19.07.2017 – PRZEBUDZENIE W CORTE ULIVI

.

RANO WSZYSCY ROZGLĄDALIŚMY SIĘ WOKOŁO. KRYSIA I MISZKA Z ZACHWYTEM OGLĄDALI MIEJSCE, DO KTÓREGO PRZYJECHALI NOCĄ. W CIEMNOŚCIACH NIE ZDAWALI SOBIE SPRAWY Z JEGO URODY.
JA PATRZYŁAM CZY TO CO BYŁO, JEST NADAL NA SWOIM MIEJSCU. CO PRZYBYŁO OD CZASU KIEDY TU BYŁAM CZTERY LATA TEMU.

BIAŁA ZABUDOWA SKŁADA SIĘ Z TRULLA, TRULLETTA I DWÓCH PRZYLEGAJĄCYCH DOMKÓW, Z KTÓRYCH JEDEN STANOWI PRYWATNY APARTAMENT ROBAKA. TRULLO I TRULLETTO SĄ POZOSTAŁOŚCIĄ PO PIERWOTNYM TRULLO. TRULLETTO TO SYPIALNIA Z ŁAZIENKĄ; TRULLO TWORZY SYPIALNIA, SALON I ŁAZIENKA.

Z OKIEN WIDAĆ PALMY, AGAWY, FIGOWCE, KWIATY, WSZECHOBECNE DRZEWA OLIWKOWE, BASEN. W JEGO SZMARAGDOWEJ TAFLI PRZEGLĄDAJĄ SIĘ PROMIENIE SŁOŃCA.

Z BOKU APARTAMENTU ROBAKA DOSTRZEGŁAM NOWO POSTAWIONĄ PERGOLĘ, PO KTÓREJ ZACZYNAŁA SIĘ PIĄĆ WINOROŚL, A TAKŻE DOŚĆ DUŻY KAMIENNY BLAT I GRILL. COŚ NA KSZTAŁT LETNIEJ KUCHNI.

Z DRUGIEGO BOKU ROZCIĄGA SIĘ ZNANE MI BARDZO DUŻE PATIO ZE STOLIKAMI, KRZESŁAMI, KUCHENKĄ I SZAFKĄ NA NACZYNIA. MIEJSCE PRZEZNACZONE DO JEDZENIA DLA GOŚCI. GRANICZY Z DOMKIEM PRZYJACIÓŁKI KRYSI, Z KTÓRĄ PO CHWILI WITAŁAM SIĘ RADOŚNIE. ICH POSESJE NIE ZOSTAŁY DO TEJ PORY ROZDZIELONE.

PARA APARTAMENTÓW, ZWANYCH Z RACJI KWIATOWYCH DEKORACJI MAKAMI I LAWENDĄ, SKŁADA SIĘ Z KUCHNI, DWÓCH SYPIALNI I ŁAZIENKI.

APARTAMENT “LAWENDOWY” USYTUOWANO OD STRONY WJAZDU NA POSESJĘ. ROZSIADŁY SIĘ TAM KĘPY ROZMARYNU PRZYPOMINAJĄCE ZIELONE KRYNOLINY WSPARTE O DRZEWA LAUROWE.

POZA NAMI W POSIADŁOŚCI ROBAKA SPĘDZAJĄ WAKACJE JEJ WŁOSCY PRZYJACIELE Z RZYMU, ZIĘĆ I WNUK Z KOLEGĄ.

TRZEBA BYŁO ZACZĄĆ OD ZROBIENIA ZAKUPÓW. PONAGLANE CZASEM POJECHAŁYŚMY WE TRZY DO MIASTECZKA.

CHŁOPCY ZOSTALI W DOMU. MIELI ZAMIAR PROWADZIĆ MĘSKIE ROZMOWY PRZECHADZAJĄC SIĘ PO OKOLICZNYCH GAJACH OLIWNYCH. TAKA TRANSCENDENCJA W KIERUNKU STAROŻYTNEGO IMPERIUM RZYMSKIEGO.

 

OKOLICE CORTE ULIVI – SPACER GAJAMI OLIWNYMI

.

SAN MICHALE SALENTIANO JEST JEDNYM Z NAJBRZYDSZYM MIAST WE WŁOSZECH. SĄ TACY, KTÓRZY ZARYZYKUJĄ TWIERDZENIE, ŻE NAJBRZYDSZYM.

