PŁD. INDIE 2018

TRANSPORT

WSZYSTKIE CENY PRZEJAZDÓW RIKSZĄ, MOTORIKSZĄ, TAXI itp. DOTYCZĄ 3 OSÓB (CHYBA, ŻE PODAJĘ INACZEJ)

KOLEJE INDYJSKIE TO PAŃSTWO W PAŃSTWIE. SYSTEM REZERWACJI JEST SZEROKO ROZPOWSZECHNIONY I DOTYCZY CHYBA WSZYSTKICH POCIĄGÓW POZA LOKALNYMI. TE Z KOLEI SĄ SUPER TANIE, CHOCIAŻ PODRÓŻ W WARUNKACH, JAKIE PROPONUJĄ NIE NALEŻY DO ŁATWYCH. ŚCISK I ŚMIECI PRZERAŻAJĄ.

WSZYSTKIE PRZEJAZDY OBJĘTE REZERWACJĄ WYMAGAJĄ OD PASAŻERÓW CHCĄCYCH KUPIĆ BILET JAKIEJŚ FORMY WERYFIKACJI DANYCH OSOBOWYCH. W PRZYPADKU TURYSTY PASZPORTU I WIZY. TO WYSTARCZY DO KUPNA BILETU PRZY KASIE.

REZERWACJA POPRZEZ NET ZMUSZA DO ZAREJESTROWANIA SIĘ NA STRONIE KOLEI INDYJSKICH. UWAGA: JUŻ NIE TRZEBA TAK JAK DAWNIEJ ZAKŁADAĆ KONTA NA JAKIMŚ PORTALU, KTÓRY UMOŻLIWI NAM ZAPŁATĘ OMIJAJĄC KONIECZNOŚĆ POSIADANIA KONTA W TUTEJSZYM BANKU. DO ZAŁOŻENIA KONTA NA STRONIE KOLEI BĘDZIE NAM POTRZEBNY: SKAN PASZPORTU; KOPIA WIZY (E-WIZY); ZDJĘCIE PASZPORTOWE. INDYJSKI NUMER KOMÓRKI NIE JEST KONIECZNY. TRZEBA PODAĆ SWÓJ WŁASNY. STRONA POPROSI WTEDY O WPŁATĘ ok. 10 PLN TYTUŁEM PRZYSZŁEJ KOMUNIKACJI SMS-owej.

WSZYSTKIE TE DANE WYSYŁAMY DO IRCTC I CZEKAMY CIERPLIWIE – CZASEM KILKA DNI – NA LIST ZWROTNY MÓWIĄCY O PRZYZNANIU NAM LOGINU I DWOMA HASŁAMI POTRZEBNYMI DO PIERWSZEGO WEJŚCIA NA STRONĘ INTERNETOWĄ w/w FIRMY. JEDNO HASŁO JEST DO E-MAILA, DRUGIE DO KOMÓRKI.

JA CZEKAŁEM NA WSZYSTKO KOŁO TYGODNIA, ALE WIDZIAŁEM, ŻE NIEKTÓRYM TA OPERACJA ZAJMUJE 24 GODZINY.

MAJĄC WSZYSTKIE WYŻEJ WYMIENIONE NARZĘDZIA MOŻEMY ZACZĄĆ REZERWOWAĆ. KOLEJE INDYJSKIE UMOŻLIWIAJĄ TĘ OPERACJĘ NA 4 m-ce PRZED PLANOWANĄ JAZDĄ. DLATEGO DOBRZE JEST SIĘ POSPIESZYĆ, BO E-WIZY SĄ WYDAWANE NA MIESIĄC PRZED PODRÓŻĄ.

KILKA DODATKOWYCH INFO DOTYCZĄCYCH POCIĄGÓW: Z NASZYCH DOŚWIADCZEŃ SPRZED KILKU DNI WYNIKA, ŻE LEPIEJ OMINĄĆ PRZEDSPRZEDAŻ INTERNETOWĄ. LUDZIE PRACUJĄCY W KASACH BILETOWYCH ZWYKLE DOBRZE ZNAJĄ ANGIELSKI, A DO TEGO STARAJĄ SIĘ BARDZO POMÓC PODRÓŻNYM. PRZY DZISIEJSZYCH CENACH BILETÓW DLA OBYWATELI NIE INDIAN, CZĘSTO OKAZUJE SIĘ, IŻ PODRÓŻ np. TAKSÓWKĄ BĘDZIE TAŃSZA. (TAKĄ HISTORIĘ MIELIŚMY W MAMALLAPURAM. JEDEN BILET DLA OBCOKRAJOWCA DO ĆIDAMBARAM KOSZTOWAŁ ok. 1500 Rs. 3 x 1500 = 4500 Rs. ZA TAKSÓWKĘ ZAPŁACILIŚMY 3300 Rs). W KILKU INNYCH PRZYPADKACH JECHALIŚMY PŁACĄC TANIEJ, NIŻ GDYBYŚMY SKORZYSTALI Z INTERNETU.

NIE MA JUŻ MOŻLIWOŚCI KUPNA BILETU ZE ZNIŻKĄ EMERYCKĄ, ANI ŻADNĄ INNĄ JEŚLI NIE JESTEŚ OBYWATELEM INDII. DO TEGO JEŚLI ZAPŁACISZ ZA PRZEJAZD, A TEN NIE DOJDZIE DO SKUTKU NAWET NIE Z TWOJEJ WINY, IRCTC ODDA CI KWOTĘ POMNIEJSZONĄ O JAKIŚ PROCENT.
 PODSUMOWUJĄC. MOŻE SIĘ ZDARZYĆ, IŻ BARDZIEJ OPŁACI CI SIĘ JECHAĆ TAKSÓWKĄ NIŻ POCIĄGIEM.

