20.10.2018 – PRZEJAZDEM PRZEZ AACHEN, KIEDYŚ AKWIZGRAN

.

NA KRÓCIUTKO WPADLIŚMY DO AACHEN, NAZYWANEGO PRZEZ DŁUGI CZAS AKWIZGRANEM, KTÓRY PRZEZ STULECIA BYŁ ŁAPCZYWYM KĄSKIEM DLA KAŻDEGO Z WŁADCÓW OKOLICZNYCH PAŃSTW.
DZISIAJ MIASTO LEŻY NA STYKU TRZECH PAŃSTW – BELGII, HOLANDII I NIEMIEC.

JEŚLI PRZYJEDZIESZ TU SAMOCHODEM, ROZSĄDNY CENOWO, POŁOŻONY BLISKO HISTORYCZNEGO CENTRUM PARKING, ZNAJDZIESZ NA THEATERSTRASSE W OKOLICY AQUIS APOTHEKE (UWAGA. NIE WIDOCZNY NA MAPIE GOOGLE). DOBA KOSZTUJE 4€50 (OSOBOWY), A DO NOWEJ STARÓWKI (MIASTO SOLIDNIE OBERWAŁO PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ) JEST TYLKO KILKASET METRÓW (KATEDRA – 850 m).

ZWIEDZANIE WARTO ROZPOCZĄĆ OD 2 GODZINNEJ PRZEJAŻDŻKI HOP IN – HOP OFF SEESIGHTING AUTOBUSEM NAZYWANYM TUTAJ CITY TOUR BUS. TAKA WYCIECZKA POZWOLI NA POZNANIE NAJCIEKAWSZYCH PUNKTÓW MIASTA I JEGO OKOLICY. POJAZD ZATRZYMUJE SIĘ NA 20 MINUTOWĄ PRZERWĘ NA JEDNYM Z OKOLICZNYCH NALEŻĄCYCH DO BELGII  WZGÓRZ. JEST TU MOŻLIWOŚĆ ZJEDZENIA I WYPICIA CZEGOŚ W JEDNYM Z OKOLICZNYCH BARÓW I SKORZYSTANIA Z TOALETY. CI, KTÓRZY MAJĄ OCHOTĘ NA SPACER PO LESIE LUB WEJŚCIE NA WIEŻĘ WIDOKOWĄ MUSZĄ PAMIĘTAĆ O POWROCIE. SERWIS DZIAŁA RÓŻNIE – W ZALEŻNOŚCI OD PORY ROKU. TRZEBA SPRAWDZIĆ DOSTĘPNOŚĆ !!!
PRZEJAZD KOSZTUJE 15€00. DO DYSPOZYCJI PODRÓŻNYCH SĄ DWA POZIOMY. GÓRNY – POZA STANDARDOWYMI SŁUCHAWKAMI Z MOŻLIWOŚCIĄ WYBORU JEDNEGO Z 10-ciu JĘZYKÓW (NIE MA POLSKIEGO) – JEST WYPOSAŻONY W SPOREJ WIELKOŚCI STÓŁ Z OTWORAMI-UCHWYTAMI NA NAPOJE.

.

Aachen seesighting
TAKI AUTOBUS OBWIEZIE CIĘ ZA €15 PO AACHEN I OKOLICY.

.

TRASA JAKĄ POKONUJE OBEJMUJE: ELISENBRUNNEN, LUDWIG FORUM, CAROLUS THERMAL BATHS, CHIO TIVOLI, QUELLENHOF / EUROGRESS / CASINO, MEMORIAL, LOUSBERG, RWTH , BENDPLATZ, UNIVERSITY CLINICAL CENTER, CASTLE BLOEMENDAAL / VAALS, NETHERLANDS / BORDER TRIANGLE, VAALS BORDER OUTBOUND, MAIN STATION, HEALTH CLINIC AN DER ROSENQUELLE, THEATERPLATZ.

MOIM ZDANIEM WARTO TEŻ ZOBACZYĆ STARY CMENTARZ AKWIZGRAN OSTFRIEDHOF PRZY KOŚCIELE Św. JÓZEFA (GRABESKIRCHE St. JOSEF) PRZY St.- JOSEFS-PLATZ. SAM KOŚCIÓŁ  JEST INTERESUJĄCY Z ZEWNĄTRZ. ŚRODEK ZOSTAŁ ZNISZCZONY PODCZAS II WŚ.
Św. JOSEF TO DAWNY KATOLICKI KOŚCIÓŁ PARAFIALNY, NAZYWANY DZISIAJ „GROBEM ŚWIĘTYM”. OBECNIE PEŁNI ON FUNKCJĘ KOLUMBARIUM DO POCHÓWKU URN, DLATEGO ŻE w/w CMENTARZ AKWIZGRAN OSTFRIEDHOF OSIĄGNĄŁ GRANICĘ SWOJEJ POJEMNOŚCI.

KATEDRA – NIETYPOWY OBIEKT WARTY OGLĄDNIĘCIA. ZWIEDZANIE ZAJMUJE DO 30-tu min. WSTĘP WOLNY. JEŚLI STRZELASZ FOTY PRZYGOTUJ SIĘ NA OPŁATĘ W WYSOKOŚCI 1€00.

KOLEJNYM WARTYM ZOBACZENIA OBIEKTEM JEST KATEDRALNY SKARBIEC ZNAJDUJĄCY SIĘ JAKIEŚ 100 m OD KATEDRALNYCH DRZWI. PO WYJŚCIU ZE ŚWIĄTYNI TRZEBA IŚĆ NA WPROST I  SKRĘCIĆ W PRAWO. KILKADZIESIĄT METRÓW DALEJ PO LEWEJ STOJĄ KASY.

KATEDRA I PRZYKATEDRALNY SKARBIEC. SUPERZASTE. NIE PRZEOCZ !!!

NIESTETY WJAZD DO CENTRUM AACHEN ZAMKNIĘTO. ZWIEDZANIE TEJ CZĘŚCI MIASTA MOŻLIWE JEST TYLKO PIESZO LUB NA ROWERZE (WROTKACH, HULAJNODZE).

.

>     ZOBACZ FOTY     <

.

.


Comments

Jedna odpowiedź do „20.10.2018 – PRZEJAZDEM PRZEZ AACHEN, KIEDYŚ AKWIZGRAN”

  1. Awatar sidney
    sidney

    Yes! Finally someone writes about blog.

Dodaj komentarz