26.11.2016 – PO 18-tu LATACH – ROZSTANIE W ISFAHANIE …

.

NA DWORZE ZIMNO. NIE TAK JAK DZIEŃ WCZEŚNIEJ, ALE JEDNAK.

POSTANOWILIŚMY PRZEJŚĆ SIĘ PROMENADĄ NADRZECZNĄ I ZOBACZYĆ PRZYNAJMNIEJ CZĘŚĆ Z ZACHWALANYCH MOSTÓW TEGO PIĘKNEGO MIASTA. PO DRODZE WSTĄPILIŚMY JESZCZE DO tzw. MUZEUM MĘCZENNIKÓW (BOHATERÓW WOJNY IRACKO-IRAŃSKIEJ). INTERESUJĄCE 30 min.

NAJBLIŻSZY NASZEGO HOTELU IRAN MOST SI O SEH POL (ALLAHVERDI KHAN) JEST NAJCIEKAWSZYM I CHYBA RZECZYWIŚCIE NAJŁADNIEJSZYM ZE WSZYSTKICH WIDZIANYCH PRZEZ NAS HISTORYCZNYCH MOSTÓW ISFAHANU. IDĄC PROMENADĄ NADRZECZNĄ WIDZIELIŚMY JESZCZE DWA INNE: JOUBI (CHOOBI)  I  KHAJOO. ŻADEN JEDNAK NIE ZROBIŁ NA NAS WSTRZĄSAJĄCEGO WRAŻENIA. MOŻE DLATEGO, ŻE KORYTO RZEKI O TEJ PORZE ROKU JEST SUCHE, JAK PRZYSŁOWIOWY PIEPRZ.

PRZEZ WIĘKSZOŚĆ DROGI TOCZYLIŚMY ROZMOWĘ, A TO PO ANGIELSKU, A TO W JĘZYKU NAPOLEONA Z DWÓJKĄ MŁODYCH IRAŃCZYKÓW. DOWIEDZIELIŚMY SIĘ TROCHĘ NA TEMAT ŻYCIA WE WSPÓŁCZESNEJ ISLAMSKIEJ REPUBLICE IRANU.
CAŁY CZAS BYŁO ZIMNO. WYPIWSZY DLA ROZGRZEWKI HERBATĘ, POJECHALIŚMY AUTOBUSEM (@ 1 T/ os.) OGLĄDNĄĆ PRZEREKLAMOWANE PONOĆ MONAR JONBAN tzw. TRZĘSĄCE SIĘ MINARETY. CIEKAWE, ALE ZGADZAM SIĘ – WYRZUCONE PIENIĄDZE. BILET KOSZTUJE 20 TUMANÓW I JEŚLI NIE MASZ FARTA, NACZEKASZ SIĘ SPORO NA CIENIUTKI, TRWAJĄCY NIEWIELE PONAD MINUTĘ SPEKTAKLIK. (ZOBACZ).

TROCHĘ ZAWIEDZENI – TYLKO TROCHĘ, BO SPOTKANI W JAZDZIE RENIA I JUREK OSTRZEGALI NAS PRZED TYM – POWIEDZIAŁBYM NACIĄGACTWEM, POSZLIŚMY DALEJ DO ZOROASTRYJSKIEJ ŚWIĄTYNI OGNIA – ATASHKADEH-YA. POŁOŻONA O 1600 m DALEJ SPORA GÓRA WYRASTA Z PŁASKOWYŻU O CAŁKOWICIE ROLNICZYM CHARAKTERZE. KRAJOBRAZ WOKÓŁ KSIĘŻYCOWY. ZIEMIA WYSUSZONA NA PYŁ. TO DLATEGO, ŻE OKOLICZNI FARMERZY CHCĄC UZYSKAĆ JAK NAJLEPSZĄ CENĘ ZA ZIEMIĘ, NIE UPRAWIAJĄ NICZEGO TŁUMACZĄC TO BRAKIEM WODY. POTEM PRZEKSZTAŁCAJĄ tzw. GRUNTY ROLNE W DZIAŁKI BUDOWLANE I STAJĄ SIĘ KREZUSAMI. SKĄD JA TO ZNAM ….
ATASHKADEH (ÂTAŠGÂH-E ESFAHÂN) JEST OTOCZONE MUREM I PŁOTEM. WYGLĄDA NA TO, ŻE NIE MA OPŁAT. SĄ ZA TO, JAK ZAWSZE W TAKICH MIEJSCACH, RÓŻNI USŁUŻNI „POMAGACZE-NACIĄGACZE”. WEJŚCIE STROME, NIEZBYT TRUDNE. CAŁE OZNAKOWANE DUŻYMI NAMALOWANY MI NA SKAŁACH STRZAŁKAMI. DODATKOWYM UTRUDNIENIEM STWARZAJĄCYM WRAŻENIE BYCIA NA INNEJ PLANECIE JEST BRAK CHOCIAŻBY ŹDŹBŁA TRAWY. WSPINACZKA ZAJĘŁA MI KILKANAŚCIE MINUT. WOMBATOWI OKOŁO 30.

