30.12.2019 – BRUKSELKA. SYLWESTROWE PRELUDIUM

..

TEGOROCZNY WYPAD NA SYLWESTRA DO BRUKSELI TO EFEKT POSZUKIWANIA PRZEZ WOMBATA MIAST EUROPEJSKICH, W KTÓRYCH BYŁABY OPERA OFERUJĄCA WIECZOREM 31 GRUDNIA PEŁNY SPEKTAKL (NIE KOMPILACJĘ), I TO NAJLEPIEJ Z UROCZYSTĄ KOLACJĄ.

BRUKSELSKA OPERA W TYM ROKU PO RAZ PIERWSZY UMOŻLIWIŁA SWOIM KLIENTOM SPOTKANIE Z AKTORAMI I ZJEDZENIE WSPÓLNEGO, UROCZYSTEGO OBIADU PO SPEKTAKLU.

PRZYLECIELIŚMY RYANAIREM Z KRAKOWA. WYLOT O 6:30 BYŁ OK. ODPRAWA BEZPIECZEŃSTWA W BALICACH POSZŁA SPRAWNIE. TAK SAMO WEJŚCIE DO SAMOLOTU. NIE WIDZIAŁEM JEDNAK RÓŻNICY PRZY WCHODZENIU NA POKŁAD. POMIMO PIERWSZEŃSTWA WEJŚCIA, WCHODZILIŚMY PRAKTYCZNIE RAZEM ZE WSZYSTKIMI.

JAK ZWYKLE KUPUJEMY BILETY LOTNICZE BEZ REZERWACJI MIEJSC. RYANAIR OFERUJE WYBÓR MIEJSCÓWEK ZA WYSOKĄ – NASZYM ZDANIEM – DOPŁATĄ. NAJWYRAŹNIEJ SĄ JEDNAK CHĘTNI. I DOBRZE. NIE MAMY Z TYM PROBLEMU. WYBIERAJĄCY ODPŁATNIE MIEJSCA OTRZYMUJĄ BONUS – MOŻLIWOŚĆ WCZEŚNIEJSZEJ ODPRAWY.

POZOSTALI (CI, BEZ KUPIONYCH MIEJSCÓWEK) MOGĄ SIĘ ZACZĄĆ ODPRAWIAĆ NA 24 godz. PRZED LOTEM. I TU RYANAIR POKAZUJE NAM – TYM NIE CHCĄCYM ZAPŁACIĆ ZA WYBÓR SIEDZENIA – ŚRODKOWY PALEC. PRZEJAWIA SIĘ TO TYM, ŻE JEŚLI LECISZ W np. 2 OSOBY, A NA POKŁADZIE NA DOBĘ PRZED STARTEM SĄ CIĄGLE WOLNE OBOK SIEBIE MIEJSCA, SYSTEM NAWET WTEDY PRZYDZIELA CI ODDZIELNE, DOSYĆ CZĘSTO POŁOŻONE DALEKO OD SIEBIE FOTELE.

Z LOTNISKA DO CENTRUM BRUKSELKI NAJLEPIEJ JECHAĆ AUTOBUSEM FIRMY FLIBCO.

WAŻNE: KUPUJĄC BILETY TEJ FIRMY PRZEZ INTERNET Z WYPRZEDZENIEM, MOŻESZ SPORO ZAOSZCZĘDZIĆ. IM WCZEŚNIEJ KUPISZ TYM MNIEJ ZAPŁACISZ.

BRUKSELSKIE LOTNISKO WŁAŚNIE JEST W PRZEBUDOWIE. TROCHĘ CZASU STRACILIŚMY SZUKAJĄC PRZYSTANKU AUTOBUSÓW FLIBCO JADĄCYCH DO CENTRUM. BYWA …

WYBRANA PRZEZ WOMBATA SYPIALNIA JEST GENIALNIE POŁOŻONA. DOJŚCIE Z PRZYSTANKU WAHADŁOWCÓW ŁĄCZĄCYCH LOTNISKO Z CENTRUM ZAJMUJE NAJWYŻEJ 8 min.