WAŻNĄ SPRAWĄ, O KTÓREJ MUSISZ WIEDZIEĆ REZERWUJĄC PRZEJAZD JEST KLASA, KTÓRĄ CHCESZ PODRÓŻOWAĆ. JEST TEGO SPORO. MYŚMY PRZEĆWICZYLI KILKA. BEZKLASOWY (GENERAL) – NAJNIŻSZA FORMA (DLA ODWAŻNYCH). SIEDZISZ, STOISZ LUB LEŻYSZ. NAWET NA PÓŁKACH BAGAŻOWYCH. SLEEPER – TO COŚ WYŻEJ. MA MIEJSCA DO LEŻENIA JAK W KUSZETCE, TYLE TYLKO, ŻE BEZ POŚCIELI I BEZ ŚCIAN POMIĘDZY „PRZEDZIAŁEM” A KORYTARZEM. MIEJSC JEST 6, PO 3 Z KAŻDEJ STRONY W KAŻDYM „PRZEDZIALE”. DO TEGO WZDŁUŻ KORYTARZA SĄ ROZMIESZCZONE DWA PIĘTRA ŁÓŻEK. AC 3 TIER TO ODPOWIEDNIK KUSZETKI W KONFIGURACJI JAK WYŻEJ + PODUSZKA I PRZYKRYCIE. AC 2 TIER TO JAK POWYŻEJ, ALE Z 4, A NIE Z SZEŚCIOMA MIEJSCAMI DO LEŻENIA.

JEŚLI CHODZI O PUNKTUALNOŚĆ, TO CHYBA NEVER ENDING STORY. CO NAJGORSZE NAJCZĘŚCIEJ SKŁADY ODCHODZĄ Z PERONU I-go. PONIEWAŻ CIĄGLE SĄ OPÓŹNIONE – I TO O SPORY PRZEDZIAŁ CZASOWY – ZARZĄDZAJĄCY NIE WIDZĄ POTRZEBY ZMIANY NUMERU PERONU. W REZULTACIE WSZYSTKO JEST OK, ALE TYLKO WTEDY GDY O TYM WIESZ … UWAŻAJ. NIE WSIĄDŹ DO NIEWŁAŚCIWEGO POCIĄGU


CLEARTRIP I MAKEMYTRIPSTRONY NAJBARDZIEJ PRZYDATNE W PODRÓŻACH PO INDIACH


UWAGA: PRAWIE NA KAŻDEJ STACJI KTÓRĄ ODWIEDZILIŚMY W PÓŁNOCNYCH I ŚRODKOWYCH INDIACH, TRAFILIŚMY NA PRZECHOWALNIĘ BAGAŻU. ALE TYLKO W BHOPALU BAGAŻE BYŁY ZAMYKANE OSOBIŚCIE PRZEZ PODRÓŻNEGO W SPECJALNYCH KLATKACH. ABY POZOSTAWIĆ W TAKIEJ PRZECHOWALNI BAGAŻ, MUSISZ MIEĆ SWOJĄ OSOBISTĄ KŁÓDKĘ. JADĄC DO INDII ZAOPATRZ SIĘ KONIECZNIE W DWIE RZECZY. MAŁĄ KŁÓDKĘ I PĘTLĘ ZABEZPIECZAJĄCĄ Z ZAMKIEM (W KRAJU DO DOSTANIA ZA 5 zł W AUCHAN). OPŁATA ZA 24 godz. JEST SYMBOLICZNA I WAHA SIĘ POMIĘDZY 15 A 30 Rs / 1 RZECZ.


PODRÓŻUJESZ POCIĄGIEM? JADĄC INDYJSKIMI (I NIE TYLKO) KOLEJAMI DOBRZE JEST ZAMKNIĘTĄ NA KŁÓDKĘ TORBĘ WSUNĄĆ POD ZAJMOWANĄ ŁAWKĘ PRZYTRACZAJĄC JĄ STALOWĄ LINKĄ DO JAKIEJŚ RAMY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

︎︎

AMSTERDAM

 • LOTNISKO – PRZECHOWALNIA BAGAŻU. ZNAJDZIECIE JĄ W PODZIEMIACH LOTNISKA NIEDALEKO GŁÓWNEGO WEJŚCIA. MOŻNA TAM ZEJŚĆ SCHODAMI LUB ZJECHAĆ WINDĄ (WINDA ZE WZGLĘDU NA PRZEBUDOWĘ PODCZAS NASZEGO POBYTU BYŁA NIEDOSTĘPNA). SPODZIEWALIŚMY SIĘ ZAMYKANYCH METALOWYCH SZAFEK, A ZOBACZYLIŚMY LADĘ Z DWOMA OSOBAMI OBSŁUGUJĄCYMI BEZ POŚPIECHU CZEKAJĄCYCH W KOLEJCE KLIENTÓW. NAJGORSZE JEST TO, ŻE MUSISZ W NIEJ STAĆ NIE TYLKO ODDAJĄC RZECZY DO PRZECHOWALNI, ALE TEŻ JE ODBIERAJĄC. CZYLI ŻE TRZEBA SOBIE ZAREZERWOWAĆ CO NAJMNIEJ 20 min NA ODBIÓR GRANTÓW. KOSZMAR LOGISTYCZNY.
4 € / szt.
 • ŁATWY DOJAZD AUTOBUSEM Z LOTNISKA DO CENTRUM. ZNAJĄC NUMER LINII, Z KTÓREJ NALEŻY SKORZYSTAĆ WCHODZISZ DO WŁAŚCIWEGO POJAZDU. UWAGA: BILETY MUSISZ KUPIĆ WCZEŚNIEJ. W PRZYPADKU LOTNISKA SCHIPHOL – W MAŁEJ BUDCE STOJĄCEJ OBOK STANOWISK.

