20-21.07.2018 – W „OBLĘŻONYM” MALBORKU

.

WYJAZD DO MALBORKA ZAPLANOWANY BYŁ OD DAWNA. TYM RAZEM TO WYPRAWA RODZINNO-PRZYJACIELSKA. TROCHĘ SKS-u I DZIECIARNIA. CHODZI O TO, BY KORZYSTAJĄC Z COROCZNIE ORGANIZOWANYCH TAM INSCENIZACJI HISTORYCZNYCH, ZASZCZEPIĆ CHĘĆ POZNAWANIA NIEPRZEKŁAMANEJ HISTORII ZIEM POLSKICH MŁODEMU POKOLENIU.

DOJAZD Z KATOWIC (502 km) ZAJĄŁ NAM 5 GODZIN. DLA NIEZNAJĄCYCH TRASY: PRAKTYCZNIE CAŁY CZAS JEDZIESZ E 75 – DWUPASMÓWKĄ NA PRAWACH AUTOSTRADY I A1 – AUTOSTRADĄ BURSZTYNOWĄ. W CHWILI OBECNEJ 120 km A1 (OD NOWEJ WSI DO SWAROŻYNA) JEST PŁATNE. MOIM ZDANIEM BARDZO DUŻO, BO 25 zł. PO ZJECHANIU W SWAROŻYNIE MASZ JESZCZE PRZED SOBĄ 25 km. MNIEJ WIĘCEJ W POŁOWIE –  PO PRAWEJ JADĄC W KIERUNKU MALBORKA – JEST STACJA Z LPG (TYLKO) NAJTAŃSZYM NA TRASIE ZE ŚLĄSKA. UZUPEŁNIJ SOBIE TUTAJ ZBIORNIK, BO CZASEM ZAMYKAJĄ JĄ O DZIWNEJ PORZE.

NOCLEG ZAKLEPALIŚMY KILKA MIESIĘCY WCZEŚNIEJ. MALBORK W CZASIE WAKACJI PRZYCIĄGA TŁUMY, WIĘC TRZEBA BYŁO SIĘ ZABEZPIECZYĆ. TYM BARDZIEJ, ŻE POBYT ZAPLANOWALIŚMY NA DNI W KTÓRYCH SĄ INSCENIZACJE HISTORYCZNE „OBLĘŻENIE MALBORKA”.

WYBRALIŚMY NOCLEGOWNIĘ ODDALONĄ O ok. 1500 m OD ZAMKU. “VILLA OPTIMAL” TO FAKTYCZNIE OPTYMALNA SYPIALNIA DLA NIEZBYT WYMAGAJĄCEGO KLIENTA, GOTOWEGO ZAPŁACIĆ RACZEJ WYSOKĄ CENĘ ZA NOCLEG. SĄ TU MNIEJSZE I WIĘKSZE APARTAMENTOSY CZYSTO UTRZYMANE I DOŚĆ ŚWIEŻO WYGLĄDAJĄCE. MINUSEM NASZEGO – POZA NIEADEKWATNĄ CENĄ – BYŁ BRAK ROZSĄDNEJ SZAFY, W KTÓREJ MOŻNA BY BYŁO POWIESIĆ RZECZY NA WIESZAKACH;  ŁAZIENKA Z WIESZAKAMI NA RĘCZNIKI UMIESZCZONYMI BARDZO DALEKO OD KABINY PRYSZNICOWEJ I BRAK W TEJ OSTATNIEJ MIEJSCA NA SZAMPONY, MYDŁA, GĄBKI itp.

PLUSY TO DOSYĆ DUŻY DARMOWY PARKING DLA KLIENTÓW, OGRÓDEK Z TRAMPOLINĄ DLA DZIECI, BLISKOŚĆ SPOREGO SKLEPU DYSKONTOWEGO NETTO, CISZA I BARDZO KOMUNIKATYWNY, UCZYNNY WŁAŚCICIEL.

OBIEKT JEST CAŁY CZAS MODERNIZOWANY I JEST SZANSA NA DOPROWADZENIE GO DO STANU POPRAWIAJĄCEGO STOSUNEK JAKOŚCI DO CENY.

.

MALBORK – NIEGRZECZNA ? … NO TO W DYBY

.

JEDZENIE.

W OKRESIE WAKACJI ILOŚĆ MIEJSC SERWUJĄCYCH JEDZENIE W OKOLICY ZAMKU JEST OGROMNA. PRZECHADZAJĄC SIĘ WIDZIELIŚMY WIELE CIEKAWIE WYGLĄDAJĄCYCH DAŃ. NIESTETY NIE JESTEM W STANIE NAPISAĆ O WIĘKSZOŚCI JADŁODAJNI NIC WIĘCEJ POZA TYM, ŻE DOBRZE WYGLĄDAŁY. PODCZAS NASZEGO POBYTU DODATKOWO TUŻ PRZED WEJŚCIEM DO ZAMKU STAŁO KILKANAŚCIE FOOD TRUCKÓW, ROZSZERZAJĄC BARDZO OFERTĘ KULINARNĄ. WŁAŚNIE ODBYWAŁ SIĘ tzw. FESTIWAL SMAKÓW FOOD TRUCKÓW.

