA 20 min PRZED OTWARCIEM KAS KLASZTORU JESTEŚMY 100 m OD BRAMY GŁÓWNEJ. MINĄWSZY JĄ IDZIEMY SZYBKIM KROKIEM GŁÓWNĄ ULICĄ MIASTECZKA. PO 200 m DOCHODZIMY DO 350 SCHODÓW PROWADZĄCYCH DO OPACTWA. SĄ DOŚĆ STROME, ALE SPRAWNIE JE POKONUJEMY I STAJEMY PRZED CIĄGLE NIECZYNNYMI KASAMI. WKRÓTCE JE OTWARTO. BYLIŚMY JEDNYMI Z PIERWSZYCH WCHODZĄCYCH DO OGROMNEJ BUDOWLI SZCZĘŚLIWCÓW …

ZWIEDZANIE ZAJĘŁO NAM 120 min. MYŚLĘ, ŻE MOŻNA ZOBACZYĆ CAŁOŚĆ W 100 min. OGLĄDA SIĘ WŁAŚCIWIE TYLKO POSZCZEGÓLNE WEWNĘTRZNE ELEMENTY SKŁADOWE BUDOWLI. LICZNE SALE, PRZEJŚCIA, PATIA, KLATKI SCHODOWE, itp. NIE MA TU DUŻO MEBLI ANI WITRYN Z TYPOWYMI DLA MUZEUM CIEKAWOSTKAMI. SCHODZĄC W KIERUNKU WYJŚCIA Z MIASTECZKA – TWIERDZY PRZEZ CAŁY CZAS IDZIE SIĘ POMIĘDZY SKLEPAMI Z PAMIĄTKAMI I RÓŻNEGO RODZAJU MIEJSCAMI ZBIOROWEGO ŻYWIENIA. TO NAJBARDZIEJ UCIĄŻLIWA CZĘŚĆ ZWIEDZANIA MONT-SAINT-MICHEL.

PLANOWO ZAKOŃCZYWSZY OGLĄDANIE OPACTWA NA SKALE, POJECHALIŚMY DO CANCALE. W ODLEGŁYM O 46 km BRETOŃSKIM MIASTECZKU BYLIŚMY TUŻ PRZED 13:00. PARKOWANIE NIE BYŁO PROBLEMEM, ALE ZOSTAWILIŚMY SAMOCHÓD DOŚĆ DALEKO OD CENTRUM NA JEDNEJ Z BOCZNYCH ULIC (BOULEVARD THIERS). IDĄC NIĄ W DÓŁ WYSZLIŚMY PROSTO NA INTERESUJĄCE NAS MIEJSCE – LEŻĄCY TUŻ PRZY BRZEGOWEJ RAMPIE MAŁY OSTRYGOWY TARG. CO ZA FART !!! NIE TRZEBA BYŁO NIKOGO PYTAĆ ANI NICZEGO SZUKAĆ. ŚWIEŻUTKI LUNCH JUŻ CZEKAŁ NA NAS !!!

MIEJSCE WIDAĆ JUŻ Z DALEKA. WOKÓŁ MURKÓW ODDZIELAJĄCYCH RAMPĘ, NA KTÓRĄ WCIĄGA SIĘ UROBEK RYBAKÓW Z JEDNEJ STRONY OD MORZA, Z DRUGIEJ OD STRONY ULICY I TARGOWISKA, LEŻĄ OGROMNE ILOŚCI BIAŁYCH OSTRYGOWYCH SKORUP …