PRZECINASZ DWORZEC KOLEJOWY GARE DU MIDI IDĄC TUNELEM BLISKO POŁOWĘ DROGI. PRZECHODZISZ NA DRUGĄ STRONĘ TROCHĘ SZERSZEJ ULICY I KONTYNUUJĄC SPACER NIEWIELKĄ RUE DE SUEDE DOCHODZISZ DO ATTRACTIVE MODERN APARTMENT NA RUE DE MÉRODE.

NIE STRESUJ SIĘ JEŻELI JESTEŚ PRZED WYZNACZONYM CZASEM. SKONTAKTUJ SIĘ Z MENAGO. W NAJGORSZYM RAZIE ZOSTAWISZ BAGAŻE W POBLISKIM SKLEPIE.

W BUDYNKU JEST KILKA APARTAMENTÓW. DOSTALIŚMY TEN NA PIERWSZYM PIĘTRZE. NÓWKA SZTUKA OBEJMUJĄCA DWA DUŻE POKOJE, NADSPODZIEWANIE OBSZERNY BALKON I SPORĄ ŁAZIENKĘ, ZROBI WRAŻENIE NA KAŻDYM. DODATKOWYM PLUSEM JEST BARDZO JASNY KOLOR POWIĘKSZAJĄCY WIZUALNIE TĘ MIEJSCÓWKĘ I SPRAWIAJĄCY, ŻE WCHODZĄCY NATYCHMIAST OCENIA BARDZO WYSOKO PANUJĄCĄ TUTAJ CZYSTOŚĆ.

PROSTO ZE SCHODÓW WCHODZISZ DO NAJWIĘKSZEGO POMIESZCZENIA – SALONU, JADALNI, KUCHNI I SYPIALNI – 4 W JEDNYM.

KĄCIK KUCHENNY TWORZY DUŻA LODÓWKA, KILKA WISZĄCYCH I STOJĄCYCH SZAFEK ZE ZLEWOZMYWAKIEM I NIEWIELKIM BLATEM. OBOK STÓŁ I KRZESŁA. 4 OSOBY MIESZCZĄ SIĘ SWOBODNIE.

RESZTĘ POKOJU ZAJMUJE DUŻE, WYGODNE ŁÓŻKO.
W PRZESZKLONEJ ŚCIANIE JEST WEJŚCIE NA NAPRAWDĘ DUŻY TARASO-BALKON. NIESTETY BEZ tzw. WIDOKU. ALE ŚWIETNIE NADAJĄCY SIĘ NA JEDZENIA TU POSIŁKÓW.
ŚNIADANIE NA ŚWIEŻYM POWIETRZU W ZACISZNYM MIEJSCU – REWELKA
PALĄCY TEŻ BĘDĄ ZADOWOLENI…

DRUGI POKÓJ TO TYPOWA SYPIALNIA. POZA BARDZO WYGODNYM SPANIEM JEST W NIM OGROMNA SZAFA.
STĄD TEŻ PRZECHODZI SIĘ DO ŁAZIENKI POŁĄCZONEJ Z WC. PRZESTRONNA KABINA PRYSZNICOWA I PONADNORMATYWNA UMYWALKA ZAPEWNIAJĄ UŻYTKOWNIKOM WYSOKI KOMFORT ABLUCJI.

POŁOŻENIE ATTRACTIVE MODERN APARTMENT JEST OGROMNYM ATUTEM ….
DWORZEC KOLEJOWY MAMY TUŻ OBOK – 250 m. TRANSPORT NA/Z LOTNISKA 350. DWA DUŻE SUPERMARKETY (W TYM JEDEN CZYNNY 7/7) PLUS NIEZLICZONĄ ILOŚĆ MNIEJSZYCH SKLEPÓW ZNAJDZIECIE W PROMIENIU 500 m.
NAJTAŃSZY I NAJLEPIEJ ZAOPATRZONY JEST CARREFOUR MARKET OTWARTY OD 8:00 DO 20:00.

.

bruksela, belgia
BRUKSELA – ŚWIĄTECZNY JARMARK

.

JEŚLI LUBICIE CHODZIĆ TO MOŻECIE POKONAĆ Z BUTA TRASĘ NA STARÓWKĘ.
NAM ZAJĘŁO TO ok. 40 min.

SPACERUJĄC WOKÓŁ NIEJ PRZEZ 5 GODZIN DELEKTOWALIŚMY SIĘ CO SMACZNIEJSZYMI ZAKĄTKAMI MIASTA. POMIMO DOSYĆ PÓŹNEJ PORY UDAŁO SIĘ NAM SPORO ZOBACZYĆ.

