BORNEO

.

TRANSPORT

 

KUALA LUMPUR
 • NOWE LOTNISKO KLIA2 TO POTWÓR – NAJWIĘKSZE NA ŚWIECIE LOTNISKO TANICH LINI LOTNICZYCH. WSZĘDZIE SĄ RUCHOME CHODNIKI. PRZEJŚCIE SZYBKIM KROKIEM DO WYBRANEJ BRAMKI MOŻE ZAJĄĆ PONAD 20 min.
150 min
50 min
KOTA KINABALU
 • LOTNISKO W KOTA -KINABALU MA DWA, ODDALONE OD SIEBIE TERMINALE. MUSIELIŚMY ZMIENIĆ TERMINAL. LOTY LINIAMI MASWINGS DO LAHAD DATU Z TERMINALU 2. PRZEJAZD TAKSÓWKĄ KOSZTUJE wg. INFO W KASIE SPRZEDAJĄCEJ BILETY 30 RM; PONOĆ TYLE SAMO PRZEJAZD AUTOBUSEM – DO MIASTA CZY NA TERMINAL 2. POWIEM KRÓTKO: G … PRAWDA. MOŻNA WYKUPIĆ PRZEJAZD BUSEM „AIRASIA” – BILET KOSZTUJE 5 RM, NIEZALEŻNIE CZY JEDZIESZ DO MIASTA, CZY NA TERMINAL 2. W AIRASIA SHUTTLE SERVICE, PROSISZ O BILET DOKĄD CHCESZ. JEŚLI KTOŚ CIĘ ZAPYTA CZY LECIAŁEŚ AIRASIA, ODPOWIADASZ TAK… DOJAZD TRWA OKOŁO 10 min.
 • MASWINGS – KK DO LAHAD DATU – LOT ŚWIETNY. OBSŁUGA TOP. NAWET NA TAK KRÓTKIM PRZELOCIE. SOK I ORZESZKI NA DOBRY POCZĄTEK. FULL WYPASIK.
50 min.  ?
 • AUTOBUS Z KK DO RANAU
20 RM / os. 120 min
 • MIEJSCE, Z KTÓREGO ODJEŻDŻAJĄ RÓŻNEJ MAŚCI POJAZDY WE WSZYSTKICH MOŻLIWYCH KIERUNKACH ZWANE TU, W KK, LONG DISTANCE TAXI STOP ZNAJDUJE SIĘ W ŚRODKU MIASTA NA JALAN PADANG (SPRAWŹ!). SĄ TU TAKSÓWKI, MINIBUSY, AUTOBUSY. CAŁY, DOSYĆ SPORY PLAC JEST PODZIELONY NA SEKTORY Z NAZWAMI DESTYNACJI. OZNACZENIE STANOWISK, Z KTÓRYCH ODJEŻDŻAJĄ POJAZDY W OKREŚLONYM KIERUNKU JEST ŻADNE. TRZEBA PYTAĆ, CO NIE JEST UCIĄŻLIWE, BO NATYCHMIAST WSZYSCY CIĘ INFORMUJĄ, O KTÓREJ GODZINIE I Z JAKIEGO MIEJSCA ODJEŻDŻA AUTOBUS. UWAGA !!! – TO DŁUGA NA OKOŁO 160 m, WĄSKA PRZESTRZEŃ I ZNALEZIENIE WŁAŚCIWEGO ŚRODKA TRANSPORTU MOŻE ZAJĄĆ SPORO CZASU.
 • UWAGA !!! ZNAJDZIECIE TU TEŻ JEDEN Z PRZYSTANKÓW LOTNISKOWYCH BUSÓW. NIESTETY OSTATNI AUTOBUS NA LOTNISKO JEDZIE DOSYĆ WCZEŚNIE, BO O 19:00, PIERWSZY NATOMIAST ZACZYNA PÓŹNO SWOJĄ SZYCHTĘ – 7:30.
??????
 • DOJŚCIE Z PLAZA HOTEL DO LONG DISTANCE TAXI STOP SZYBKIM KROKIEM
7 min.
 • KUDAT (LONGHOUSY) WYJAZD O 8:00 KAŻDEGO DNIA. TRZEBA BYĆ NAJPÓŹNIEJ 30 min. WCZEŚNIEJ. KIEROWCA – NUMER TELEFONU – 0198107696
 30 RM / os. ok. 180 min.
 • RANAU jw.
20 RM / os.
 • PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ, KTÓREGO ZAŁOGA UDZIELIŁA NAM BEZCENNYCH RAD. JAK DOJECHAĆ SAMEMU DO LONGHOUSÓW, PARKU NARODOWEGO CZY TEŻ INTERESUJĄCEGO MNIE MIEJSCA UPAMIĘTNIAJĄCEGO WYDARZENIA Z OKRESU II WŚ. DZIĘKI OTRZYMANYM TU WSKAZÓWKOM NIE MUSIELIŚMY SIĘ Z NIKIM WIĄZAĆ, I CO WAŻNIEJSZE TYLKO NA ZWIEDZANIU LONGHOUSÓW ZAOSZCZĘDZILIŚMY PONAD 800 RM. BUDYNEK TEJ INFORMACJI ZNAJDZIECIE NA 51 JALAN GAYA. OBSŁUGUJĄCY NAS CZŁOWIEK TO NAJBARDZIEJ KOMPETENTNA OSOBA JAKĄ SPOTKAŁEM W SWOICH PODRÓŻACH. KOPALNIA WIEDZY N/T BORNEO. SĄDZĄC PO WPISACH DO KSIĘGI GOŚCI, KTÓRA LEŻY NA STOLIKU W TYM MIEJSCU RADY TUTAJ OTRZYMANE BYŁY BEZCENNE DLA WIELU. NIE ZAPOMNIJCIE TU ZAJRZEĆ !!!!
?????????
LAHAD DATU
 • LOTNISKO PRAWIE W CENTRUM MIASTA
5 – 6 RM
 • TAXI PO MIEŚCIE
10 min.
 • WYNAJEM SAMOCHODÓW – JARY 01125220009; RENT CAR 300 RM 2 dni 4 x 4; KILKA AUT RÓŻNEGO TYPU)
 • AUTOBUS DO SUKAU – DUŻE OPÓŹNIENIA
20 RM / os.
 • AUTOBUS Z KRZYŻÓWKI DO LAHAD DATU JEST O godz. 10.30 I 15-tej.
 • UWAGA !!! USTALAJĄC CENĘ PRZEJAZDU ALBO ZAPISZ JĄ NA KARTCE ALBO W SMARTFONIE I DAJ KIEROWCY DO AKCEPTACJI. CZĘSTO ZDARZA SIĘ, ŻE KIEROWCA UDAJE IŻ NIE ROZUMIE CO DO NIEGO MÓWIMY, BO NIBY NIE ZNA ANGIELSKIEGO …
RANAU
 • TAXI RANAU – PARK NARODOWY GÓRY KINABALU – CENA ZA 1 OSOBĘ
5 – 10 RM  7 min.
 30 – 100 RM  60 min.
SUKAU