PRZED NABYCIEM OSTRYG TRZEBA BYŁO NAJPIERW ZAOPATRZYĆ SIĘ W JAKIEŚ BIAŁE WINO LUB INNE BĄBELKI … INTERESUJĄCY NAS NAPÓJ ODNALEŹLIŚMY TUŻ OBOK KILKU RESTAURACJI, W SKLEPIE Z PAMIĄTKAMI NA QUAI ADMIS EN CHEF THOMAS. WRACAMY NA SKORUPIAKOWY BAZAREK. OKOŁO OŚMIU STRAGANÓW SPRZEDAJE BEZ PRZERWY OGROMNE ILOŚCI OSTRYG I INNYCH MORSKICH DOBROCI. WYBÓR OSTRYG OSZAŁAMIA. SPRZEDAJE SIĘ JE W RÓŻNYCH WIELKOŚCIACH. NAJWIĘKSZE SĄ „0”, POTEM 1, 2, 3, 4 I 5. NIE DZIWOTA, ŻE LUDWIK XIV ZAOPATRYWAŁ TUTAJ SWÓJ DWÓR. PO STARANNYM OBEJRZENIU DECYDUJEMY SIĘ NA JEDNO ZE STOISK I CIERPLIWIE CZEKAMY, AŻ SPRZEDAWCZYNI UBRANA W STALOWE RĘKAWICZKI OTWORZY DLA NAS DWA TUZINY NAJWIĘKSZYCH – KLASY „ZERO”, MORSKICH AFRODYZJAKÓW. 5 min PÓŹNIEJ DOSTAJEMY DWA SPECJALNE TALERZE. KAŻDY MA 12 WGŁĘBIEŃ, Z KTÓRYCH WYSTAJĄ, I TO BARDZO, OGROMNE SKORUPY NASZEGO LUNCHU. W ŚRODKOWEJ, OKRĄGŁEJ DZIURCE LEŻY CYTRYNA. WŁAŚCICIELKA BUSINESSU PO ZAINKASOWANIU 14 € (OSTRYGOSY 6€;  0€50 CYTRYNA I 0€50 OTWARCIE) PROSI BYŚMY SIEDLI NA MURKU ODDZIELAJĄCEGO NAS OD MORZA I WRZUCALI PUSTE SKORUPY PROSTO DO WODY. TAK TEŻ ROBIMY. SKORUPIAKI POPIJANE BIAŁYM WINEM SMAKUJĄ WYŚMIENICIE. PYCHOTA ?????

CANCALE - OTWIERANIE OSTRYG
CANCALE – OTWIERANIE OSTRYG

 .

TROSZKĘ NAJEDZENI – WOMBAT 12, JA 24 ZWIERZĄTKAMI, IDZIEMY ZOBACZYĆ MIASTECZKO, tzn. PRZEJŚĆ SIĘ WZDŁUŻ PROMENADY. MYŚLIMY TEŻ CO ROBIĆ DALEJ. JEŻELI MAMY WRACAĆ DO OPACTWA BY PRZEJŚĆ W POPRZEK ZATOKĘ SAINT-MICHEL, TO TRZEBA ZARAZ RUSZAĆ. I TO SZYBKO. DECYDUJEMY SIĘ OLAĆ ŁAŻENIE PO BŁOCIE, TYM BARDZIEJ, ŻE ZACZYNA LAĆ. ZAMIAST TEGO POJEDZIEMY DO JESZCZE JEDNEGO PIĘKNEGO NADMORSKIEGO KURORTU – SAINT-MALO.

KOŃCZĄC ODCHUDZAJĄCY SPACER PO NADMORSKIEJ PROMENADZIE CANCALE, JESZCZE RAZ WPADAMY NA KRAMY Z OSTRYGAMI. POSTANAWIAMY NABYĆ DROGĄ KUPNA DUŻY KOSZ Z 50 SKORUPIAKAMI KLASY „0” TG: TRÈS GRAND (BARDZO DUŻE) @ 20€. NIE MOŻNA PRZEPUŚCIĆ TAKIEJ OKAZJI. BĘDZIEMY MIELI SWÓJ WKŁAD W KOLACJĘ !!!

DROGA Z CANCALE DO SAINT-MALO ZAJMUJE NAM NIECAŁĄ GODZINĘ.