SZCZEGÓLNIE INTERESUJĄCY JEST WIELKI PLAC (GRAND-PLACE) WYTYCZONY JUŻ W ROKU 1348. POBIEŻNE Z NIM ZAPOZNANIE WYMAGA CO NAJMNIEJ 30 MINUT OGLĄDANIA.

IDĄC DALEJ TRAFILIŚMY POD NAJSŁYNNIEJSZEGO SIKAJĄCEGO BELGA – MANNEKEN PIS. TRUDNO ZGADNĄĆ KOGO PRZEDSTAWIA PRZYCIĄGAJĄCY TŁUMY GAPIÓW CHŁOPCZYK. LEGEND I OPOWIEŚCI JEST CAŁA MASA. MNIE OSOBIŚCIE NAJBARDZIEJ BAWI TA, PRZEKONYWUJĄCA ŻE TO ZAGINIONY PODCZAS JAKIEGOŚ POLOWANIA W LESIE, SYN BELGIJSKIEGO KRÓLA.
PONOĆ PO DŁUGICH, BEZSKUTECZNYCH POSZUKIWANIACH, KIEDY JUŻ STRACONO NADZIEJĘ NA ODNALEZIENIE CHŁOPCA, PEWIEN LEŚNICZY USŁYSZAŁ SZEMRZĄCY W DZIWNYM MIEJSCU STRUMYK. ZACIEKAWIONY ZACZĄŁ IŚĆ W KIERUNKU Z KTÓREGO USŁYSZAŁ SZMER I NATRAFIŁ NA KRÓLEWICZA ZAŁATWIAJĄCEGO SWOJĄ POTRZEBĘ.

ŻEŃSKIM ODPOWIEDNIKIEM MANNEKEN PIS JEST JEANNEKE PIS. TA UKRYTA ZA KRATĄ W DŁUGIM, WĄSKIM ZAUŁKU SIUSIAJĄCA DZIEWCZYNKA Z ARTYSTYCZNEGO PUNKTU WIDZENIA JEST ZDECYDOWANIE CIEKAWSZA. TWÓRCA ŚWIETNIE ZAMROZIŁ RUCH W JEJ POSTACI. TAK DOBRZE MU TO WYSZŁO, ŻE MOJA PARTNERKA OGLĄDAŁA KUCAJĄCĄ POSTAĆ MOCNO ZNIESMACZONA.

TO NIE KONIEC BRUKSELSKICH SIKACZY. KOLEJNYM JEST ZINNEKE PIS. TEN NIEWIELKI PIESEK ZAŁATWIA SWOJĄ POTRZEBĘ NA ROGU RUE DES CHARTREUX I RUE DU VIEUX-MARCHE.

Z TEGO CO WIEM NIE MA NA RAZIE W BRUKSELI INNYCH „OBSZCZYMURKÓW”. ALE MAM PROPOZYCJĘ. MOŻNA BY POSTAWIĆ KOŁO JEDNEGO Z GMACHÓW PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO FIGURĘ PRZEDSTAWIAJĄCĄ np. POSŁA JAKIEGO Z PIS-U SIKAJĄCEGO NA ŚCIANĘ BUDYNKU, I NAZWAĆ TĘ NOWĄ ATRAKCJĘ PIS PIS. FAJNIE BY BYŁO GDYBY, DLA WZMOCNIENIA EFEKTU POKAZAĆ, JAK FIGURA POSŁA JEST W ODWECIE ZA OKAZANY BRAK RESPEKTU RAŻONA PRĄDEM.

KATEDRA Św. MICHAŁA I Św. GUDULI TO JEDYNA KATEDRA ODWIEDZONA PRZEZ NAS PIERWSZEGO DNIA POBYTU W BRUKSELCE. JEŻELI INTERESUJĄ CIĘ TEGO TYPU BUDOWLE TO BĘDZIESZ POTRZEBOWAŁ 30-45 min NA NIEZBYT DOKŁADNE ROZKMINIANIE TEJ MIEJSCÓWKI … 

.

>     ZOBACZ FOTY     <

.

.–

Komentarze

Dodaj komentarz