02.08.2017 – GDAŃSK – MUZEUM II WŚ

.

BILETY DO MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ KUPILIŚMY PRZEZ INTERNET DUŻO WCZEŚNIEJ. INFORMACJA NA JEGO STRONACH WWW BARDZO PRECYZYJNIE OKREŚLA REKOMENDOWANY CZAS ZWIEDZANIA UWZGLĘDNIAJĄC RÓŻNE GODZINY WEJŚCIA. KOSZT: NORMALNY 23 zł, ULGOWY 16 zł. WE WTORKI WYSTAWĘ GŁÓWNĄ OGLĄDAMY BEZPŁATNIE. BILETY DO DOSTANIA TYLKO W KASACH !!!

POWINNIŚMY ZACZĄĆ ZWIEDZANIE O 10:00. NIESTETY, PLAN LEGŁ W GRUZACH, BO Z NIEZNANEGO POWODU SKM-ka Z GDYNI DO GDAŃSKA DOSTAŁA CHWILOWEJ ZAPAŚCI I POCIĄG MAJĄCY JECHAĆ PRZED 10-tą POJAWIŁ SIĘ Z 45 min OPÓŹNIENIEM.
Z DWORCA KOLEJOWEGO GDAŃSK GŁ. DO NA WSKROŚ NOWOCZESNEGO BUDYNKU MUZEUM, ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DAWNYCH TERENACH STOCZNIOWYCH JEST 1200 m.

4 GODZINY ZWIEDZANIA, TO wg MNIE ABSOLUTNE MINIMUM.

ZNAJĄC DOŚĆ DOBRZE TEMAT II WOJNY I PODŁOŻE POLITYCZNO SPOŁECZNE KTÓRE DO NIEJ DOPROWADZIŁO, LEDWO ZMIEŚCIŁEM SIĘ W CZASIE. BARDZO DOKŁADNIE I DROBIAZGOWO PRZEDSTAWIONO NARODZINY FASZYZMU, KOMUNIZMU I WSZELKICH RUCHÓW NACJONALISTYCZNYCH W CAŁEJ EUROPIE I NA DALEKIM WSCHODZIE. TA CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA MOŻE CO NIEKTÓRYCH DENERWOWAĆ, BO PO NIEZBYT GŁĘBOKIEJ ANALIZIE DZISIEJSZEJ SYTUACJI POLITYCZNEJ W POLSCE, NASUWAJĄ SIĘ NIESTETY FATALNE SKOJARZENIA.

 

GDAŃSK – PRZED WEJŚCIEM DO MUZEUM II WŚ

.

PODOBNIE JAK W ZWIEDZANYM WCZEŚNIEJ MUZEUM EMIGRACJI TAK I TU WYKORZYSTANO PRZEDE WSZYSTKIM ZDJĘCIA I KOPIE DOKUMENTÓW. TRZEBA SPORO CZYTAĆ. TROCHĘ MAŁO – JAK NA MÓJ GUST – JEST EKSPONATÓW I DIORAM. ALE TE, KTÓRE SĄ ROBIĄ WRAŻENIE. SZCZEGÓLNIE WIELKOŚCIĄ.

KONCEPCJA WYSTAWY PRZYPOMINA MI DO ZŁUDZENIA PODOBNĄ EKSPOZYCJĘ WIDZIANĄ KILKA MIESIĘCY TEMU W CAEN, WE FRANCJI. TAMTA DOTYCZYŁA LĄDOWANIA W NORMANDII. TA II WŚ. MOŻEMY BYĆ DUMNI.
ZDECYDOWANIE TRZEBA ZOBACZYĆ. POLECAM.

PO OPUSZCZENIU MUZEUM RAZEM Z RODZINĄ POCHODZILIŚMY TROCHĘ PO GDAŃSKIEJ STARÓWCE OPLECIONEJ KRAMAMI JARMARKU DOMINIKAŃSKIEGO. OGLĄDNĘLIŚMY STARE, ZNANE NAM KĄTY: DŁUGI TARG, DŁUGIE POBRZEŻE, MARIACKĄ, KOŚCIÓŁ NMP (REMONTOWANY OBECNIE), PIWNĄ I JESZCZE KILKA ULIC. MIASTO ZDECYDOWANIE ZMIENIŁO SIĘ NA PLUS.

RODZINNIE SPĘDZONY NA SOPOCKIEJ PLAŻY WIECZÓR ZAKOŃCZYŁ OFICJALNĄ CZĘŚĆ TEGO WYPADU NAD MORZE …

.

>     ZOBACZ FOTY     <

.

Komentarze

Jedna odpowiedź do „02.08.2017 – GDAŃSK – MUZEUM II WŚ”

  1. Awatar Carrello
    Carrello

    Rzeczywiście niezbyt głęboka analiza 🙂

Dodaj komentarz