ZAŁOŻONE PRZEZ GALÓW W I w p.n.e. W TYM MIEJSCU MIASTO BYŁO ZNANE JAKO ROMAN REGINCA LUB ALETUM. DO KOŃCA IV W n.e. ISTNIAŁ TUTAJ FORT CHRONIĄCY UJŚCIE RZEKI RANCE PRZED NAJAZDEM OD STRONY MORZA. DOWODZIŁ NIM GŁÓWNODOWODZĄCY RZYMSKIEJ ARMII POLOWEJ ODCINKA UMOCNIEŃ ZWANEGO LITUS SAXONICUM. ARMORYKA (DZISIEJSZA BRETANIA) W OKRESIE UPADKU ZACHODNIEGO CESARSTWA RZYMSKIEGO POD PRZYWÓDZTWEM BAGAUDÓW ZBUNTOWAŁA SIĘ ZRZUCAJĄC RZYMSKIE JARZMO. WTEDY TEŻ NAPŁYNĘŁO TU WIELU CELTYCKICH BRYTÓW UCIEKAJĄCYCH PRZED NIESTABILNOŚCIĄ W POPRZEK KANAŁU. ŚLADY DZISIEJSZEGO SAINT-MALO SIĘGAJĄ KLASZTORNEJ OSADY ZAŁOŻONEJ PRZEZ św. AARONA I św. BRENDANA (BRENDANA ŻEGLARZA) NA POCZĄTKU VI W. NAZWA POCHODZI OD IMIENIA ZWOLENNIKA BRENDANA ŻEGLARZA, SAINT MALO LUB MACLOU, IMIGRANTA Z DZISIEJSZEJ WALII.
W ŚREDNIOWIECZU DUŻY OŚRODEK HANDLOWY.  W 1491 ZOSTAJE PRZYŁĄCZONE DO KORONY FRANCUSKIEJ. MIASTO BARDZO DBAŁO O SWOJĄ AUTONOMIĘ W RELACJACH Z WŁADZAMI FRANCUSKIMI A NAWET Z WŁADZAMI BRETANII. POMIĘDZY 1590 – 1593 SAINT-MALO DEKLAROWAŁO SIĘ NIEZALEŻNĄ REPUBLIKĄ POD HASŁEM „NIE FRANCUSKIE, NIE BRETOŃSKIE, ALE MALOINOWSKIE”. PÓŹNIEJ JEST FRANCUSKĄ BAZĄ WYPRAW MORSKICH DO AMERYKI PÓŁNOCNEJ. PODUPADŁO W XVIII w.
SŁAWĘ SAINT-MALO PRZYNIEŚLI FRANCUSCY KORSARZE I PIRACI, KTÓRZY TUTAJ MIELI SWOJĄ BAZĘ (NAZYWANO JE NAWET „CITÉ CORSAIRE”). KORSARZE CI ZMUSZALI OKRĘTY ANGIELSKIE PRZEPŁYWAJĄCE KANAŁ DO PŁACENIA HARACZU. UZNAWANY ZA ODKRYWCĘ KANADY JACQUES CARTIER, KTÓRY PRZEPŁYNĄŁ RZEKĘ ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA I TERENY DZISIEJSZEGO QUEBEC I MONTREALU, ŻYŁ I WYPŁYNĄŁ Z SAINT-MALO. PODOBNIE JAK PIERWSI KOLONIŚCI FALKLANDÓW. STĄD FRANCUSKA NAZWA WYSP „ÎLES MALOUINES”. W 1758 r BRYTYJCZYCY PRÓBOWALI ZDOBYĆ MIASTO. NIEPOWODZENIE JEDNAK  ZMUSIŁO ICH DO ZAJĘCIA POBLISKIEGO SAINT-SERVAN, GDZIE ZNISZCZYLI 30 KORSARSKICH OKRĘTÓW.
NA PRZEŁOMIE SIERPNIA I WRZEŚNIA 1944 OTOCZONE MUREM STARE MIASTO ZOSTAŁO PRAWIE CAŁKOWICIE ZNISZCZONE PRZEZ BOMBARDOWANIA I OSTRZAŁ ALIANTÓW. ODBUDOWYWANO JE PRZEZ 12 LAT (1948-1960).