W MIASTECZKU JEST PLACYK, KOŚCIÓŁ I JEDNOKIERUNKOWE ULICE OTACZAJĄCE NISKĄ ZABUDOWĘ. ŻADNYCH MIŁYCH UKWIECONYCH ULICZEK, ARCHITEKTONICZNYCH CACEK, WDZIĘCZNYCH PLACYKÓW, NIE MÓWIĄC JUŻ O JAKICHKOLWIEK ZABYTKACH.

RODZINIE ROBAKA KOJARZY SIĘ TO W KABULEM, ZNANYM ZE ZDJĘĆ W TELEWIZJI. NIE WIEM, KTÓRE Z TYCH MIAST POWINNO SIĘ POCZUĆ SIĘ BARDZIEJ DOTKNIĘTE …

PODJECHAŁYŚMY DO NABIAŁOWEGO. W CHŁODNICZYCH LADACH FIOR DI LATTE, CZYLI MOZZARELLA LEŻAŁA OBOK STRACCIATELLI, BYŁA TEŻ SCAMORZA I KRÓLOWA MOZZARELLI – MOZZARELLA DI BUFALA. PARMEZAN, GRANA PADANO, INNE TWARDE SERY. PYSZNOŚCI.

POTEM ENOTECA. WYBÓR JEST PROSTY. ALBO BARDZIEJ MOCNE, BO 14% PRIMITIVO; ALBO 13 % NEGROAMARO.

W ZAPRZYJAŹNIONEJ PIEKARNI BUŁKI, BUŁECZKI, FOCACCIA, CHLEB. TRUDNY WYBÓR.

NA KOŃCU SZYNKA PARMEŃSKA I MORTADELA. PRZYSMAK NAD PRZYSMAKI. OBŁADOWANE WRÓCIŁYŚMY DO DOMU. CZEKALI NA NAS GŁODNI PRZYJACIELE ROBAKA I KOLEDZY WNUKA.

WŁOSI JEDZĄ NA ŚNIADANIE DO KAWY BISZKOPCIKA, LUB INNE SUCHE CIASTECZKO. NIE DZIWOTA WIĘC, ŻE KOŁO GODZINY 12:30 ZACZYNAJĄ BYĆ GŁODNI I MUSZĄ COŚ ZJEŚĆ.

ROBAK ZROBIŁ ZWYKŁE SPAGHETTI Z SOSEM POMIDOROWYM. JEDZONE W TEJ UPALNEJ ATMOSFERZE POŁUDNIA WŚRÓD DRZEW OLIWNYCH, PRZY AKOMPANIAMENCIE ŚPIEWNEGO WŁOSKIEGO JĘZYKA SMAKOWAŁO FANTASTYCZNIE. NA KONIEC SERY, SAŁATA.
PO OBIEDZIE JEDNI DRZEMALI W CIENIU DRZEW NAD BASENEM, INNI W DOMU.
BASEN, GDY SJESTA DOBIEGŁA KOŃCA ZAPEŁNIŁ SIĘ SPRAGNIONYM KĄPIELI TŁUMEM.

KIEDY WSZYSCY ODETCHNĘLI OD POŁUDNIOWEGO UPAŁU TRZEBA BYŁO POMYŚLEĆ O KOLACJI, JADANEJ TUTAJ NAJWCZEŚNIEJ OD 20:30.

POJECHALIŚMY DO RESTAURACJI, W KTÓREJ GUSTUJĄ PRZYJACIELE ROBAKA.

W MENU RÓŻNOŚCI: PRZYSTAWKI – SEREK SMAŻONY, KULECZKI Z MIĘSA, BAKŁAŻANY, MOZZARELLA, POMIDORY. NA PIERWSZE DANIE MAKARON, CZYLI PASTA, A NA DRUGIE SMAŻONE LUB PIECZONE NA RUSZCIE MIĘSO.

NIE WYSZLIŚMY POZA PRZYSTAWKI. KELNER, CORAZ TO WNOSIŁ MAŁE DANIA. TAKIE WŁOSKIE TAPAS. NIE ZACHWYCIŁY NAS. KUCHNIA WŁOSKA JEST GENERALNIE ZNAKOMITA, ALE TUTAJ BYŁA ROZCZAROWUJĄCA. KRYSIA Z MISZKĄ BYLI O TYLE ZADOWOLENI, ŻE SKOSZTOWALI KUCHNI WŁOSKIEJ JAKO TAKIEJ.

.

►ZOBACZ FOTY◀︎

.