.

WYSZLIŚMY Z HOTELU PLAZA REGENCY KIERUJĄC SIĘ NA PRZYSTAŃ PROMOWĄ. DOJAZD DO CENTRUM AUTOBUSEM, KTÓREGO PRZYSTANEK JEST NIE DALEJ JAK 50 m OD HOTELU, WYDAWAŁ NAM SIĘ ZBYT PROZAICZNY.

IDĄC ULICZKĄ TRIQ SAN FRANGISK WZDŁUŻ JEDNEGO Z BOKÓW HOTELU, MOŻE Z 50 m OD NIEGO NATKNĘLIŚMY SIĘ NAJPIERW NA MAŁY SKLEPIK O WDZIĘCZNEJ NAZWIE „SNACK & MORE” (NIEŹLE ZAOPATRZONY W RÓŻNE ALKOHOLE, NAPOJE, SOKI I ZAGRYCHĘ DO TEGO WSZYSTKIEGO) A 10 m DALEJ NA LOKALNY BAR NAPPA. NIEWIELKI, ALE BARDZO DOBRY NA SZYBKIEGO DRINKA LUB PIWO. KIELISZEK WINA KOSZTUJE TUTAJ 1€50, A PROSECCO 2€00. WYGLĄDA NA TO, ŻE ODKRYLIŚMY RAJ NA ZIEMI. KONIECZNIE TRZEBA TU WEJŚĆ.

KONTYNUUJĄC DALSZĄ DROGĘ DO PRZYSTANI PROMOWEJ TRAFILIŚMY JESZCZE NA KILKA SKLEPÓW ZDECYDOWANIE PODNOSZĄCYCH WARTOŚĆ „SYPIALNI” WYBRANEJ PRZEZ WOMBATA.

NIECAŁE 500 m OD NIEJ ZNALEŹLIŚMY ŚWIETNY SKLEP SPOŻYWCZY „DAVES” ZE WSZYSTKIM CO KONIECZNE DLA CODZIENNEGO ZASPOKOJENIA POTRZEB JEDZENIOWYCH W BARDZO ROZSĄDNYCH CENACH. DO TEGO OTWARTY 7 DNI W TYGODNIU OD 6:00 – 20:00.
NIE PRZEGAP !!!!

TROCHĘ DALEJ JEST MAŁY RYBNY BAR-RESTAURACJA „SEA SALT” Z DANIAMI NA WYNOS. OTWARTY DO PÓŁNOCY. WARTO SPRÓBOWAĆ. DANIA SĄ PRZYRZĄDZANE NA OCZACH OCZEKUJĄCYCH KLIENTÓW, KTÓRZY MOGĄ SOBIE DLA ZABICIA CZASU WALNĄĆ np. PIWKO.
POLECAMY GORĄCO…

IDĄC DALEJ ul. TRIQ MANWEL DIMECH W KIERUNKU PRZEPRAWY PROMOWEJ DO VALLETTY I TERMINALU AUTOBUSOWEGO W SLIEMIE, NA ROGU Z SAN GWANN BATTISTA ZNAJDUJE SIĘ BUŁGARSKI SKLEPIK Z CIEKAWYM JEDZENIEM W BARDZO DOBRYCH CENACH. JEST ON RÓWNIEŻ OTWARTY W NIEDZIELE.

UWAGA !!! JARZYNY I OWOCE WARTO KUPOWAĆ NA ULICZNYCH STRAGANACH. TO NIEWIELKIE CIĘŻARÓWKI STOJĄCE W RÓŻNYCH MIEJSCACH MIASTA. CZĘSTO TRAFIĆ NA NIE MOŻNA PRZYPADKIEM, POŚRÓD ZAUŁKÓW I BOCZNYCH ULICZEK. CHOCIAŻ Z REGUŁY MAJĄ ŚWIETNE CENY, TO JEDNAK CZASEM ZDARZAJĄ SIĘ NIESPODZIANKI. SZCZEGÓLNIE TAM, GDZIE NIE WIDAĆ CEN …

OBECNIE PROMY PŁYWAJĄ BARDZO NIEREGULARNIE, CO JEST SPOWODOWANE REMONTEM OBSŁUGUJĄCEGO TĘ PRZEPRAWĘ STATKU. BILETY SPRZEDAJE SIĘ TUŻ PRZED PRZYBICIEM PROMU DO BRZEGU. UWAGA !!! DLA TYCH 60+ ZNIŻKA JEST SPORA – BILET KOSZTUJE 0€50.

DLA ZAINTERESOWANYCH OGLĄDNIĘCIEM WYBRZEŻA I WYSPAMI GOZO (GHWAWDEX) ORAZ COMINO JEST TU TEŻ PRZYSTAŃ STATKÓW WYCIECZKOWYCH GRUPY CAPTAIN MORGAN.

PRZEPŁYNĘLIŚMY DO VALLETTY. TRWAŁO TO ok 15 min.