KRAKÓW

UWAGA: W PODKRAKOWSKICH BALICACH MOŻECIE MIEĆ KŁOPOTY Z AKCEPTACJĄ ELEKTRONICZNEJ WIZY INDYJSKIEJ. W NASZYM PRZYPADKU DOTYCZYŁO TO OBSŁUGI NAZIEMNEJ LINII KLM. PRZY ODPRAWIE BAGAŻOWEJ UZNANO NASZE  DOKUMENTY POTWIERDZAJĄCE POSIADANIE WIZ ZA NIEWYSTARCZAJĄCE, BO NIE MIAŁY ANI ZDJĘĆ ANI KODU PASKOWEGO. PRZEPYCHANKA TRWAŁA PONAD 120 min. NASZE ZDENERWOWANIE SIĘGAŁO ZENITU. BO JAK DŁUGO MOŻNA TŁUMACZYĆ, JAK SIĘ ZAŁATWIA WIZY DO INDII. WRESZCIE Z GÓRY PRZYCHODZI WIADOMOŚĆ: MOŻEMY LECIEĆ. NAJGORSZE JEST TO, ŻE GDY PO POWROCIE CHCIELIŚMY PRZEKAZAĆ OBSŁUDZE KLM NASZE UWAGI DOTYCZĄCE PROBLEMU INDYJSKICH WIZ, ZOSTALIŚMY POTRAKTOWANI Z BUTA. NAJWYRAŹNIEJ KLM MA W D… EWENTUALNE ODSZKODOWANIA JAKIE BĘDĄ MUSIELI ZAPŁACIĆ POTENCJALNYM, ZATRZYMANYM PASAŻEROM. PAMIĘTAJCIE – WALCZCIE DO KOŃCA. PS.: W AMSTERDAMIE I BANGALORE TE SAME WYDRUKI WIZOWE NIE WYWOŁAŁY ŻADNYCH REAKCJI. ODPRAWA PASZPORTOWA W INDIACH TRWAŁA MNIEJ NIŻ 10 min.

PO POWROCIE STRACILIŚMY NA KRAKOWSKIM LOTNISKU MASĘ CZASU USIŁUJĄC ZNALEŹĆ KOGOŚ, KOMU MOŻNA BY BYŁO PRZEKAZAĆ INFORMACJE NA TEMAT WYGLĄDU WIZ INDYJSKICH. CHCIELIBYŚMY UCHRONIĆ PODRÓŻNYCH PRZED PODOBNYMI DO NASZYCH PERYPETIAMI PODCZAS WYLOTU – CZYTAJ TUTAJ. NIESTETY, NASZE PRÓBY OKAZAŁY SIĘ DAREMNE. NIKT NIE POTRAFIŁ (LUB NIE CHCIAŁ) WSKAZAĆ MIEJSCA, KTÓRE ZWYKLE ZBIERA TEGO TYPU INFO. SZKODA. BĘDZIEMY MUSIELI ZAŁATWIĆ TO PISEMNIE … ): ): ): ):

🙁 🙁 🙁 🙁

ARAKKONAM

1500 Rs (US$23) ok. 30 km / ok. 2 godz

BANGALORE

 • OFICJALNE TAXI Z LOTNISKA NA DWORZEC KOLEJOWY KRISHNARAJAPURAM W BANGALORE. PRZYPUSZCZALNIE TAXI MOGŁABY BYĆ TAŃSZA, ALE O 2-giej W NOCY NIE CHCIELIŚMY RYZYKOWAĆ NIEPEWNEGO PRZEWOZU.
1500 Rs (US$23) 38 km / ok 45 min
 • BILET – KUSZETKA NA JEŻDŻĄCY TYLKO W SOBOTĘ SNSI CHENNAI EXPRESS – POCIĄG nr 22602 PRZEZ KRISHNARAJAPURAM DO ĆENNAJU (MADRASU) NIE DO DOSTANIA W DNIU PODRÓŻY. ZDECYDOWALIŚMY SIĘ NA NAJTAŃSZE BILETY (MIEJSCE SIEDZĄCE LUB STOJĄCE W WAGONACH NAJNIŻSZEJ KLASY) Z  KRISHNARAJAPURAM DO ARAKKONAM. OCZYWIŚCIE BEZ MIEJSCÓWKI. WESZLIŚMY DO SLEEPERA (NIE TAK JAK WSKAZYWAŁY BILETY) – CZĘŚCI POCIĄGU Z MIEJSCAMI DO LEŻENIA W KLASIE TROCHĘ WYŻSZEJ, BO Z MIEJSCÓWKAMI. SĄ TO OBITE JAKĄŚ DERMĄ NUMEROWANE MIEJSCA TYPU KUSZETKA. PO KRÓTKICH POSZUKIWANIACH ZNALEŹLIŚMY WOLNE MIEJSCA LEŻĄCE DLA NAS WSZYSTKICH …
110 Rs (US$ 1,7) 4 godz.
60 Rs (US$ 0,9)
 • PRZECHOWALNIA BAGAŻU NA KSRTC TERMINAL 2. ŁATWO DO NIEJ TRAFIĆ. IDŹ ŁĄCZNIKIEM PROWADZĄCYM Z CHODNIKA PRZY ULICY ODDZIELAJĄCEJ TERMINALE 1 I 2 OD LOKALNEGO DWORCA AUTOBUSOWEGO MAJESTIC DO WIDOCZNYCH W GŁĘBI ZABUDOWAŃ. MINĄWSZY STOJĄCY PO LEWEJ NIEDUŻY BUDYNEK TOALETY (NIESTETY NIE MAJĄ PRYSZNICA) ZOBACZYSZ W GŁĘBI NA WPROST, LEKKO PO PRAWEJ PRZECHOWALNIĘ, tzw. CLOACK ROOM. OBOK, TROCHĘ BARDZIEJ NA PRAWO ZNAJDZIECIE BIURO REZERWACJI.
30 Rs / szt. (US$ 0,5) 24 godz. ??
 • DWORZEC AUTOBUSOWY MAJESTIC TO KOLOS. CHYBA W SWOIM ŻYCIU WIĘKSZEGO LOKALNEGO TERMINALU NIE WIDZIAŁEM. PRZEZ GODZINĘ USIŁOWALIŚMY ZNALEŹĆ PRZEWÓZ DO LETNIEJ REZYDENCJI SUŁTANA TIPU. Z BRAKU ANGLOJĘZYCZNEGO KONTAKTU – BEZSKUTECZNIE. NIE CHCĄC TRACIĆ WIĘCEJ CZASU WSIEDLIŚMY DO TUK-TUKA.
 • SHUTTLE BUS NA LOTNISKO – AUTOBUS LINII AIRPORT SHUTTLE SERVICE VAYU VAJRA Z KEMPEGOWDA BUS STATION –  MA SWÓJ PRZYSTANEK JAKIEŚ 80 m OD PRZECHOWALNI BAGAŻU. PODRÓŻ TRWA PLANOWO ok. 75 min. LEŻY PRAWIE NA WPROST PRZECHOWALNI IDĄC Z NIEJ DO DWORCA MAJESTIC (BEZ WCHODZENIA NA NADZIEMNĄ KŁADKĘ). NIE DA SIĘ GO PRZEOCZYĆ. JUŻ Z DALEKA WIDAĆ DUŻĄ, ZIELONĄ TABLICĘ Z GODZINAMI ODJAZDÓW. AUTOBUSY ODJEŻDŻAJĄ BEZPOŚREDNIO Z TEJ ULICY (NIE Z PARKINGÓW TERMINALI). PIERWSZY O 1:05.  OSTATNI O 00:35. POMIĘDZY 01:05 A 04:05 CO GODZINĘ. POTEM CZĘSTOTLIWOŚĆ WZRASTA.
234 Rs (US$ 3,6) ok. 75 min

