13.11.2016 – SPACER MIĘDZY BADGIRAMI

.

BADGIR – BUDYNKI W IRAŃSKIM REGIONACH PUSTYNNYCH SĄ BUDOWANE ODPOWIEDNIO DO SPECYFICZNYCH WARUNKÓW KLIMATYCZNYCH. W DAWNYCH CZASACH ARCHITEKCI ABY DOPROWADZIĆ DO OCHŁODZENIA LUB OGRZANIA WNĘTRZ BUDYNKÓW BYLI ZMUSZENI WYKORZYSTYWAĆ NATURALNE ŹRÓDŁA ENERGII. W PRZESZŁOŚCI, BEZ NOWOCZESNYCH UDOGODNIEŃ TYLKO INTELIGENTNA ARCHITEKTURA BUDYNKÓW UMOŻLIWIŁA LUDZIOM TOLEROWAĆ GORĄCE LATO. ELEMENT SYSTEMÓW WENTYLACYJNYCH ZWANY BADGIREM BYŁ NAJWAŻNIEJSZYM ICH CZŁONEM.
BADGIR DZIAŁA RÓŻNIE, ZALEŻNIE OD REGIONU W KTÓRYM PRACUJE WYKORZYSTUJĄC WIATR I PROMIENIOWANIE SŁONECZNE. DZISIEJSZE NOWOCZESNE SYSTEMY KLIMATYZACJI FUNKCJONUJĄ PODOBNIE JAK BADGIRY (ŁAPACZE WIATRU) W TRADYCYJNYCH BUDYNKACH STOJĄCYCH W SUCHYCH REGIONACH STAROŻYTNEJ PERSJI. DZIAŁA JAK KOMIN, KTÓREGO JEDEN KONIEC ZNAJDUJE SIĘ POD ZIEMIĄ, A GÓRNA CZĘŚĆ WYSTAJE NA OKREŚLONĄ WYSOKOŚĆ PONAD DACHEM.  BUDOWANO GO PRZY WEJŚCIU DO DOMU NAD PODZIEMNYM ZBIORNIKIEM LUB INNYM ŹRÓDŁEM WODY ISTNIEJĄCYM WEWNĄTRZ BUDYNKU. WIĘCEJ

.

MUSIAŁEM WSTAĆ DUŻO WCZEŚNIEJ, BY NABYĆ DROGĄ KUPNA PIECZYWO I KONIECZNE DODATKI, POTRZEBNE WOMBATOWI DO PRZYGOTOWANIA KANAP NA WIECZORNĄ PODRÓŻ KOLEJĄ DO BANDAR-E ABBAS. ?PRZY OKAZJI ZNALAZŁEM APTEKĘ, W KTÓREJ NARESZCIE BEZPROBLEMOWO DOGADAŁEM SIĘ PO ANGIELSKU I DOSTAŁEM POTRZEBNY ŚRODEK ODKAŻAJĄCY … ??

PO ŚNIADANIU, PRZYGOTOWANI DO DROGI, ODDALIŚMY BAGAŻE DO PRZECHOWANIA W HOTELOWEJ RECEPCJI I POWĘDROWALIŚMY OSTATNI RAZ PRZEJŚĆ SIĘ PO TYM PIĘKNYM MIEŚCIE I JEGO CIEKAWSZYCH MIEJSCACH.
NAJPIERW ZAHACZYLIŚMY O NIEDUŻY BAZAR SHAHZADE FAZEL. PRZY WEJŚCIU NA TEN BAZAREK OD STRONY ULICY IMAMA CHOMEINIEGO STOI MECZET, OD KTÓREGO MIEJSCE PRZYJĘŁO NAZWĘ. NA TYŁACH TEGO STRAGANOWEGO RAJU JEST MALUTKA, BARDZO INTERESUJĄCA ŚWIĄTYNIA MUZUŁMAŃSKA – MECZET FART. CIEKAWY. WARTO TU WEJŚĆ (DARUL SHAFA ALLEY). ZAJMUJE NIEWIELE CZASU. MAX 10 min.

JAZD – NA BAZARZE

.