NOCLEGI

CENY ZA POKOJE DWUOSOBOWE Z KLIMĄ I ŁAZIENKĄ

KOTA KINABALU

ZWIEDZIŁEM SPORĄ CZĘŚĆ CENTRUM MIASTA WCHODZĄC DO OKOŁO DZIESIĘCIU NOCLEGOWNI. CENY RÓŻNE. OD 80 DO 118 RM ZA POKÓJ Z ŁAZIENKĄ. TYLE, ŻE CZASAMI BEZ OKNA…

 • PLAZA HOTEL – JEDYNYM JEGO MINUSEM BYŁO NIEUCIĄŻLIWE POŁOŻENIE PRZY BARDZO RUCHLIWYM SKRZYŻOWANIU.
80 RM
70 RM
118 RM
80 RM
 

LAHAD DATU

80 RM
90 RM
 • HOTEL OCEAN – PROWADZONY PRZEZ CHIŃCZYKÓW OFERUJE POKOJE TROCHĘ LEPSZEJ KLASY. BEZ KAUCJI. DO LOTNISKA 10-13 MINUT PIESZO
85 RM
 

SUKAU

ZWIEDZANIE

BORNEO
 • TANIE BIURA PODRÓŻY, POMOGĄ W ZORGANIZOWANIU WYCIECZKI DO LONGHOUSÓW – NAM ZAPROPONOWALI 2 DNIOWY WYPAD DO LONGHOUSÓW (PRZEJAZD, ZWIEDZANIE, WYŻYWIENIE, NOCLEG, WYSTĘPY LUDOWYCH ARTYSTÓW). ZDECYDOWANIE TANIEJ ZROBISZ TO SAM.
 1100 RM / 2 os. 48 godz.
 • PUNKT OBSERWACYJNY W PARKU – ZAJEFAJNY WIDOK NA MIASTO, MORZE I WYSPY.
KUDAT
 • LONGHOUSY – DOMY ZAMIESZKAŁE CZY TO PRZEZ CAŁY KLAN, CZY TEŻ WIELOOSOBOWE I WIELOPOKOLENIOWE RODZINY. SĄ SPECYFICZNE DLA BORNEO. WYSTĘPUJĄ W RÓŻNYCH CZĘŚCIACH WYSPY. NIEKTÓRE SĄ NADAL ZAMIESZKAŁE, INNE STANOWIĄ JUŻ TYLKO ATRAKCJĘ TURYSTYCZNĄ. DLA NAS NAJBLIŻSZYMI BYŁY TE NA PÓŁWYSPIE KUDAT. CHCIELIŚMY ZANOCOWAĆ W TAKIM DOMU. AGENCJA TURYSTYCZNA W KK ZA DWUDNIOWĄ WYCIECZKĘ Z DOWOZEM DO LONGHOUSU OD DWÓCH OSÓB CHCIAŁA 1050 RM. WYJAZD MIAŁ BYĆ RANO A POWRÓT NASTĘPNEGO DNIA PO POŁUDNIU. WYSOKA CENA
1050 RM

2 os.