(35 km)

???
 • LOTNISKO W BANGALORE – OGROM. MIMO TEGO WSZELKIE FORMALNOŚCI PASZPORTOWO-WIZOWO-BAGAŻOWE BARDZO SPRAWNE. BYĆ MOŻE JEST TO ZWIĄZANE Z PÓŹNĄ GODZINĄ NASZEGO WYLOTU.

CHENGALPATTU

 • DWORZEC KOLEJOWY – DWORZEC AUTOBUSOWY
300 m
 • AUTOBUS DO MAMALLAPURAM
60 min

CHENNAI (ĆENNAJ, MADRAS)

TUK-TUKOWCY ROZWYDRZENI. BARDZO CIĘŻKO NEGOCJOWAĆ Z NIMI CENY.

25 Rs (US$ 0,7) +2 godz. / 94 km

CHIDAMBARAM

 • DWORZEC KOLEJOWY NIE MA PRZECHOWALNI BAGAŻU
 • PRZED DWORCEM KOLEJOWYM RZĄDZI RODZAJ TUK-TUKOWEJ MAFII. KILKADZIESIĄT METRÓW OD STACJI CENA SPADA O CO NAJMNIEJ 1/3
?
MAX 80 Rs (US$ 1,2)
61 Rs (US$ 0,9) ok. 3 godz.

KANCHIPURAM

UWAGA: PRZEZ CAŁY CZAS UŻYWALIŚMY TUK-TUKÓW. ODLEGŁOŚCI POMIĘDZY NASZĄ NOCLEGOWNIĄ A WARTYMI SPECJALNEJ UWAGI ŚWIĄTYNIAMI NIE SĄ DUŻE. NAJDALSZA LEŻY 4 km DALEJ. TUTEJSI TUK-TUKOWCY MAJĄ PROBLEM WZROKOWY. WIDZĄ BIAŁASA, A WYDAJE IM SIĘ, ŻE TO ZGUBIONY PORTFEL. WIĘKSZOŚĆ ŻĄDAŁA ZA PODWIEZIENIE NA ODLEGŁOŚĆ ok. 2,5 km 100 RUPI. CZASEM 80. DUŻO, BIORĄC POD UWAGĘ, IŻ OFICJALNA CENA PIERWSZEGO KILOMETRA TO 25, A KOLEJNEGO 12 RUPOLASÓW. JEST ONA WYPISANA NA KAŻDYM POJEŹDZIE. BYLI I TACY, KTÓRZY CHCIELI 200.  JEŻDŻĄC POMIĘDZY ŚWIĄTYNIAMI, RESTAURACJAMI I HOTELEM NIE ZAPŁACILIŚMY WIĘCEJ NIŻ 40 ZA KURS.

?
 • DWORZEC AUTOBUSOWY. PANUJE TUTAJ CHAOS. NA ŚRODKU – OBOK KAPLICY, BUDKA DWORCOWEGO MENAGO – KASA BILETOWA. TU OTRZYMASZ W MIARĘ KONKRETNE INFORMACJE O AUTOBUSACH (ROZMÓWCA WŁADA ZROZUMIAŁYM DLA WPRAWNEGO UCHA ANGIELSKIM). ZACZYNAJĄ ONE JEŹDZIĆ OD 5:30 RANO.
 • DWORZEC KOLEJOWY – KANCHIPURAM NEW RAILWAY STATION (ISTNIEJE TEŻ KANCHIPURAM EAST). DUŻY PERON, KASA. ODCHODZĄ STĄD LOKALNE POCIĄGI DO OKOLICZNYCH MIEJSCOWOŚCI W PROMIENIU DO 70 km.
 • POCIĄG KANCHIPURAM – CHENGALPATTU
10 Rs (US$ 0,15) 35 – 45 min

