10.05.2017 – JEEPEM NAOKOŁO SAN AGUSTIN

.

ŚNIADANIE W HOTELU RAICES DAJĄ ZUPEŁNIE PRZYZWOITE. MOŻNA JE ZJEŚĆ NA TARASIE, ALBO W OGRÓDKU. PO PROSTU BOMBASTYCZNIE.

UMÓWIONY TRANSPORT CZEKA W UMÓWIONYM MIEJSCU O USTALONEJ PORZE. JESTEŚMY PIERWSZYMI PASAŻERAMI Z SIEDMIOOSOBOWEJ GRUPY ZWIEDZACZY, CO POZWALA MI ZAJĄĆ MIEJSCE OBOK KIEROWCY. UŁATWI TO ROBIENIE ZDJĘĆ. JADĄC PO KOLEJNYCH LUDZI OMAWIAMY TRASĘ WYCIECZKI. SĄ PEWNE ZGRZYTY. UMAWIALIŚMY SIĘ WCZEŚNIEJ NA ROZPOCZĘCIE OBJAZDU OD NAJBARDZIEJ NAS INTERESUJĄCEGO MIEJSCA  – PARKU ARCHEOLOGICZNEGO SAN AGUSTIN. JEST TO O TYLE ISTOTNE, ŻE NIE WIADOMO DOKŁADNIE ILE CZASU ZAJMUJE ZWIEDZANIE CZEGOŚ TAKIEGO. MOGĄ WYSTARCZYĆ 2 godz. ALE JEST PRAWDOPODOBNE IŻ 4 NIE WYSTARCZĄ …

NIESTETY, ZOSTAJEMY PRZEGŁOSOWANI PRZEZ WIĘKSZOŚĆ, DLA KTÓREJ NAJWAŻNIEJSZE JEST ZOBACZENIE POZOSTAŁYCH CIEKAWOSTEK. PARK NIKOGO NIE INTERESUJE. DEMOKRACJA ZWYCIĘŻA. OBJAZD ZACZYNAMY OD PODZIWIANIA Z BLISKA RWĄCEJ RZEKI MAGDALENA – ESTRECHO DEL MAGDALENA. Z MIEJSCA, NA KTÓRYM ZOSTAWIAMY JEEPA SCHODZI SIĘ DOŃ KILKA MINUT KAMIENISTĄ ŚCIEŻKĄ. ATRAKCJA TAKA SOBIE. ALE WARTO ZOBACZYĆ SKORO JUŻ TU JESTEŚMY … WYSTARCZY 20 MINUT.

KOLEJNYM MIEJSCEM JEST MAŁE PRYWATNE MUZEUM W OBANDO Z KILKOMA TUTEJSZYMI ARTEFAKTAMI I KILKOMA GROBOWCAMI, DO KTÓRYCH JEST ŁATWY DOSTĘP. WSTĘP TYLKO 3 COP /OS. MOŻNA ZOBACZYĆ, A PRZY OKAZJI NAPIĆ SIĘ CZEGOŚ. POTRZEBNY CZAS – 20 MINUT.

DOJEŻDŻAMY DO CIEKAWEGO MIEJSCA. TO ALTO DE LOS IDOLOS. WEJŚCIÓWKI TUTAJ NAZYWAJĄ PASZPORTEM I SĄ ONE BILETEM WSTĘPU DO JESZCZE INNYCH OKOLICZNYCH OBIEKTÓW ZWIĄZANYCH Z HISTORIĄ LUDZKOŚCI W TYM ZAKĄTKU AMERYKI. KOSZTUJĄ SPORO, BO 25 COP (ZA TĄ 8 GODZINNĄ JAZDĘ JEEPEM PŁACIMY 40 COP / os.).

ZWIEDZANIE ROZPOCZYNAMY OD MAŁEGO MUZEUM, W KTÓRYM ZAZNAJAMIAMY SIĘ Z ODKRYCIAMI NIEMIECKIEGO BADACZA KONRADA PREUSSA. POTEM DOCHODZIMY DŁUGĄ BRUKOWANĄ ŚCIEŻKĄ NA OGROMNY TRAWIASTY TEREN. COŚ, JAK POLE GOLFOWE NA 4 DOŁKI, ALE BEZ DZIUR W ZIEMI. SPORO TU ZADASZONYCH POSĄGÓW I GROBOWCÓW. CAŁE ZWIEDZANIE ZAJMUJE ok. 60 min. BARDZO CIEKAWE. TRZEBA KONIECZNIE ZOBACZYĆ.

NASTĘPNY PUNKT PROGRAMU NAZYWA SIĘ ALTO DE LAS PIEDRAS. DOJAZD OD „IDOLI” ZAJMUJE PRAWIE 50 min.