RUSZYLIŚMY POWOLI W KIERUNKU CENTRALNEJ ULICY MIASTA. DOTARŁSZY TAM SKRĘCILIŚMY W LEWO (OLD BARKERY Str.) I PODZIWIAJĄC SPECYFICZNĄ, BARDZO INTERESUJĄCĄ MIEJSCOWĄ ZABUDOWĘ DOTARLIŚMY DO MUZEUM WOJNY MIESZCZĄCEGO SIĘ W FORCIE St. ELMO.

PRZED WEJŚCIEM SPOTKALIŚMY  RENATKĘ Z ZAMSZAKIEM. LECIELIŚMY TYM SAMYM SAMOLOTEM, WIĘC PRAWIE PEWNE BYŁO TRAFIENIE NA SIEBIE GDZIEŚ W VALLETTCIE.

RAZEM ROZPOCZĘLIŚMY ZWIEDZANIE KOMPLEKSU. TROCHĘ CZASU TO ZAJĘŁO – JAKIEŚ 90 min. DOŚĆ CIEKAWE, ALE D… NIE URYWA. BILET NORMALNY 10€00. STARZYKI 7€50.

.

ZWIEDZANIE FORTU St. ELMO

.

IDĄC DALEJ WZDŁUŻ WYBRZEŻA DOCZŁAPALIŚMY DO tzw. „OGRODÓW GÓRNYCH KOSZARÓW” (UPPER BARRAKKA GARDENS). SPACER ZAJĄŁ 60 min. UDAŁO NAM SIĘ TRAFIĆ NA CODZIENNY POKAZ SALUTU ARMATNIEGO. CEREMONIA TRWA ok. 10 min. OBEJMUJE PRZYGOTOWANIA DO ODDANIA STRZAŁU I STRZAŁ Z JEDNEJ Z KILKU STOJĄCYCH TU ARMAT. POKAZY ODBYWAJĄ SIĘ DWA RAZY DZIENNIE. O 12:00 I 16:00. SĄ DARMOWE I PRZYCIĄGAJĄ SPORE TŁUMY. JEŚLI MASZ MŁODE POTOMSTWO PRZYJDŹ ZE 25 min WCZEŚNIEJ.
POD SPODEM ZNAJDUJĄ SIĘ PODZIEMNE BUNKRY I STANOWISKA DOWODZENIA Z OKRESU II WŚ I PÓŹNIEJSZE. ZDECYDOWANIE POLECAM. ZNIŻKA DLA 60+ LATKÓW TO TYLKO 2€00, ALE ZAWSZE TO COŚ.

W POBLIŻU JEST TEŻ WARTY OGLĄDNIĘCIA  GMACH PARLAMENTU (AUBERGE CASTILLE) I OTACZAJĄCE GO BUDYNKI.

OGLĄDĘLIŚMY STARANNIE Z ZEWNĄTRZ AUBERGE CASTILLE WRAZ Z OKOLICĄ I POŻEGNAWSZY RENATKĘ Z ZAMSZEM RUSZYLIŚMY W STRONĘ FONTANNY TRYTONA MIJAJĄC PO DRODZE POMNIK JEAN DE LA VALLETTE – ZAŁOŻYCIELA MIASTA, ROYAL OPERA HOUSE (A WŁAŚCIWIE JEJ POZOSTAŁOŚCI) ORAZ BRAMĘ MIEJSKĄ.

STOJĄCA OBOK BASTIONÓW I DWORCA AUTOBUSOWEGO FONTANNA TRYTONA TO OD LAT JEDEN Z NAJWAŻNIEJSZYCH, JEŚLI NIE NAJWAŻNIEJSZY PUNKT ORIENTACYJNY MIASTA. JEDNOCZEŚNIE JEGO SYMBOL. STOI W MIEJSCU XVII w. UMOCNIEŃ ROZEBRANYCH W XIX w. JEJ BURZLIWA, ACZ KRÓTKA HISTORIA ZACZĘŁA SIĘ W ROKU 1953. NIEDAWNO ZAKOŃCZONO GRUNTOWNĄ KONSERWACJĘ-MODERNIZACJĘ TEGO WAŻNEGO DLA VALLETTY ZABYTKU.
WARTO TU SPĘDZIĆ TROCHĘ CZASU I STRZELIĆ KILKA FOT SZCZEGÓLNIE PODCZAS ZACHODU SŁOŃCA. MYŚLĘ, ŻE 15-20 min. WYSTARCZY.

OBOK ZOBACZYSZ CENTRALNY DWORZEC AUTOBUSOWY. JEŚLI WIĘC MASZ ZAMIAR KORZYSTAĆ CZĘSTO Z TANIEGO TUTAJ TRANSPORTU PUBLICZNEGO, ZOBACZYSZ FONTANNĘ JESZCZE NIE RAZ …

.

>     ZOBACZ FOTY     <

.

.

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz