01.01.2020 – BRUKSELSKIE CUDA: ATOMIUM, BRUEGEL I LE BISTRO

.

NOWOROCZNE ŚNIADANIE W SAMO POŁUDNIE POSTAWIŁO NAS NA NOGI. SZCZEGÓLNIE WZMACNIAJĄCO ZADZIAŁAŁO PROSECCO. WYPROSTOWAŁO NAM ONO NIE TYLKO CIAŁA ALE I ZMYSŁY I UMYSŁY. W EFEKCIE PLANY WOMBACIKA DOTYCZĄCE GODZIN POŁUDNIOWYCH – SPACER PO DZIELNICY EUROPEJSKIEJ –  ZOSTAŁY ODŁOŻONE NA KOLEJNE ODWIEDZINY BRUKSELI. ZAMIAST TEGO, PRZEKONANI PRZEZ RUDEGO POJECHALIŚMY DO ATOMIUM.

 

ATOMIUM

WYSOKA NA 103 m, STALOWO-ALUMINIOWA KONSTRUKCJA WAŻĄCA 2400 t ODWZOROWUJE POWIĘKSZONY 165 MILIARDÓW RAZY MODEL KRYSZTAŁU ŻELAZA.  9 KUL – „ATOMÓW” POŁĄCZONYCH ZE SOBĄ RURAMI STOI NA 3 PODWÓJNYCH WSPORNIKACH. W RURACH UMIESZCZONO RUCHOME SCHODY (DOCHODZĄCE DO 35 m dł.). „ATOMY” MAJĄ PO 18 m ŚREDNICY. W NAJWYŻEJ ZAINSTALOWANEJ KULI, ZNAJDUJE SIĘ PLATFORMA WIDOKOWA I RESTAURACJA. WJEDZIESZ TU WINDĄ. ZWIEDZAJĄCY, A JEST ICH ROCZNIE OK. 600 000, MOGĄ W SUMIE PENETROWAĆ 6 „SFER”, W KTÓRYCH SĄ ORGANIZOWANE RÓŻNE WYSTAWY. W PAWILONIE U PODNÓŻA DŹWIGARÓW ZNAJDZIECIE KASY BILETOWE, INFORMACJĘ, PAMIĄTKI, WINDY I RUCHOME SCHODY NA GÓRĘ. MIEŚCI SIĘ TU TEŻ JEDNA ZE STAŁYCH EKSPOZYCJI.

W JEDNEJ Z KUL OGLĄDALIŚMY EKSPOZYCJĘ, POŚWIĘCONĄ POWSTANIU W ROKU 1958 (Z OKAZJI EXPO) TEGO PRZECIEKAWEGO OBIEKTU. DLA WSZYSTKICH MAŁYCH I DUŻYCH. OBECNYCH I PRZYSZŁYCH INŻYNIERÓW, ARCHITEKTÓW CZY TEŻ MAJĄCYCH POKREWNE ZAINTERESOWANIA, TA WYSTAWA TO NIE LADA GRATKA. WARTO POŚWIĘCIĆ 30 – 60 min.

 

BRUEGEL – DOŚWIADCZENIE POETYCKIE

MNIE OSOBIŚCIE NAJBARDZIEJ  PRZYCIĄGNĘŁA PREZENTACJA pt. „BRUEGEL – DOŚWIADCZENIE POETYCKIE„, UPAMIĘTNIAJĄCA 450-tą ROCZNICĘ ŚMIERCI PIETERA BRUEGLA STARSZEGO, PRZEDSTAWIAJĄCA I TŁUMACZĄCA JEGO MALARSTWO.

CAŁOŚĆ KRĘCI SIĘ WOKÓŁ ZNANYCH, CZASEM ZASKAKUJĄCYCH ASPEKTÓW TWÓRCZOŚCI I OSOBOWOŚCI TEGO CZŁOWIEKA RENESANSU. WCHODZĄC TU ZANURZASZ SIĘ W JEGO ŚWIECIE. ZAJMUJĄCA 2 PIĘTRA WYSTAWA MA KILKA INTERAKTYWNYCH INSTALACJI.

NA NIŻSZYM POZIOMIE TRAFIAMY NA PIĘĆ OBRAZÓW ZE ZNANEGO CHYBA WSZYSTKIM, NAJBARDZIEJ REPREZENTATYWNEGO DZIEŁA TEGO MALARZA – SEZONÓW. TRÓJWYMIAROWA SCENOGRAFIA SPRAWIA ZŁUDZENIE PRZECHADZKI PO ZNANYCH NAM MIEJSCACH. KORZYSTAJĄC Z DOSTĘPNYCH INFO ODKRYJESZ INNOWACYJNE ASPEKTY PRACY BRUEGLA. POZNASZ DROGĘ, JAKĄ POKONAŁ ARTYSTA SZUKAJĄC NOWYCH FORM PRZEKAZU W DZIEDZINIE KOMPOZYCJI I RYTMU, M.IN. POPRZEZ WYKORZYSTANIE WIDOKU Z WYSOKIEGO DRZEWA, CZY TEŻ PODZIAŁU OBRAZU NA KILKA PŁASZCZYZN. ZABIEGI TE POZWOLIŁY MU UZYSKAĆ NIEOSIĄGALNĄ WCZEŚNIEJ GŁĘBIĘ OSTROŚCI. PRZEKŁADA SIĘ ONA NA POKAZANE Z NIEZWYKŁĄ DBAŁOŚCIĄ SZCZEGÓŁY.

BADACZE UŻYWAJĄC NOWOROCZNEJ FORMY PRZEKAZU, TŁUMACZĄ W JAKI SPOSÓB ARTYSTA OSIĄGAŁ OKREŚLONE EFEKTY. NA PRZYKŁAD  ZŁUDZENIE RUCHU WIDOCZNE DLA OGLĄDAJĄCEGO, PATRZĄCEGO NA PEWNE PARTIE OBRAZU.

DRUGIE PIĘTRO WYSTAWY POŚWIĘCONE JEST OSOBOWOŚCI BRUEGLA. KORZYSTAJĄC ZE WSKAZÓWEK UKRYTYCH W PRACACH ARTYSTY, RAZEM Z NAUKOWCAMI ODKRYWAMY CECHY MISTRZA I FAKTY Z JEGO ŻYCIA. NA PIERWSZY OGIEŃ IDZIE BRUEGEL – MALARZ OPOWIADAJĄCY PĘDZLAMI ŻYCIE CHŁOPSKIE.

PRZESTRZEŃ W KTÓRĄ WKRACZAMY WYPEŁNIAJĄ SCENY ZE SŁYNNEGO WESELA WIEJSKIEGO, KOJARZĄCEGO SIĘ NAM NATYCHMIAST Z TYM NIESAMOWITYM TALENTEM. GDZIEKOLWIEK SPOJRZYSZ, NATKNIESZ SIĘ NA NORMALNIE NIEDOSTRZEGANE NA OBRAZIE SCENKI RODZAJOWE. MNIE NAJBARDZIEJ ZASKOCZYŁA WYCZAROWANA PRZEZ TWÓRCÓW TEJ IMPREZY PEŁNOPLASTYCZNA SCENA PRZENIESIONA ŻYWCEM ZE WSPOMNIANEGO WYŻEJ WESELA CHŁOPSKIEGO. KAŻDY MOŻE USIĄŚĆ PRZY WESELNYM STOLE I ZROBIĆ SOBIE ZDJĘCIE W TEJ WSPANIAŁEJ SCENERII. NIESTETY NIC NA TEN TEMAT NIE WIEDZIAŁEM I ZABRAKŁO MI CZASU NA DŁUŻSZE, PRZEMYŚLANE POBAWIENIE SIĘ APARATEM.

WYSTAWA POKAZUJE RÓWNIEŻ RÓŻNICE POMIĘDZY BRUEGLEM A JEROENEM BOSCHEM. WSPÓŁCZEŚNI ARTYŚCIE OKRZYKNĘLI BRUEGELA DRUGIM BOSCHEM. EKSPOZYCJA POKAZUJE TEŻ RÓŻNICE POMIĘDZY TYMI MALARZAMI. NA PRZYKŁAD W „FALL OF THE REBEL ANGELS” AUTOR UMIEŚCIŁ NIEZNANE BOSCHOWI ZWIERZĘTA ZAMIESZKUJĄCE DOPIERO CO ODKRYTE KONTYNENTY.

KOMPLEKS ZNAJDZIECIE W PARKU HEYSEL – CZĘŚCI PARKU ROZRYWKI BRUPARCK W DZIELNICY LAEKEN.

NA ZWIEDZANIE DOBRZE MIEĆ 180 min. BILETY W CENIE 15€00. 65+ 13€00.  WYSTAWA MA TRWAĆ DO 15.11.2020

 

LE BISTRO – PORTE DE HAL

WIECZOREM – TYM RAZEM ZGODNIE Z PROGRAMEM NASZEGO WOMBACIKA PRZEWODNIKA – UDALIŚMY SIĘ NA KOLACJĘ DO LE BISTRO – PORTE DE HAL, SPECJALIZUJĄCE SIĘ W SERWOWANIU LOKALNYCH DAŃ, ZE WSKAZANIEM NA MULE Z FRYTKAMI.

GENERALNIE WYBÓR ŻAREŁKA MAJĄ SPORY. KAŻDY ZNAJDZIE COŚ DLA SIEBIE. POCZYNAJĄC OD TRADYCYJNYCH BELGIJSKICH DAŃ PO RÓŻNE MIĘSA, MAKARON, RYBY, OWOCE MORZA, SAŁATY I DESERY.

.

zwiedzacze.pl.blog-2020.01.01-mule-w-Le-Bistro-1600x600
BRUKSELA – WSPANIAŁE MULE Z FRYTKAMI – BELGIJSKA SPECJALNOŚĆ. POLECAM GORĄCO

.

FANTASTYCZNE JEDZENIE. BARDZO DOBRA OBSŁUGA – WIDAĆ TO SZCZEGÓLNIE, GDY JESZ TUTAJ WIECZOREM 1-go STYCZNIA LUB W CZASIE, KIEDY KLIENCI TŁUMNIE ODWIEDZAJĄ TEGO TYPU LOKALE.

ZAMÓWILIŚMY NAJBARDZIEJ TYPOWE DANIE LOKALNE – MULE Z FRYTKAMI. BAAARDZO SMACZNE I PODANE W ŁADNY SPOSÓB. ŚWIETNIE DOPASOWANE, ZASERWOWANE DO MULI BIAŁE WINO BYŁO REWELACYJNE, CHOCIAŻ TROCHĘ DROGAWE.

ZAMÓWILIŚMY TEŻ SZYNKĘ W SOSIE MUSZTARDOWYM.

CAŁEJ NASZEJ CZWÓRCE POTRAWY BARDZO PRZYPADŁY DO GUSTU. FANTASTYCZNE JEDZENIE. CENA ZA OBŻARSTWO 111€00. POLECAMY GORĄCO TO MIEJSCE. NIE ZAPOMNIJCIE O WCZEŚNIEJSZEJ REZERWACJI.

.

>     ZOBACZ FOTY     <

.

.–