CHWILĘ PÓŹNIEJ WCHODZILIŚMY DO CHYBA NAJCIEKAWSZEGO OBIEKTU W JAZDZIE. UTWORZONEGO W DAWNYM DOMU BOGATEJ RODZINY KUPIECKIEJ MUZEUM WODY.
WYSTAWIANE TUTAJ PRZEDMIOTY SĄ ŚCIŚLE ZWIĄZANE Z POZYSKIWANIEM, TRANSPORTEM, PRZECHOWYWANIEM I PRZESYŁEM WODY OD KILKU TYSIĄCLECI DO DZISIAJ. NIE DA SIĘ UKRYĆ – PERSOWIE WIEKI TEMU DYSPONOWALI BARDZO ZAAWANSOWANYMI TECHNOLOGIAMI ZWIĄZANYMI Z DYSTRYBUCJĄ WODY. WIDAĆ TO ZRESZTĄ I DZISIAJ. DLA MNIE NAJCIEKAWSZY BYŁ SYSTEM TRANSPORTU ŻYCIODAJNEGO PŁYNU I JEGO SPRAWIEDLIWY PODZIAŁ POMIĘDZY ODBIORCÓW. OGLĄDANIE ZAJĘŁO NAM ok. 70 min. WSTĘP 15 TUMANÓW.

RUSZYLIŚMY TERAZ DO WPISANEGO NA LISTĘ DZIEDZICTWA ŚWIATOWEGO tzw. OGRODU PERSKIEGO BAGH-E DOLAT ABAD. TROCHĘ NAM ZESZŁO – 70 min – BO NIESTETY GŁÓWNE WEJŚCIE BYŁO ZAMKNIĘTE, I W REZULTACIE, PRAWIE ŻE OBESZLIŚMY CAŁOŚĆ NAOKOŁO.

JEST TU RZECZYWIŚCIE CO OGLĄDAĆ – CHOCIAŻBY NAJWYŻSZY W IRANIE 33 m BADGIR – I CZYM SIĘ ZACHWYCAĆ. WARTO ZROBIĆ TO NAJLEPIEJ WTEDY, GDY COŚ SIĘ TU DZIEJE. ZWIEDZANIE ZAJMUJE PRZECIĘTNIE 60 min, ALE NAWET KILKA GODZIN NIE BĘDZIE ZA DUŻO, JEŚLI KTOŚ LUBI TAKIE MIEJSCA. WSTĘP 15 T.

DO ZARATUSZTRIAŃSKIEJ ŚWIĄTYNI OGNIA ATASH BEHRAM DOCZŁAPALIŚMY PO DOŚĆ DŁUGIM SPACERZE. NA SZCZĘŚCIE MIAŁEM ZE SOBĄ GPS W KOMÓRCE Z WGRANĄ MAPĄ OFF LINE. TO POZWOLIŁO W MIARĘ ŁATWO TRZYMAĆ WŁAŚCIWY KIERUNEK, BO NIESTETY MAŁO KTO ROZUMIAŁ DOKĄD NAS NIESIE. TAK JAK JUŻ WCZEŚNIEJ CHYBA WSPOMINAŁEM, IRAŃCZYCY SĄ BARDZO POMOCNI I OTWARCI, ALE GORZEJ JEST ZE ZNAJOMOŚCIĄ ANGIELSKIEGO. A NASZA WYMOWA ICHNICH NAZW TEŻ PEWNO NIE UŁATWIA ZROZUMIENIA O CO PYTAMY.

WYBUDOWANA W 1932 r. ŚWIĄTYNIA OKAZAŁA SIĘ MAŁO INTERESUJĄCA. TWORZĄ JĄ DWA PRAKTYCZNIE PUSTE BUDYNKI W DUŻYM OGRODZIE. TUŻ ZA GŁÓWNYM WEJŚCIEM SPOREJ WIELKOŚCI SADZAWKA UZUPEŁNIA CAŁOŚĆ.
WIECZOREM, DOBRZE OŚWIETLONY KOMPLEKS WYGLĄDA NAPRAWDĘ NIEŹLE. I TO BY BYŁO NA TYLE. WEJŚCIÓWKA KOSZTUJE 8 T. ZWIEDZENIE WSZYSTKIEGO, WRAZ ZE SKORZYSTANIEM Z SIUSIALNI  ZAJMIE 30 MINUT. MOŻNA SOBIE ODPUŚCIĆ …

WRACAJĄC WSTĄPILIŚMY NA PYSZNĄ KAWĘ DO BARU PEŁNEGO LOKALSÓW. BAJKA. JEŚLI LUBISZ KAWĘ NIE ZAPOMNIJ TU WSTĄPIĆ.