NA SZCZYCIE STOJĄ POZOSTAŁOŚCI DAWNEGO MIEJSCA KULTU, PRZEROBIONEGO NASTĘPNIE NA PUNKT OBSERWACYJNY. JEST TEŻ NOWA, OKRĄGŁA BUDOWLA NAŚLADUJĄCA, ROZUMIEM ŚWIĄTYNIĘ OGNIA.
WIDOK Z TEJ WYSOKOŚCI NIESTETY NIE OSZAŁAMIA. GÓRY W ODDALI DAJĄ ZŁUDZENIE DRUGOPLANOWEGO WYPEŁNIACZA HORYZONTU, ZAMYKAJĄCEGO CAŁOŚĆ. PIERWSZY PLAN NATOMIAST JEST SZARY, WYPRANY Z BARW.
SCHODZENIE, SZCZEGÓLNIE W ZAPADAJĄCYM ZMROKU TEŻ WYMAGA UWAGI. NA CAŁE SZCZĘŚCIE NIE BYŁO ŚLISKO…
AUTOBUSY DO MIASTA KURSUJĄ STĄD BARDZO CZĘSTO. PRZEJAZD 8,5 km DO CENTRUM TRWA OKOŁO 20 min.

OPUSZCZAMY AUTOBUS NA ULICY Z DUŻĄ ILOŚCIĄ SKLEPÓW MILITARNYCH. SZUKAM ODPOWIEDNIEGO, ZIMOWO-TRAPERSKIEGO OBUWIA, KTÓRE MOGŁOBY ZASTĄPIĆ MOJE ZCIACHANE, ROZPADAJĄCE SIĘ ZE STAROŚCI BUTY. SŁUŻYŁY MI WIERNIE PRZEZ 18 LAT. PO 30 MINUTACH ZNAJDUJEMY ODPOWIEDNI FASON I CENĘ. CHWILĘ PÓŹNIEJ NASTĘPUJE SMUTNY MOMENT – MUSZĘ SIĘ ROZSTAĆ ZE STARYMI DRUHAMI. MOJE CIĘŻKIE, WYSŁUŻONE BUCIORY LĄDUJĄ W KOSZU NA ŚMIECI … ŻEGNAJCIE !!!

TE BUTY SŁUŻYŁY MI BARDZO DOBRZE PRZEZ 18 LAT. ŻEGNAJCIE PRZYJACIELE ...
TE BUTY SŁUŻYŁY MI BARDZO DOBRZE PRZEZ 18 LAT. ŻEGNAJCIE PRZYJACIELE …

.

KOLACJĘ JEDLIŚMY TYM RAZEM W KEBABOWI NIEDALEKO HOTELU NA AMIR KHANI ALLEY. DOBRY TURECKI KEBAB DLA DWOJGA  Z WARZYWNĄ SAŁATKĄ I BUŁKĄ, KTÓREJ NIE POZWOLILIŚMY NAPEŁNIĆ MIĘSEM, TYLKO PODAĆ JE OSOBNO, KOSZTOWAŁ 25 TUMANÓW. POD SAMYM HOTELEM KUPILIŚMY JESZCZE DOBRZE WYGLĄDAJĄCE CHIPSY ZIEMNIACZANE. TUTEJSZYCH FRYTEK NIE DA SIĘ JEŚĆ. SĄ BLADE JAK GLIZDY …

.

► ZOBACZ FOTY ◀︎

.

                     .

.

Komentarze

2 odpowiedzi na „26.11.2016 – PO 18-tu LATACH – ROZSTANIE W ISFAHANIE …”

  1. Awatar Jarek
    Jarek

    Dramatyzm butów zrozumiały dla mnie w całości (ja chyba bym je zabral na „pamiątkę”
    pozdrawiam czekam na następne wzruszające historie 🙂

Dodaj komentarz