O 18:00 JESTEŚMY NA PROMENADZIE TEGO KIEDYŚ ZNACZNEGO PORTU. PIĘKNA, TYPOWA DLA NADMORSKICH MIEJSCOWOŚCI WYPOCZYNKOWYCH FRANCJI ZABUDOWA BIEGNĄCA RÓWNOLEGLE DO SZEROKIEJ PLAŻY ROBI WRAŻENIE. SZKODA TYLKO, ŻE PRZYJECHALIŚMY TAK PÓŹNO. NIE BĘDZIEMY MOGLI ZOBACZYĆ WIELU CIEKAWYCH MIEJSC. WYDAJE MI SIĘ, ŻE NA ZWIEDZENIE TEGO MIASTA POTRZEBA CO NAJMNIEJ 8 godz.

DO DOMU MAMY STĄD 162 km. WYRUSZAMY W POWROTNĄ DROGĘ PO 19:30 ZASTANAWIAJĄC SIĘ CZY BĘDZIEMY MIELI MOŻLIWOŚĆ I CHĘCI ZROBIENIA ZDJĘĆ OPACTWA SAINT-MICHEL SŁOŃCA W BLASKU ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA. PO GODZINIE JESTEŚMY BLISKO KLASZTORU, ALE PONIEWAŻ DO ZAJŚCIA KLARY JEST CIĄGLE PONAD 60 min REZYGNUJEMY. BOIMY SIĘ TRZYMAĆ W TYM CIEPLE 50 SMACZNYCH – KIEDY ŻYWE – SKORUPIAKÓW …

.

► ZOBACZ FOTY ◀︎

Komentarze

85 odpowiedzi na „24.08.2016 NAJDŁUŻSZY DZIEŃ – OD MONT-SAINT-MICHEL DO SAINT-MALO”

 1. Awatar deafening
  deafening

  Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts
  and I am waiting for your next write ups thanks once again.

 2. Awatar shimizu
  shimizu

  Today, I went to the beach front with my children. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 3. Awatar bets
  bets

  Outstanding story there. What occurred after? Thanks!

  1. Awatar

   SEE https://zwiedzacze.pl/pl/?s=25.08.2016

   ENJOJ.
   PS. I DISCOVERED THAT GOOGLE TRANSLATE BETTER SMALL LETTERS. SO I WILL SUGGEST TO COPY OUR TEXT TO THE GOOGLE TRANSLATOR, CONVERT IT FOR SMALL LETTERS AND READ IT THEN. 🙂

 4. Awatar katharine
  katharine

  I was extremely pleased to discover this website. I want to to thank you for your time
  for this wonderful read!! I definitely really liked every little bit of it and I have you bookmarked to check out
  new information in your blog.

 5. Awatar Martin
  Martin

  Excellent content

 6. Awatar Reda
  Reda

  I wish to say that this post is awesome, great written and include almost all significant infos.

  I’d like to peer extra posts like this.

 7. Awatar TW
  TW

  What as up, just wanted to say, I loved this article. It was funny.

 8. Awatar monfu
  monfu

  Thanks, I ave recently been looking for info about this subject for a while and yours is the greatest I ave found out so far.

 9. Awatar wolf
  wolf

  Intriguing content articles. ciao!

 10. Awatar erwin
  erwin

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I ave really enjoyed browsing your blog

 11. Awatar Dexter
  Dexter

  I have been reading out many of your stories and I can state pretty nice stuff. I will make sure to bookmark your blog.

 12. Awatar Marcel
  Marcel

  What a lovely blog page. I will definitely be back again. Please keep writing!

 13. Awatar Andre
  Andre

  I’ve learned some just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot effort you set to create the sort of great informative web site.