 • LONGHOUSY TANIO – NALEŻY PRZYJŚĆ RANO NA LONG DISTANCE TAXI STOP W KK I KUPIĆ BILET DO KUDAT. KIEROWCA WYSADZA PASAŻERÓW PRZY DRODZE WIODĄCEJ DO LONGHOUSÓW. PO 2 km SPACERZE WYBIERASZ, KTÓRY CHCESZ. O TEJ PORZE ROKU NIE TRZEBA REZERWACJI. KOSZT POBYTU Z NOCLEGIEM OKOŁO 100 RM OD OSOBY A PRZYSTANEK AUTOBUSOWY JEST NIEDALEKO.
 • OD SKRZYŻOWANIA DO PIERWSZEGO TURYSTYCZNEGO LONGHOUSE PROWADZI ASFALTOWA DROGA DŁUGOŚCI 2 km. KOLEJNY LEŻY 350 m DALEJ. SZLIŚMY PIESZO, ALE LOKALSI CHĘTNIE PODWIOZĄ. NAPISAŁEM ŚWIADOMIE „TURYSTYCZNEGO”, BO TO DOMY STWORZONE DLA TURYSTÓW. PRAWDZIWY LONGHOUSE JEST ZUPEŁNIE INNY.
2300 m (25 min)
 • W n/w DWÓCH MIEJSCACH STWORZONO LEKKO UNOWOCZEŚNIONE I ZMODYFIKOWANE BARDZO DOBRZE WYGLĄDAJĄCE BAMBUSOWE ATRAPY.
 • PIERWSZA – MARANJAK LONGHOUSE LODGE – ZDECYDOWANIE LEPIEJ WYGLĄDAJĄCA I MAJĄCA PIĘKNY WIDOK JEST WIĘKSZA I ZAPEWNE MNIEJ PRYWATNA. CENA ZA DOBĘ Z 2 POSIŁKAMI. JEŚLI INTERESUJE CIĘ WYSTĘP LOKALNYCH ARTYSTÓW, DOLICZ 120 RM NIEZALEŻNIE OD WIELKOŚCI GRUPY.
55 RM / os.
 • DRUGA – BAVANGGAZO LONGHOUSE – LEŻY NA SAMYM KOŃCU DROGI OTOCZONA BUSZEM. SAM BUDYNEK JEST NIEDUŻY. STOI NA PALACH. JEST KRYTY BAMBUSOWĄ STRZECHĄ. MA OK 25 m I MIEŚCI 10 POMIESZCZEŃ DLA TURYSTÓW. CZYSTO. W POMIESZCZENIACH SYPIALNYCH, NA PODWYŻSZENIU DWA MATERACE Z MOSKITIERAMI. PRZY WEJŚCIU HAK NA POWIESZENIE RZECZY, JEDNA LUB DWIE ZWYKŁE PÓŁKI. SANITARIATY PORZĄDNIEJSZE NIŻ BY SIĘ MOŻNA BYŁO SPODZIEWAĆ, CHOCIAŻ WYMAGAJĄ ATENCJI. NIE MA CIEPŁEJ WODY, ALE JEST NIEZŁE WI-FI. CENA ZA DOBĘ. WYSTĘPY ARTYSTYCZNE I 3 POSIŁKI W TRADYCYJNYM STYLU WLICZONE. WYBRALIŚMY TO MIEJSCE. WYDAWAŁO NAM SIĘ SPOKOJNIEJSZE I CIEKAWSZE. DZIEWCZYNA ODPOWIEDZIALNA ZA KOMUNIKACJĘ Z GOŚĆMI BIEGLE WŁADA ANGIELSKIM.
 95 RM / os.
 • BAVANGGAZO LONGHOUSE – WYSTĘP FOLKLORYSTYCZNY. AKTORZY W ORYGINALNYCH STROJACH. WIEŚNIACZKA GRAJĄCA NA FLECIE POWIETRZEM WYPUSZCZANYM NOSEM. SPOKOJNA, PRZYJEMNA MUZYKA. WYSTĘPY DWÓCH MŁODZIUTKICH MALAJEK I MŁODZIEŃCA. ODTWORZYLI FRAGMENT TAŃCA WOJENNEGO. NASTĘPNIE GODOWEGO. ZAPROSZONO NAS DO WZIĘCIA UDZIAŁU W TAŃCACH. WSZYSTKO TO TRWAŁO TROCHĘ ZA KRÓTKO…
ok. 20 min
LAHAD DATU
 ?
 • WIĘCEJ BIUR PODRÓŻY W FAJAR CENTER – ok. 500 m OD LOTNISKA (ZA STACJĄ BENZYNOWĄ)
RANAU
 • PARK POŚWIĘCONY POLEGŁYM W MARSZU ŚMIERCI. CZAS ZWIEDZANIA BEZ OGLĄDANIA FILMU.
10 RM / os.  60 min ?
 • PARK NARODOWY WOKÓŁ GÓRY KINABALU – DO OGLĄDANIA OGRÓD BOTANICZNY I SPACER POŚRÓD KORON DRZEW IDĄC PO SPECJALNIE ZBUDOWANYCH PODESTACH – CANOPY WALK. UWAGA !!! SUPER ATRAKCJA – RAFLEZJA NAJWIĘKSZY KWIAT NA ZIEMI NIE KWITNIE NA POCZĄTKU ROKU !!!
 15 RM / os.
 • PARK JEST OGROMNY. MOŻNA GO ZWIEDZAĆ PIESZO, ROWEREM LUB JAKIMŚ ŚRODKIEM TRANSPORTU. ALBO WYNAJĄĆ BUSIK Z KIEROWCĄ … PONOĆ NIEZŁY TREKKING
?
 • OPCJA NAJBARDZIEJ EKONOMICZNA BO DARMOWA I BYĆ MOŻE NAJCIEKAWSZA – PO LEWEJ STRONIE, TUŻ PRZY GŁÓWNYM WEJŚCIU ZNAJDUJE SIĘ SŁABO OZNAKOWANA ŚCIEŻKA PRZEZ LAS – KIAU VIEW TRAIL. IDZIE SIĘ DOŚĆ OSTRO POD GÓRĘ, CZASEM W BŁOCIE, CZĘSTO POMIĘDZY KORZENIAMI. TRZEBA SIĘ SPODZIEWAĆ CAŁY CZAS MOŻLIWOŚCI POŚLIZGU WOKÓŁ PIĘKNY, DZIEWICZY LAS.
???
 • GORĄCE ŹRÓDŁA. SĄ ZA RANAU I OD NICH TRZEBA BYŁO ZACZĄĆ. POTEM WRACAJĄC OBEJRZEĆ PARK PAMIĘCI A NA KOŃCU TO, CO ZNAJDUJE SIĘ WOKÓŁ GÓRY KINABALU
SUKAU
 • 2 NOCE + 1 DZIEŃ W SUKAU GREENVIEW WRAZ Z PAKIETEM 3 WYPRAW DO DŻUNGLI Z PRZEWODNIKIEM I 5 POSIŁKAMI. DOJAZD DO KRZYŻÓWKI ODDALONEJ O 50 km OD TEGO MIEJSCA NA WŁASNĄ RĘKĘ. UWAGA !!! NIE MOŻNA PŁACIĆ KARTĄ, A PROPONOWANY KURS JEST BARDZO NIEKORZYSTNY
780 RM /

2 os.

 • Z UWAGI NA DOJAZD DO SUKAU DWUDNIOWY POBYT TAM ROZPOCZYNA SIĘ OD GODZINY 14:00. PIERWSZA WYCIECZKA JEST O 16:00 (WYPRAWA ŁODZIĄ PO DŻUNGLI – NAJCIEKAWSZA; TYLKO NA BORNEO JEST SZANSA ZOBACZENIA SŁONI PIGMEJSKICH. PODZIWIALIŚMY JE NA WOLNOŚCI PRZEZ 60 min). O 19:00 KOLACJA, A PO NIEJ NOCNA WYCIECZKA ŁÓDKĄ (SŁABA). RANO PRZED 6:00 WYPŁYWA SIĘ NA 90 min. PODRÓŻ PO NAJDŁUŻSZEJ RZECE REGIONU SABAH – DŻUNGLA SIĘ BUDZI – WIDAĆ WIELE GATUNKÓW PTAKÓW I NOSACZE; PRZEWODNIK ŚWIETNY. POTEM ŚNIADANIE I ODJAZD. PROGRAM TRZYDNIOWY ZACZYNA SIĘ I KOŃCZY TAK SAMO JAK PRZY PROGRAMIE DWUDNIOWYM. TRZECI DZIEŃ MA WYCIECZKĘ DO DŻUNGLI (120 min.; NAJMNIEJ CIEKAWA) ORAZ LUNCH I MOŻNA PŁYNĄĆ PONOWNIE PO POŁUDNIU I WIECZOREM.
TABIN
 • CENY ZAPOROWE. DWUDNIOWY POBYT DLA 2 os.
3000 PLN ?