KOCZIN I ERNAKULAM

250 Rs (US$ 3,8 )  10 km +
 • PRZEDSPRZEDAŻ BILETÓW KOLEJOWYCH – PODOBNIE JAK W MADURAJU – PROWADZĄ KASY W OSOBNYM BUDYNKU NA WPROST DWORCA
600 Rs (US$ 9,2) 4,5 godz.

ok. 30 km

?
 • PLAŻA CHERAI – DOJAZD Z FORT KOCHIN. NAJPIERW MUSISZ SIĘ DOSTAĆ DO PRZYSTANI PROMOWEJ; PRZEPŁYNĄĆ PROMEM KILKANAŚCIE MINUT NA WYSPĘ VYPIN (3 Rs); Z PRZYSTANKU OBOK DWORCA PROMOWEGO DOJECHAĆ AUTOBUSEM 19 km / ok. 60 min DO MIEJSCOWOŚCI CHERAI (19 Rs). TERAZ MASZ 2 OPCJE: PIESZO LUB TUK-TUKIEM 2 km.
22 Rs + (US$ 0,34) 22 km

ok. 2 godz.

230 Rs (US$ 3,5)
 • SLEEPER ERNAKULAM – BANGALORE – POJAZD Z MIEJSCAMI DO LEŻENIA. TU, W INDIACH PIERWSZY RAZ SPOTKALIŚMY SIĘ Z INNOWACJĄ POLEGAJĄCĄ NA MOŻLIWOŚCI PRZEDZIELENIA PODWÓJNEGO MIEJSCA SYPIALNEGO SPECJALNIE PRZEZNACZONĄ DO TEGO CELU PŁYTĄ WYSOKĄ NA JAKIEŚ 40 I DŁUGĄ NA PLUS-MINUS 100 cm. LAMINOWANĄ PŁASZCZYZNĘ MOŻNA WŁOŻYĆ W SPECJALNĄ SZPARĘ BIEGNĄCĄ PRZEZ ŚRODEK PODWÓJNEGO ŁOŻA. POWSTAJĄ W TEN SPOSÓB DWIE CZĘŚCIOWO ODDZIELONE OD SIEBIE PRZESTRZENIE. CZĘŚCIOWO, BO CO NAJMNIEJ 100 CENTYMETROWA DOLNA CZĘŚĆ MIEJSCA SYPIALNEGO JEST WOLNA OD JAKICHKOLWIEK SEPARATORÓW, UMOŻLIWIAJĄC W TEN SPOSÓB OSOBIE ZAJMUJĄCEJ MIEJSCE PRZY OKNIE, W MIARĘ SWOBODNY DOSTĘP DO KORYTARZA IDĄCEGO WZDŁUŻ CAŁEGO POJAZDU.

  W SLEEPERACH SĄ GNIAZDKA 230V. UMOŻLIWIA TO PODŁADOWANIE TELEFONÓW I INNEGO SPRZĘTU ELEKTRONICZNEGO.
  PO OKOŁO 90 min JAZDY ZATRZYMA SIĘ OBOK SIECIOWEJ WEGETARIAŃSKIEJ RESTAURACJI SRI MU SARAVANA BHAVAN NA PONAD 30 min. MOŻNA TU SKORZYSTAĆ Z TOALET, COŚ ZJEŚĆ, WYPIĆ ALBO ZROBIĆ MAŁE ZAKUPY.
1450 Rs (US$ 22) 11 godz. + ?

KUMBAKONAM 

 • PRZED DWORCEM AUTOBUSOWYM TUK-TUKOWCY JAK ZWYKŁE W TAKICH MIEJSCACH CZEKAJĄ NA JELENIA. 200 m OD STACJI ZŁAPIESZ PRZEWÓZ PŁACĄC ROZSĄDNIE.
 • TUK-TUK. 200 m OD DWORCA AUTOBUSOWEGO – HOTEL ATHITYAA  – 60 Rs – 50% Z KWOTY ŻĄDANEJ PRZY AUTOBUSACH.
60 Rs (US$ 0,9)
 • TUK-TUK. TRASA: KUMBAKONAM – ŚWIĄTYNIA GANGAIKONDACHOLAPURAM – ŚWIĄTYNIA AIRAVATESVARA. DOJAZD DO GANGAIKONDACHOLAPURAM TRWAŁ ok. 2 godz. CAŁOŚĆ ok. 6 godz.
900 Rs (US$ 13,8) ok. 6 godz. ???
 • TUK-TUK – HOTEL ATHITYAA – DWORZEC KOLEJOWY
50 Rs (US$ 0,77)
10 Rs (US$ 0,15) 1 godz. / 40 km

MADURAJ (MADURAI)

 • SLEEPER (ERNAKULAM) KOCZIN – WYGODNE PODWÓJNE ŁÓŻKA. JEST TAK DUŻO MIEJSCA, ŻE BAGAŻE JADĄ RAZEM Z NAMI. GNIAZDKA 230V
  UWAGA: MOŻE SIĘ OKAZAĆ, ŻE WASZ AUTOBUS DO KOCHIN NIE BĘDZIE ODJEŻDŻAŁ Z CENTRAL PERIYAR BUS STAND CZY Z COMPLEX BUS STAND, TYLKO Z BARDZO DZIWNEGO PRZYSTANKU AUTOBUSOWEGO NAZYWANEGO CRIME BRANCH BUS STOP NA S VELI St. TO JAKAŚ FORMA POŚREDNIA POMIĘDZY TERMINALEM A POSTOJEM DLA AUTOBUSÓW DALEKOBIEŻNYCH. PAMIĘTAJCIE O TRZYMANIU POD RĘKĄ TELEFONU, NA KTÓRY MOŻE ZADZWONIĆ BIURO PODRÓŻY LUB KTOŚ Z AUTOBUSU Z INFO O SPÓŹNIAJĄCYM SIĘ POJEDZIE.
1350 Rs (US$ 20,8) ok. 9 godz.

270 km

 • PRZYDWORCOWY BUDYNEK REZERWACJI – KOPALNIA CENNYCH INFO
 • RZĄD BIUR PODRÓŻY PO PRZECIWNEJ STRONIE ULICY NA WPROST DWORCA KOLEJOWEGO – WSZYSTKIE SĄ DO SIEBIE PODOBNE.  SPECJALISTA OD PODRÓŻY Z AGENCJI SURIYA TOURS & TRAVEL W KILKA MINUT ROZWIĄZUJE WSZYSTKIE NASZE PROBLEMY KOMUNIKACYJNE. DZIEJE SIĘ TO TAK SZYBKO I PRZYCHODZI AGENTOWI TAK ŁATWO, ŻE Z NIEDOWIERZANIEM OGLĄDAMY BILETY.
???? ZOBACZ
 • POCIĄGIEM DO KOCZIN MOŻNA JECHAĆ PRZEZ KOLLAM. Z KOLLAM TRZEBA JECHAĆ DALEJ. SĄ AUTOBUSY I JAKIEŚ POCIĄGI. ABY KUPIĆ BILETY NA POCIĄG MUSISZ MIEĆ KSERO PASZPORTU

MAMALLAPURAM (MAHABALIPURAM)

 • TRASĘ DO CHIDAMBARAM MOŻNA SPRÓBOWAĆ POKONAĆ NA TRZY SPOSOBY: KOMBINACJĄ AUTOBUS – POCIĄG, TYLKO POCIĄGIEM ALBO TAKSÓWKĄ ŁĄCZONĄ Z AUTOBUSEM.
160 km
 • BILETY KOLEJOWE NAJPROŚCIEJ NABYĆ W ODDZIALE IRCTC (OTWARTE DO 14:00). KUSZETKA DO CHIDAMBARAM KOSZTUJE OBCOKRAJOWCA PRAWIE 1 330 os. OSOBIŚCIE PROPONUJĘ KUPIĆ NAJTAŃSZE – NIC, POZA PRZEJAZDEM – NIE GWARANTUJĄCE BILETY. TO NIEZBYT DŁUGA TRASA I W NAJGORSZYM RAZIE PRZEJEDZIE SIĘ JĄ SIEDZĄC NA BAGAŻACH W KORYTARZU
 • TAXI DO CHIDAMBARAM – WYPYTYWANI TAKSIARZE CHCIELI 4, A POTEM 3,5 tyś. JA NA DOBRY POCZĄTEK MÓGŁBYM DAĆ 2,5. NIESTETY, NIE ZDAWALIŚMY SOBIE SPRAWY Z FAKTU, ŻE PRZEKRACZAJĄC BLIŻEJ DLA NAS NIEZROZUMIAŁĄ, WEWNĘTRZNĄ GRANICĘ W TYM SAMYM STANIE TRZEBA UIŚCIĆ OPŁATĘ DROGOWĄ. TO WŁAŚNIE ONA PODNOSI ZNACZNIE CENĘ PRZEJAZDU TARYFĄ.
3300 Rs (US$ 50,8) ok. 160 km

TAŃDŹAWUR (THANJAVUR)

5 Rs (US$ 0,08)
 • AUTOBUS Z THIRUVAIYARU BUS STAND DO KALLANAI. AUTOBUS DOJEŻDŻA PRAWIE DO SAMEJ TAMY. ZATRZYMUJE SIĘ JAKIEŚ 100 m OD JEJ CENTRALNEGO PUNKTU.
28 Rs (US$ 0,43) 50 km

ok. 100 min

10 Rs (US$ 0,15) 50 km

TRICHY (TIRUCHIRAPPALLI)

60 Rs (US$ 0,9) ok. 4 km
10 Rs (US$ 0,15) 11 km / 40 min
14 Rs (US$ 0,2) ok. 15 km
7 Rs (US$ 0,1) 4 km
100 Rs (US$ 15,3)
80 Rs (US$ 1,2) 135 km / 2-3 godz.
 

NOCLEGI

JEŚLI NIE PODAJĘ INACZEJ, TO CENY DOTYCZĄ POKOI DWUOSOBOWYCH Z KLIMĄ I ŁAZIENKĄ

 

KANCHIPURAM

 • VASANTH VILLA STOI PRZY RUCHLIWEJ ULICY. PORANKI SĄ TU MOCNO UROZMAICONE AKUSTYCZNIE PRZEZ JAKIEŚ PROCESJE. OSTRA, LEKKO JAZZUJĄCA MUZA POTRAFI ZERWAĆ Z ŁÓŻKA ZMARŁEGO. TO NAJWIĘKSZY FELER. HOTEL JEST NOWY. CZYSTY. MA NIBY WSZYSTKO CO TRZEBA – np. WINDĘ, ALE KILKU ROZWIĄZAŃ NIE PRZEMYŚLANO, ALBO JESZCZE NIE ZDĄŻONO DOKOŃCZYĆ. DOSTĘP DO WI-FI TYLKO PRZY RECEPCJI, TO MAŁY ALE MĘCZĄCY PROBLEM, SZCZEGÓLNIE JEŚLI SIEĆ NIE JEST SZYBKA. MOKRA POSADZKA W ŁAZIENCE STAJE SIĘ GROŻĄCĄ UPADKIEM ŚLIZGAWKĄ. MOŻE SIĘ TO KIEDYŚ ŹLE SKOŃCZYĆ. POZA TYM ZASTOSOWANO CHYBA NIEDOBRY SYSTEM PODGRZEWANIA WODY DO MYCIA, MONTUJĄC NIEWIELKIE 6 LITROWE BOJLERY ZAMIAST PODGRZEWACZY PRZEPŁYWOWYCH. DBAJĄC O NISKIE ZUŻYCIE PRĄDU RECEPCJA WYŁĄCZA ZASILANIE TYCH URZĄDZEŃ, CO ZMUSZA DO SCHODZENIA DO NIEJ, GDY CHCEMY SKORZYSTAĆ Z CIEPŁEJ WODY. W POKOJACH SĄ CO PRAWDA WYŁĄCZNIKI, ALE NAJWYRAŹNIEJ KLIENCI NIE MAJĄ NAWYKU ICH UŻYWANIA, CO POPYCHA WŁAŚCICIELI DO TAKIEGO DZIAŁANIA.
1500 Rs (US$23) ★★★