 14. Awatar RemususVX
  RemususVX

  Это хороший сайт

 15. Awatar sanasnou
  sanasnou

  Это хороший сайт

 16. Awatar Alanduck
  Alanduck

  I love your blog.. very nice colors & theme.Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  1. Awatar Zwiedzacz

   I JUST BOUGHT IT 4 ABOUT 20$US

   🙂

 17. Awatar steven
  steven

  The sketch is attractive, your authored material stylish.

 18. Awatar rpoletariat

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblogand was wondering what all is needed to get setup?

 19. Awatar ertaliation
  ertaliation

  whoah this blog is magnificent i really like reading your articles.Stay up the great work! You realize, many persons are hunting around for this info, you can aid themgreatly.

 20. Awatar urthless
  urthless

  What’s up everyone, it’s my first visit at this site, and paragraph is truly fruitful for me, keep up posting such posts.

 21. Awatar ggbddwrcg
  ggbddwrcg

  спасибо интересное чтиво

 22. Awatar nuexceptionable
  nuexceptionable

  The contentsare masterwork. you’ve performed a magnificent job on this topic!

 23. Awatar ipckaninny
  ipckaninny

  When someone writes an article he/she retains the thought of a user in his/her brain that how a user can understand it. Thus that’s why this post is great. Thanks!

 24. Awatar rpesidency
  rpesidency

  What’s Taking place I am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has aided me out loads. I am hoping to contribute & assist different users like its aided me. Good job.

 25. Awatar artionalize
  artionalize

  I blog frequently and I really appreciate your information. This great article has truly piqued my interest.

 26. Awatar rpodigality
  rpodigality

  Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumble upon every day. It’s always exciting to read through articles from other authors and practice something from their web sites.

 27. Awatar ascrament
  ascrament

  I think the admin of this web site is, in fact, working hard in support of his website, because here every information is quality based material.

 28. Awatar arttlesnake
  arttlesnake

  My family every time say that I am killing my time here at web, except I know I am getting know-how daily by reading those fastidious content.

 29. Awatar menewheab
  menewheab

  Годнота спасибо

 30. Awatar rtenchant
  rtenchant

  I will definitely comeback.What’s up, after reading this amazing article i am as well happy to sharemy experience here with colleagues.

 31. Awatar htresher
  htresher

  Hello to every body, it’s my first pay a visit of this weblog; this website carries awesome and really good information designedfor visitors.

 32. Awatar Berta
  Berta

  You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can not wait to read far more from you.

 33. Awatar arnchman
  arnchman

  I actually like what youhave bought here,really like what you’re saying and the best way during which you are saying it.You’re making it enjoyable and you still care for to stay it smart.

  1. Awatar Zwiedzacz

   GREAT, THX A LOT 4 YOUR APPRECIACION

 34. Awatar ertardant
  ertardant

  I think the admin of this web site is truly working hard in support of his website, since here every data is quality based data.

 35. Awatar ksepticism
  ksepticism

  I’ve been using WordPress on several websites for about a year and am nervous aboutswitching to another platform. I have heard greatthings about blogengine.net.

 36. Awatar aprlimental
  aprlimental

  Plz respond as I’m looking to create my own blog and would liketo know where u got this from. many thanks

  1. Awatar Zwiedzacz

   HI,
   THIS IS MOTIVE NAMED Passenger by Anariel Design. I GOT IT FROM WP

   ENJOY

 37. Awatar iptchfork
  iptchfork

  It is really a great and useful piece of information. I am glad that you simply shared thishelpful information with us. Please keep us up todate like this. Thank you for sharing.

 38. Awatar nufathomed
  nufathomed

  What’s up, I check your new stuff daily. Your writing style is witty, keep doing what you’re doing!

 39. Awatar evrmilion
  evrmilion

  Do yourequire any coding expertise to make your own blog? Any helpwould be greatly appreciated!