TO MIEJSCE ŁUDZĄCO PRZYPOMINA POPRZEDNIE. TYLE TYLKO, ŻE JEST MNIEJSZE – POWIEDZMY – POLE GOLFOWE NA TRZY MYSIE DZIURY. OGLĄDAMY PODOBNE DO WCZEŚNIEJ WIDZIANYCH KAMIENNYCH POSĄGÓW I OCZYWIŚCIE GROBY. CIEKAWE. WARTO ZOBACZYĆ. CZAS POTRZEBNY NA POZNANIE TEJ ATRAKCJI TO ok. 70 min.

MAMY POWAŻNE SPÓŹNIENIE. CIĄGLE PRZYPOMINAMY KIEROWCY O NAJWAŻNIEJSZEJ DLA NAS ATRAKCJI – STANOWISKU ARCHEOLOGICZNYM OBOK SAN AGUSTIN. MÓWI, ŻE ZDĄŻYMY. TERAZ PODJEDZIEMY OGLĄDNĄĆ WODOSPAD SALTO DE BORDONES I PROSTO STAMTĄD ZAWIEZIE NAS DO PARQUE ARQUEOLÓGICO DE SAN AGUSTIN.

DOJAZD CZASOWO TRAGICZNY. BYĆ MOŻE ZWYKLE JEST KRÓTSZY, ALE TRAFILIŚMY NA ROBOTY DROGOWE I STRACILIŚMY NA NICH CO NAJMNIEJ 20 min.

WODOSPAD SALTO DE BORDONES OGLĄDAMY Z TARASU HOTELU BORDONES. TO PONAD 600 m W LINII PROSTEJ OD JEGO KORONY. JEŚLI KTOŚ JEST FANEM TEGO TYPU ATRAKCJI TO NIEWĄTPLIWIE CHCIAŁBY STANĄĆ ALBO NA GÓRZE, ALBO NA DOLE SPADAJĄCEJ KILKASET METRÓW W DÓŁ WODY. PODZIWIANIE TEGO CUDU Z ODLEGŁOŚCI KILKUSET METRÓW JEST RÓWNOZNACZNE Z PATRZENIEM NAŃ TAK, JAK TY MOŻESZ TO ZROBIĆ TERAZ – OGLĄDNĄĆ NA FILMIE. Z TAKIEJ ODLEGŁOŚCI TRZEBA SIĘ MOCNO WSŁUCHAĆ BY USŁYSZEĆ JAKIKOLWIEK DŹWIĘK KREOWANY PRZEZ SPADAJĄCĄ WODĘ. ŁATWIEJ GO SOBIE WYOBRAZIĆ ODKRĘCIWSZY POBLISKI KRAN …

DO NAJWAŻNIEJSZEJ – Z NASZEGO PUNKTU WIDZENIA – ATRAKCJI SAN AGUSTIN DOCIERAMY NA 2 godz. PRZED ZAMKNIĘCIEM. OD RAZU NA BRAMCE MÓWIĄ NAM, ŻE NIE MAMY SZANSY NA OGLĄDNIĘCIE CAŁOŚCI, BO POWIERZCHNIA WYKOPALISK I DUŻE ODLEGŁOŚCI POMIĘDZY  POSZCZEGÓLNYMI SEKTORAMI NIE POZWALAJĄ NA PRZYSPIESZENIE.

FAKTYCZNIE. SPACER DO PIERWSZYCH ATRAKCJI OZNACZONYCH MESITA A JEST NAJDŁUŻSZY. SZYBKIM KROKIEM LEKKO 7 min, CZYLI OK 800 m. WYCHODZIMY NA DUŻĄ POLANĘ. STOJĄ TUTAJ MNIEJSZE I WIĘKSZE POSTACI RÓŻNYCH BÓSTW. SĄ TEŻ GROBOWCE. NIE JEST TEGO WSZYSTKIEGO ZBYT DUŻO, ALE ODSTĘPY POMIĘDZY KAMIENIAMI MAJĄ PO KILKADZIESIĄT METRÓW. SKRÓCONE ZWIEDZANIE ZAJMUJE ok. 25 min.

DO KOLEJNEJ MESITY C TEŻ TRZEBA DOJŚĆ JAKIEŚ 700+ m DŁUGIM CHODNIKIEM ŁĄCZĄCYM. TUTAJ JEST TROCHĘ MNIEJ DO OGLĄDANIA, A I POLANA NIE WYGLĄDA NA SZCZEGÓLNIE DUŻĄ. NASTĘPNE MIEJSCE WYMAGA NIEZBYT PRZYJEMNEGO DLA NASZYCH WYMĘCZONYCH NÓG SCHODZENIA W DÓŁ. DOCHODZIMY DO FUENTE DE LAVAPATAS. SĄ TU POZOSTAŁOŚCI PO PRADAWNYCH CEREMONIALNYCH ŁAŹNIACH UMIEJSCOWIONYCH NA SKAŁACH OBMYWANYCH PRZEZ NIEZBYT DUŻY STRUMIEŃ. OBOK STOI DOM ROBIĄCY ZA RESTAURACJĘ (CHYBA, BO PRZY OGRANICZONYM CZASIE ZWIEDZANIA NIE MIELIŚMY OKAZJI SPRAWDZIĆ).