KOCZIN

 • SOWPARNIKA HERMITAGE – NIEŁATWO TU TRAFIĆ. JADĄC KB JACOB Rd TRZEBA WYPATRZEĆ NIEWIELKĄ TABLICĘ INFORMACYJNĄ NA ODCHODZĄCEJ OD NIEJ ULICZCE WSKAZUJĄCĄ DROGĘ DO TEJ UKRYTEJ NOCLEGOWEJ WSPANIAŁOŚCI. PENSJONAT POŁOŻONY JEST OKOŁO KILOMETRA OD CENTRUM. ŁATWO SIĘ DOŃ DOSTAĆ PIESZO LUB TUK-TUKIEM.

  MIMO BARDZO WCZESNEJ PORY BŁYSKAWICZNIE ZAŁATWILIŚMY FORMALNOŚCI PŁACĄC ZA POKÓJ ZE ŚNIADANIEM. POKOJE CZYSTE, WYPOSAŻONE W DWUOSOBOWE LUB JEDNOOSOBOWE ŁÓŻKA, SZAFĘ, STOLIK, KRZESŁA I STOLICZKI NOCNE. Z ŁAZIENKĄ I KLIMATYZACJĄ. NA PIĘTRZE TARASIK Z KTÓREGO MOŻNA KORZYSTAĆ. WSZYSTKO BARDZO FAJNE. JADALNIA I OGÓLNIE DOSTĘPNA KUCHNIA Z LODÓWKĄ ZAPEWNIA KOMFORT TYM, KTÓRZY CHCIELIBY SAMI SOBIE PITRASIĆ.

  NA ŚNIADANIE ZGODNIE Z NASZYM ŻYCZENIEM PODANO LOKALNE ŻAREŁKO. JAKIEŚ PLACUSZKI W MIEJSCE CHLEBA I WEGETARIAŃSKIE DO NICH DODATKI. PYCHOTA. NA ŚCIANIE MAPA OKOLICY, WSKAZUJĄCA CIEKAWSZE MIEJSCA I OBJAŚNIAJĄCA JAK DO NICH TRAFIĆ.

  RADA: JEŻELI CHCESZ DOTRZEĆ GDZIEKOLWIEK W CENTRUM A NIE CHCE CI SIĘ CHODZIĆ, SPRÓBUJ ZATRZYMAĆ TUK-TUKA I SPYTAJ, CZY NIE PODWIEZIE CIĘ ZA DARMO W ZAMIAN ZA TO, ŻE POZWOLISZ MU ZAWIEŹĆ SIĘ PO DRODZE DO JEDNEGO Z LOKALNYCH SKLEPÓW Z RĘKODZIEŁAMI. WIELU KIEROWCÓW BĘDZIE SZCZĘŚLIWYCH, BO ZA PRZYWIEZIENIE KLIENTA (NIC NIE MUSISZ KUPOWAĆ !) DOSTANIE VOUCHER NA PALIWO.

1500 Rs (US$23) ★★★★★

KUMBAKONAM

 • HOTEL ATHITYAA – POŁOŻONY CENTRALNIE, SPORY, NIENOWOCZESNY I ZDECYDOWANIE WYMAGAJĄCY ODNOWIENIA. TROCHĘ POZOSTAŁO Z JEGO DAWNEJ CHWAŁY. POKOJE BARDZO DUŻE I NIE NAJGORZEJ WYPOSAŻONE. WIELKIE PÓŁKI, KAMIENNE PODŁOGI, WYGODNE ŁÓŻKA. GDYBY JESZCZE PORZĄDNIE GO SPRZĄTANO … UTRUDNIENIEM JEST KOMPLETNY BRAK WI-FI. NAJWIĘKSZĄ ZALETĄ – CENA. JEST TU TEŻ BARDZO DOBRA POD KAŻDYM WZGLĘDEM RESTAURACJA “HOTEL NEW ARYAS”. MOŻNA W NIEJ DOSTAĆ NAWET WODĘ SODOWĄ PO NORMALNEJ CENIE.
800 Rs (US$ 12,3)

MADURAJ (MADURAI)