  1. Awatar Zwiedzacz

   NO, I DID NOT HAVE ANY EXPERIENCE AT THIS STAGE, AND I NOT HAVE NOW. HOWEVER, I WILL BE HAPPY TO HAVE SOME, AND I WILL THINK ABOUT IT WHEN I GOT MORE TIME.

 40. Awatar nucrumpled
  nucrumpled

  I think the admin of this web site is truly workinghard in support of his website, since here every data is quality based data.

 41. Awatar brady
  brady

  Appreciate this post. Will try it out.

 42. Awatar antonio
  antonio

  I like what I see so i am just following you. Look forward to looking at your web page yet again.

 43. Awatar kef
  kef

  F*ckin¦ tremendous issues here. I¦m very satisfied to see your article. Thanks so much and i’m having a look ahead to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

 44. Awatar Baize
  Baize

  I really cannot add more to what was said because you have disclosed all the important information. I must say that this site is quite nice.
  In this website, there is also a lot of interesting and useful information

 45. Awatar Allen
  Allen

  My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking for.
  Does one offer guest writers to write content for yourself?
  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a lot of
  the subjects you write concerning here. Again, awesome weblog!

  1. Awatar Zwiedzacz

   HI, THAT’S NICE SOME PEOPLE ENJOYING YOUR WRITING. A LOT OF PEOPLE DOESN’T EVEN KNOW, HOW MUCH TIME WE NEED FOR CREATING GOOD, FULL OF USEFUL TIPS.
   AT THE MOMENT – BECAUSE OF COVID-19 – WE HAVE TO STAY HOME. OUR PLANED FOR APRIL 2020 TRIP TO CHINA GONE.
   HOPEFULLY, WE WILL HAVE ENOUGH TIME TO GET OUR BLOG UP TO DATE BEFORE WE WE WILL MOOVE AGAIN …
   THX AGAIN 4 YOUR LETTER
   PIOTRO 😀😀😀😀

 46. Awatar jkkvdfxxo
  jkkvdfxxo

  спасибо интересное чтиво

 47. Awatar Nastenaeloks
  Nastenaeloks

  😀 👍🏾

 48. Awatar vins
  vins

  Огромное тебе СПАСИБО

 49. Awatar Mixtab
  Mixtab

  Thank you very much for the invitation :). Best wishes.
  PS: How are you? I am from France 🙂

  1. Awatar Zwiedzacz

   THX, WE R GOING WELL. AT THE MOMENT WE LIVE IN POLAND. HOWEVER, NOBODY KNOWS 4 HOW LONG YET 😀

 50. Awatar чистка
  чистка

  Очень понравилась ваш сайт. Спасибо! Вы молодцы! Мы разместили ссылку на ваш сайт

 51. Awatar nhxiajvzv
  nhxiajvzv

  Спасибо, давно искал

 52. Awatar bellebut
  bellebut

  Hello i am new user and i would to ask you, How to disable avatar?

  1. Awatar Zwiedzacz

   HI !!!!, GOOD QUESTION … I WILL TRY TO FIND SOLUTIONS 🙂

 53. Awatar SergeyVot
  SergeyVot

  Регистрация

 54. Awatar Bernardskype
  Bernardskype

  Thank you very much for the information provided
  I’m very impressed

 55. Awatar oskessgwp
  oskessgwp

  Спасибо, давно искал

 56. Awatar zveztirfs
  zveztirfs

  очень интересно но чичего не понятно

 57. Awatar JohnnyEnelo
  JohnnyEnelo

  + за пост

 58. Awatar ubgmidobh
  ubgmidobh

  Круто, давно искал

 59. Awatar 2conv.ch
  2conv.ch

  Hi folks, just came across your posts, really like your works!

 60. Awatar Baize
  Baize

  I really cannot add more to what was said because you have disclosed all the important information. I must say that this site is quite nice.
  In this website, there is also a lot of interesting and useful information

Dodaj komentarz