PERSONALNIE SPRAWDZILIŚMY 3 MIEJSCA SERWUJĄCE ŻAREŁKO: JEDNO Z NICH TO RESTAURACJA „U FLISAKA” NA PRZECIWNYM NIŻ ZAMEK BRZEGU NARWI. WYBÓR TUTAJ WYDAWAŁ NAM SIĘ WIĘKSZY I CIEKAWSZY NIŻ W POZOSTAŁYCH MIEJSCACH. POZA PODAWANYMI WSZĘDZIE STANDARDAMI TYPU GOLONKA, BIGOS CZY KIEŁBASA Z ROŻNA, MOŻNA TU DOSTAĆ RYBY PODANE NA KILKA SPOSOBÓW, KARTUSZE (SCHODZIŁY BŁYSKAWICZNIE) I RÓŻNE SAŁATY. WZIĘLIŚMY INTERESUJĄCO WYGLĄDAJĄCĄ GOLONKĘ. BYŁA DOBRA, ALE BEZ SZALEŃSTW. JAK DLA MNIE – ZA PŁASKA SMAKOWO. DRUGI RAZ NIE SPRÓBUJĘ. PIWO U FLISAKA KOSZTUJE KILKA PROCENT WIĘCEJ NIŻ PO DRUGIEJ STRONIE RZEKI. ALE SERWUJĄ WINO !!! ŚREDNIO OBIAD NA OSOBĘ KOSZTOWAŁ 40 zł.

DWA POZOSTAŁE JEDZENIOWE MIEJSCA, KTÓRE NAS ZAINTERESOWAŁY POSIADAŁY KOŁA. TAK, MACIE RACJĘ – WYBRALIŚMY FOOD TRUCKI ! TŁUM KŁĘBIĄCY SIĘ WOKÓŁ NICH + CHĘĆ  ZJEDZENIA CZEGOŚ LEKKIEGO, SKŁONIŁY NAS DO STARANNEGO PRZEJRZENIA OFERTY TYCH KILKUNASTU RUCHOMYCH JADŁODAJNI. W REZULTACIE WYBRALIŚMY: WOMBAT FRYTKI BELGIJSKIE; JA ZAŚ SPRÓBOWAŁEM DANIA FIRMY „POSZARPANI” – BAJGLA Z SZARPANYM MIĘSEM KACZYM, KONFITURĄ Z CZERWONEJ CEBULI, PALONYM CHEDDAREM, GRUSZKĄ Z KOZIERADKĄ I SAŁATAMI, DOPRAWIONEGO NAGA JOLOKIA – DO NIEDAWNA NAZYWANĄ NAJOSTRZEJSZĄ PAPRYCZKĄ ŚWIATA (PONAD MILION JEDNOSTEK W SKALI SCOVILLE’A). MUSIAŁEM PODPISAĆ OŚWIADCZENIE ZWALNIAJĄCE JEŻDŻĄCĄ KUCHNIĘ OD ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA EWENTUALNE SZKODY W MOIM ORGANIZMIE. MAŁO BRAKOWAŁO BYM TO JA, A NIE PAPRYCZKA ZOSTAŁ PRZEŻARTY NA WYLOT …

ZWIEDZANIE.

WSPANIAŁY ZAMEK. BARDZO DUŻO DO ZOBACZENIA. ŻEBY SPOKOJNIE WSZYSTKO OGLĄDAĆ POTRZEBA CO NAJMNIEJ 4 GODZIN. W OKRESIE WAKACYJNYM TŁUMY. POLECAM ZWIEDZANIE Z AUDIO PRZEWODNIKIEM. JAK ZAUWAŻYŁEM, ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM MOŻE BYĆ BARDZO CIEKAWE, ALE NIESTETY CZĘSTO NAWET SUPERMAN MUSI OGRANICZYĆ PRZEKAZ WIEDZY ZE WZGLĘDU NA POŚPIECH. SAM SŁYSZAŁEM OPIS JEDNEJ Z SAL (POMIESZCZEŃ NALEŻĄCYCH DO SKARBNIKA) W WYKONANIU 3 PRZEWODNIKÓW. KOLOSALNA RÓŻNICA !!!

PARKOWANIE POD ZAMKIEM KOSZTUJE FORTUNĘ. LEPIEJ ZOSTAWIĆ AUTO 500 m OD ZAMKU NA MIEJSKIM PARKINGU. NAJLEPIEJ PO DRUGIEJ STRONIE RZEKI. BILETY KUPUJ PRZEZ INTERNET KORZYSTAJĄC np. Z DARMOWEGO WI-FI. OSZCZĘDZISZ MASĘ CZASU.

.

>     ZOBACZ FOTY     <

.

.

Komentarze

Dodaj komentarz