JEDZENIE

KOTA KINABALU
 1. OBRIEN’S – LOKALNA KNAJPKA NA LOTNISKU KK 2 – NIEZŁE SANDWICZE I NAPOJE, PIWA BRAK WSZYSTKO, KOSZTUJE DOŚĆ SŁONO (SANDWICZE OD 16 RM W GÓRĘ, MROŻONA KAWA 12 RM).
?
?
 • NOCNY TARG RYBNY – WIECZOREM ZAMIENIA SIĘ W OGROMNĄ JADŁODAJNIĘ. WSZĘDZIE MASA LUDZI. RYBY I OWOCE MORZA LEŻĄ WYŁOŻONE NA FRONCIE STOISK. ZA NIMI STOJĄ RUSZTY I RÓŻNEGO RODZAJU KUCHENKI. WOKÓŁ PALENISK KRĘCĄ SIĘ KUCHARZE. W GŁĘBI WIDAĆ RZĘDY STOLIKÓW. PRZECHODZIMY PRZED WYŁOŻONYM TOWAREM. NAJWIĘCEJ JEST RYB. RÓŻNEGO GATUNKU. WIDZĘ MAKRELE, TUŃCZYKA, CZERWONEGO SNAPERA, CHICKEN FISH I KILKA INNYCH NIEZNANYCH NAM RYB. CENY OD 20 DO 30 RM / kg. ABALONE kg @ 80 RM. WOKÓŁ JEST TEŻ DUŻO NAJRÓŻNIEJSZYCH OWOCÓW MORZA. POCZYNAJĄC OD KALMARÓW, POPRZEZ LANGUSTYNKI, LANGUSTY, KREWETKI W KILKU WYMIARACH I ODMIANACH, JAK CHOĆBY OGROMNE TYGRYSIE.
???★★★
 • MAŁE JADŁODAJNIE WZDŁUŻ LONG DISTANCE TAXI STOP – WYBÓR NIE OSZAŁAMIA. JEDZENIE TAKIE SOBIE. WARTO POCZEKAĆ CHWILĘ PO OTWARCIU, WTEDY WYBÓR BĘDZIE ZNACZNIE WIĘKSZY ?… MAKARON,TOFU Z JAKIEŚ MIĘSKIEM, ZIELONA HERBATA @ 13 RM
?
 • BAR U CHIŃCZYKA OBOK LONG DISTANCE TAXI STOP – ŚNIADANIE – TYM RAZEM NIE POPEŁNILIŚMY POPRZEDNIEGO BŁĘDU I SPOKOJNIE CZEKALIŚMY AŻ WIĘCEJ DÓBR JEDZENIOWYCH POJAWI SIĘ W WITRYNIE. MAKARON, TOFU Z JAKĄŚ KULKĄ I CIASTECZKIEM RYBNYM, HERBATA – 8,10 RM
 ?
? ?
KUDAT
 • JEDZENIE W BAVANGGAZO LONGHOUSE. PYCHOTA. KOLACJA – KWIATY BANANOWCA W FORMIE SAŁATKI ?; PĘDY BAMBUSA TEŻ W FORMIE SAŁATKI ?; KURCZAK DUSZONY W CIEMNYM SOSIE SOJOWYM ? ORAZ ROŚLINY Z TUTEJSZEJ DŻUNGLI – PAPROĆ I SAYUR MANIS ?. OBIAD – SAŁATKA Z BAMBUSA, DRUGA, Z JAKIEGOŚ MIEJSCOWEGO ZIELSKA, SMAŻONE BANANY, JAJKO, RYŻ. ŚNIADANIE – MAKARON Z JAJKIEM, BANANA W CIEŚCIE I SŁODKIE ZIEMNIAKI W CIEŚCIE
?
LAHAD DATU
 • SAKURA SEAFOOD RESTAURANT – GORĄCO POLECAM (MDLD 4320, BLOCK LOT 6; TINGKAT BAWAH, BAHAGIAN SEDCO BARU, JALAN PANTAI, LAHAD DATU, SABAH; TEL. +60 89-885 622) – WYSOKA ŚREDNIA PÓŁKA – SERWUJĄCĄ JAKIEŚ MORSKIE ŚLIMAKI I RYBY.
 53 RM ???★★
PARK NARODOWY KINABALU
 • RESTAURACJA „PANATARAN” – NA WPROST WEJŚCIA / WYJŚCIA Z PARKU SERWUJE WSPANIAŁE LOKALNE DANIA. PANATARAŃSKA SAŁATKA Z ANANASA (NIE NA SŁODKO) – 6 RM, PANATARAŃSKA SAŁATKA ZE ŚWIEŻYCH WARZY – 8 RM. ABSOLUTNA REWELKA. TOP FOOD. GORĄCO POLECAMY.
★★★?
SUKAU
 • GREENVIEW – LUNCH – RYŻ, JAJKO I KURCZAK (POSIŁKI W PAKIECIE). POSIŁKI DOBRE, ACZ NIE EKSCYTUJĄCE
 • LOKALNA JADŁODAJNIA RESTORAN SIMPANG TIGA – NIEZŁY RYŻ Z KURCZAKIEM, 3 PUSZKI SOKU Z MANGO – 13 RM. ODLEGŁA O 1100 m – DO PICIA NIEALKOHOLOWE DRINKI I WODA SODOWA