OGLĄDNIĘCIE TEGO STRUMYKA UŻYWANEGO KIEDYŚ DO RÓŻNEGO RODZAJU ABLUCJI ZAJMUJE MAX 15 min. – W SUMIE DUŻO KRÓCEJ, NIŻ CZAS POTRZEBNY ABY TU ZEJŚĆ I WEJŚĆ Z POWROTEM. JEŚLI NIE CHCE CI SIĘ SCHODZIĆ NA SAM DÓŁ TO DOJDŹ TYLKO DO STOJĄCEJ NA POCZĄTKU POCHYŁOŚCI – PO PRAWEJ – FIGURY ŻÓŁWIA. CIEKAWA.

 

W PARKU ARCHEOLOGICZNYM SAN AGUSTIN

.

WRACAMY NA SZLAK I BIERZEMY AZYMUT NA MESITĘ B. W TYM PARKU ARCHEOLOGICZNYM TO NAJWIĘKSZE ZGRUPOWANIE OBROBIONYCH RĘKĄ LUDZKĄ KAMIENI. POŚWIĘCILIŚMY NA NIE 20 min.
ZE WZGLĘDU NA BRAKI CZASOWE MUSIMY ZAPOMNIEĆ O ODLEGŁEJ O KILOMETR GÓRZE I LEŻĄCYM NA NIEJ STANOWISKU ALTO DE LAVAPATAS I SZYBKIM KROKIEM PODCHODZIMY DO BUDYNKÓW NIEWIELKIEGO MUZEUM. WŁAŚNIE JE ZAMYKAJĄ … CIEĆ NA BRAMCE TŁUMACZY, ŻE MUZEUM JEST CZYNNE DO 17:00. LEKKO WKURZONY PYTAM, DLACZEGO MI O TYM NIE POWIEDZIANO PRZY WEJŚCIU. A BARDZO DOKŁADNIE SIĘ DOWIADYWAŁEM, WIEDZĄC IŻ JESTEŚMY SPÓŹNIENI. GOŚCIU ALBO MIAŁ DOBRE SERCE, ALBO SPANIKOWAŁ BO ZAMYKAŁ PRZED CZASEM (OBSTAWIAM TĘ DRUGĄ OPCJĘ) I OTWORZYŁ NAM DOPIERO CO ZAWARTE PODWOJE. PROSIŁ TYLKO BYŚMY OGLĄDALI KRÓTKO, UKRYTE W BUDYNKACH KAMIENNE SKARBY.

ZNAJDZIESZ TU KILKA LEPIEJ ZACHOWANYCH FIGUR Z OBSZERNYMI KOMENTARZAMI. NA SZYBKIE ZAPOZNANIE SIĘ Z CAŁOŚCIĄ ZAWARTOŚCI DWÓCH SZOP WYSTARCZYŁO 10 min.

KILKADZIESIĄT OSTATNICH MINUT POŚWIĘCILIŚMY NA SPACER PO PIĘKNYM PARKU FIGUR – BOSQUE DE ESTATUAS. BARDZO ROMANTYCZNE MIEJSCE. DOBRE SZCZEGÓLNIE GDY JEST UPAŁ. ŁATWO UKRYĆ SIĘ TU PRZED SŁOŃCEM.

KONKLUDUJĄC: PARQUE ARQUEOLÓGICO DE SAN AGUSTIN TO ZDECYDOWANIE NAJWIĘKSZE I BYĆ MOŻE NAJCIEKAWSZE STANOWISKO ARCHEOLOGICZNE W OKOLICY. JEST PODOBNIE JAK OGLĄDANE WCZEŚNIEJ MIEJSCA, BARDZO SCHLUDNE I ŁADNIE UTRZYMANE. ZDECYDOWANIE WARTE OGLĄDANIA. SPOKOJNE ZALICZENIE CAŁOŚCI ZAJMIE 4 GODZINY. POŚWIĘĆ NA TO ½ DNIA. BĘDZIESZ MIAŁ CZAS NA WYPICIE KAWY I EWENTUALNE CO NIECO … NIE PRZEOCZ !!!

BYŁA PRAWIE 18-ta, KIEDY – NIE DOCZEKAWSZY SIĘ NA UMÓWIONY WCZEŚNIEJ PRZEWÓZ, WSIEDLIŚMY DO OSTATNIEGO LOKALNEGO BUSA JADĄCEGO DO MIASTA. NIE MOGLIŚMY DŁUŻEJ CZEKAĆ. NASZ DALEKOBIEŻNY TRANSPORT Z SAN AGUSTIN DO BOGOTY ODJEŻDŻA O 18:30.

PRZYSTANEK COOMOTOR LEŻY W SAMYM CENTRUM. WOKÓŁ ZNAJDZIESZ DOŚĆ DUŻO RÓŻNEGO RODZAJU JEDZENIOWNI. WYBRALIŚMY PIZZERIĘ. POKRZEPIENI WSIEDLIŚMY DO AUTOBUSU …

.

►ZOBACZ FOTY◀︎

.

Komentarze

Dodaj komentarz