KOLACJĘ ZJEDLIŚMY W NASZEJ ULUBIONEJ KEBABIARNI PIESZCZOTLIWIE NAZYWANEJ PRZEZ WOMBATA „U BRACI BRUDASÓW”. PROWADZĄCY JĄ DWAJ BRACIA BRUDNI OCZYWIŚCIE NIE SĄ, ALE TEN, KTÓRY PRZYGOTOWYWAŁ POSIŁKI MIMO CIĄGŁEGO MYCIA RĄK (CO WIDZIELIŚMY NAOCZNIE) NIE POTRAFIŁ ZMYĆ Z DŁONI CIEMNEGO NALOTU.
?KEBABOWA KOLACJA PO RAZ KOLEJNY OKAZAŁA SIĘ STRZAŁEM W DYSZKĘ. TYM RAZEM DOSTALIŚMY O WIELE WIĘCEJ PIECZONYCH POMIDORÓW. TO BARDZO UŁATWIŁO PRZEŁYKANIE NASIĄKNIĘTEGO ICH SOKIEM I NIEWIELKĄ ILOŚCIĄ JAGNIĘCEGO TŁUSZCZU, CHLEBA. NIEBO W GĘBIE !!! ŚWIETNA, DUŻA KOLACJA ZA 19 TUMANÓW. GORĄCO POLECAMY TO MIEJSCE. ?★★★

ODEBRAWSZY BAGAŻE Z HOTELU JUNGLE POJECHALIŚMY TAKSÓWKĄ NA DWORZEC (10 T). POCIĄG DO BANDAR-E ABBAS PRZYJECHAŁ TROCHĘ OPÓŹNIONY. PRZEDZIAŁ, W KTÓRYM MIELIŚMY MIEJSCA BYŁ PRAWIE PUSTY. WRZUCIŁEM OD RAZU NASZE BAMBETLE NA GÓRNĄ, WOLNĄ PRYCZĘ. LUBIĘ SPAĆ NAJWYŻEJ. ŁATWIEJ KONTROLOWAĆ BAGAŻE … PO DRUGIEJ STRONIE NA RÓWNOLEGŁYM LEGOWISKU LEŻAŁY JAKIEŚ CIEMNONIEBIESKIE TORBY. MIAŁEM WRAŻENIE, ŻE JUŻ JE GDZIEŚ WIDZIAŁEM …

ZARAZ ZA NAMI WESZŁY DWIE DZIEWCZYNY. A MOŻE JEDNA JUŻ TAM SIEDZIAŁA? NIEISTOTNE. DRUGĄ BYŁA STUDENTKA, Z KTÓRĄ KONWERSOWALIŚMY NA PERONIE. BARDZO CHCIAŁA DALEJ Z NAMI ROZMAWIAĆ. NIESTETY, KONDUKTOR SZYBKO JĄ POPROSIŁ, BY WRÓCIŁA NA SWOJE MIEJSCE NA DRUGIM KOŃCU WAGONU. POZA NIMI BYŁO JAKIEŚ STARSZE MAŁŻEŃSTWO. SIEDZĄCE W KĄCIE MŁODE DZIEWCZĘ MIAŁO – SĄDZĄC PO TWARZY – OBAWY, JAK BĘDZIE SIĘ SPAŁO W TYM SAMYM PRZEDZIALE (JASKINI ROZPUSTY ?) Z OBCOKRAJOWCEM INNOWIERCĄ …

ZACZĘLIŚMY PRZYGOTOWANIA DO SNU. NAGLE NASI WSPÓŁPASAŻEROWIE SIĘGNĘLI PO CIEMNOGRANATOWE TORBY; OTWARLI JE I … EUREKA !!! – ŚWIATŁO ŻARÓWEK UJRZAŁ PODUSZKI I KOŁDRY (POŚCIEL ROZDANO PRZY SPRAWDZANIU BILETÓW). MIAŁEM WCZEŚNIEJ DOBRE WRAŻENIE. WIDZIAŁEM TAKIE TORBY KORZYSTAJĄC Z IRAŃSKIEGO POCIĄGU W DRODZE DO JAZDU …

.

► ZOBACZ FOTY ◀︎

.

.

 

Komentarze

Dodaj komentarz