RADY

 • UWAGA !!! DOSTĘP DO JAKIEGOKOLWIEK ALKOHOLU W w/w OKOLICY NIE ISTNIEJE. WOKÓŁ MIESZKAJĄ PRAKTYCZNIE SAMI MUZUŁMANIE. NIE MA MOŻLIWOŚCI KUPIENIA NAWET PIWA. JEŚLI CHCESZ SIĘ CIESZYĆ CZYMKOLWIEK ALKOHOLIZOWANYM PRZYWIEŹ ZE SOBĄ GŁÓWNY SKŁADNIK…
???
 • UWAGA – PAMIĘTAJCIE. JEŻELI KTOŚ (NIE FIRMA) W AZJI ZAŻĄDA OD WAS ZAPŁATY W DOLARACH, TO WCALE NIE ZNACZY, ŻE MA NA MYŚLI US$ !!! RACZEJ NA PEWNO MYŚLI O LOKALNEJ WALUCIE …
???
KOTA KINABALU
 • NA LOTNISKU KK 2 JEST DARMOWE WI-FI I MOŻLIWOŚĆ PODŁĄCZENIA DO PRĄDU i SKLEP Z…. RYBAMI, KREWETKAMI, OGÓRKAMI MORSKIMI.
 • KANTORY – PIENIĄDZE NAJLEPIEJ WYMIENIAĆ W JEDNYM Z KANTORÓW W SURIA SABAH MALL. W ŚRODKU, NA NAJNIŻSZYM POZIOMIE TEGO CENTRUM HANDLOWEGO SĄ DWA KANTORY. JEDEN, TEN ZNAJDUJĄCY SIĘ NA KRÓTSZYM BOKU BUDYNKU MA ZDECYDOWANIE KORZYSTNIEJSZY KURS. UWAGA !!! – SPRAWDŹ OBA. KURSY W KK LEPSZE NIŻ W SANDAKANIE.
 • TONG HING SUPERMARKET – WYSOKIEJ KLASY WINA Z CAŁEGO ŚWIATA. WYBÓR OSZAŁAMIA. PRZEDZIAŁ CENOWY TEŻ OD 30 DO 2 000 RM … (NIEZŁE WINO AUSTRALIJSKIE – 49 RM), WODA GAZOWANA, SZEROKI ASORTYMENT PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH
 ?
KUDAT
 • 2,3 km OD BAVANGGAZO LONGHOUSE JEST SPORA WIOSKA Z PRAWDZIWYMI LONGHOUS’AMI. W TĘTNIĄCYM ŻYCIEM LONGHOUSIE (POZWOLONO NAM WEJŚĆ DO ŚRODKA I ZROBIĆ ZDJĘCIA) JEST SKLEPIK „OSIEDLOWY” ZAJEFAJNIE ZAOPATRZONY. 4,8 % PIWO HISZPAŃSKIE W PUSZCE @ 3 RM, NIEZŁY WHISKACZ WYPRODUKOWANY W GEORGETOWN @ 18 RM 1/2 l. 10 kg LODU @ 3,5 RM. NARESZCIE NORMALNE CENY. NARESZCIE PIWO, KTÓRYM MOŻNA SIĘ DELEKTOWAĆ…
?????? ?
LAHAD DATU
 • W NIEDZIELĘ TYLKO W JEDNYM MIEJSCU MOŻNA WYMIENIĆ PIENIĄDZE. KANTOR – NA ROGU JALAN TERATAI I JALAN KIAMBANG; PRAWIE NA WPROST BANKU LAHAD DATU, KTÓRY NIE PROWADZI WYMIANY. NIEZŁY KURS.
??????
SUKAU
 • WIDZIELIŚMY JEDEN SKLEP I JEDNĄ SKLEPO-RESTAURACJĘ. W CAŁYM SUKAU NIE MA ŻADNEGO ALKOHOLU. NAWET PIWA.
???

PRZYKŁADOWE CENY

KOTA KINABALU
 • OBRIEN’S – LOKALNA KNAJPKA NA LOTNISKU KK 2 – SANDWICZE OD 16 RM W GÓRĘ, MROŻONA KAWA 12 RM.
 • NOCNY TARG RYBNY – RYBA KURCZAKOWĄ Z GRILLA, ŚREDNIEJ WIELKOŚCI GRILOWANY RED SNAPER, CEVICHE (ŚWIEŻA SUROWA RYBA MACEROWANA W SOKU Z CYTRYNY), ALGI W BARDZO ZIELONYM KOLORZE. ICH ŁODYGI ZWIEŃCZAJĄ DROBNIUTKIE KULECZKI, PĘKAJĄCE PO UGRYZIENIU JAK KAWIOR (2 RM PORCJA), DWA ŚREDNIE KALMARY Z RUSZTU @ 5 RM. SNAPER BYŁ DOBRY, ACZKOLWIEK LEKKO ZA SUCHY. POZOSTAŁE DANIA ZMUSIŁY NAS DO DOKŁADEK.
33 RM ★★★???
 • NOCNY TARG RYBNY – CEVICHE, SAŁATKA Z ALG, NADZIANE NA DREWNIANE SZPIKULCE KREWETKI ZAPIEKANE Z BANANAMI, SAŁATKA Z OGROMNEGO SKORUPIAKA PRZYPOMINAJĄCEGO NAUTICUSA – MAŁŻA KOSZTUJE 12,5 RM (UTARGOWAŁEM DO10) MIĘSO, ZGODNIE Z WCZEŚNIEJSZĄ INFO TROCHĘ GUMOWE. TAKA JEGO NATURA. RZADKO SIĘ ZDARZA BY SPRZEDAWCA TAK UCZCIWIE POWIEDZIAŁ CI, ŻE NABYTY TOWAR MOŻE NIE SPEŁNIĆ TWOICH OCZEKIWAŃ… JEDZENIE ŚWIEŻE I ZNAKOMITE. ZJEDLIŚMY 3 RODZAJE OWOCÓW MORZA.
75 RM
1 RM
 ?
SUKAU
 ?