SPORO NOCLEGOWNI NIE MIEŚCI SIĘ W NASZYM PROFILU SYPIALNIANYM. WIELE RÓŻNYCH OPCJI ZNAJDZIECIE KOŁO DWORCA MADURAI JUNCTION. POLECAM ULICE: W MARRET St. I MELA PERUMAL MESTRI VEETHI – SĄ CICHSZE I OBFITUJĄ W ODNOWIONE LUB NOWE HOTELE Z NIEZŁYMI – W STOSUNKU DO POZOSTAŁYCH – CENAMI. WSZĘDZIE OCZYWIŚCIE NEGOCJUJEMY.
WIELE Z NOCLEGOWNI LEŻĄCYCH W KWADRACIE ULIC POMIĘDZY STACJĄ KOLEJOWĄ A ŚWIĄTYNIĄ MINAKSZI MA ZUPEŁNIE DOBRE WARUNKI SYPIALNE, ALE PONIEWAŻ ZNAJDUJĄ SIĘ NA DŁUGICH, WĄSKICH DZIAŁKACH BUDOWLANYCH, ZBUDOWANE SĄ JAK WIĘZIENIA. MAJĄ TASIEMCOWE, DOSYĆ CIEMNE KORYTARZE, I PRZYPOMINAJĄCE CELE POKOJE, Z MAŁYMI OKNAMI WYCHODZĄCYMI NA ŚCIANĘ NASTĘPNEGO BUDYNKU. W REZULTACIE POMIESZCZENIA SYPIALNE SĄ MAŁE I CIEMNE. OCZYWIŚCIE TO NIE DLA WSZYSTKICH JEST PROBLEMEM. JEDNAK NAJCZĘŚCIEJ CENY W TEGO TYPU PRZYBYTKACH NIEWIELE SIĘ RÓŻNIĄ OD TYCH, JAKIE MOŻNA WYNEGOCJOWAĆ W DUŻO LEPSZYCH SYPIALNIACH ULICĘ DALEJ.

 • HOTEL KATHIR PALACE – BARDZO BLISKO GŁÓWNEJ ATRAKCJI MIASTA – ŚWIĄTYNI MINAKSZI.  950 m OD DWORCA. PRZECIĘTNY. MAMY SPORE ZASTRZEŻENIA DO CENY I LEKKIE DO CZYSTOŚCI
 • HOTEL RADHAKRISHNA – RECEPCJA WYGLĄDA DOBRZE. ALE NA TYM KONIEC. POKOJE CIEMNE, WYMAGAJĄ ODŚWIEŻENIA
 • MR INTERNATIONAL – WYŻSZA PÓŁKA. LOBBY WYGLĄDA WSPANIAŁE, OFEROWANY UPUST DUŻO MNIEJ
 • HOTEL WEST TOWER NIE MA WI-FI. WYGLĄDA BRUDNAWO, ALE TRZEBA TO SPRAWDZIĆ. NIE BYŁO WOLNYCH POKOI Z A/C
 • NEW HOTEL KEERTHI – ŚWIEŻO WYREMONTOWANY. WSZYSTKO NOWE. WIDOK Z OKNA NIECIEKAWY (ALE TEŻ NIEZŁY). MNIE SIĘ OSOBIŚCIE PODOBA I POKÓJ I CENA. POLECAM CHOCIAŻ NIE SPAŁEM
★★★(+?)
 • HOTEL PREM NIVAS (WEST PERUMAL, 102 MESTHRI St.) – AKURAT REMONTOWANY. NIEZŁE CENY, DWUOSOBOWE LOKUM WYGLĄDA NADSPODZIEWANIE DOBRZE. DUŻE I JASNE Z WIELKIM ŁÓŻKIEM. POŚCIEL CZYSTA. CENA ZA POKÓJ BEZ A/C. JEDNOOSOBOWY APARTAMENT ROBI ZŁE WRAŻENIE.
  UWAGA: JUŻ PRZY PŁACENIU USIŁOWANO NAS OSZUKAĆ LEKKO ZAOKRĄGLAJĄC CENĘ. RÓŻNICA NIBY NIEWIELKA, ALE ZA TAKĄ KWOTĘ MOŻNA ZJEŚĆ DOBRY OBIAD. ZROBILIŚMY TEŻ INNY BŁĄD. PO POWROCIE Z BAGAŻAMI NIE SPRAWDZILIŚMY DOKŁADNIE DANYCH NAM POKOI. W REZULTACIE DOSTALIŚMY JE BEZ KLIMY SĄDZĄC ŻE ZAPŁACILIŚMY ZA POMIESZCZENIA KLIMATYZOWANE. BRAK RĘCZNIKA I PAPIERU TOALETOWEGO ZOSTAŁ NATYCHMIAST ROZWIĄZANY PRZEZ OBSŁUGĘ.
990 Rs (US$ 15,2) ★★

MAMALLAPURAM (MAHABALIPURAM)

 • SILVER MOON GUEST HOUSE – SUPEROWE PODEJŚCIE DO KLIENTA. NA DACHU NIEWIELKA RESTAURACJA SERWUJĄCA m.in PIWO (240 Rs). 550 m OD DWORCA AUTOBUSOWEGO. POKOJE CZYSTE, WYSTARCZAJĄCO UMEBLOWANE. FAJNE TARASY NA PIĘTRACH POZWALAJĄ SIĘ ŁATWO SOCJALIZOWAĆ. SUPEROWE POŁOŻENIE NA NIEZBYT RUCHLIWEJ ULICZCE. Z DACHU WIDAĆ OCEAN
1500 Rs (US$ 23) ★★★★?

TAŃDŹAWUR (THANJAVUR)

OBOK STACJI W TAŃDŹAWURZE JEST SPORO MIEJSC OFERUJĄCYCH SPANIE. CENY BARDZO RÓŻNE. JUŻ 150 m NA PRAWO OD DWORCA SĄ PIERWSZE TUTEJSZE SYPIALNIE. CENY OD 800 RUPI ZA POKÓJ Z ŁAZIENKĄ, W BUDYNKU, KTÓREGO WNĘTRZE LEKKO PRZYPOMINA AMERYKAŃSKIE WIĘZIENIA STANOWE. ZA TAKIE PIENIĄDZE OCZYWIŚCIE BEZ INTERNETU. IM DALEJ OD STACJI TYM DROŻEJ. DWA OSTATNIE ODWIEDZONE HOTELE SĄ DUŻE I DOSYĆ DROGIE (PLA RESIDENCY I ORIENTAL TOWERS) W PIERWSZYM CENY SĄ DO PRZYJĘCIA – ok. 1 400 Rs, ALE OKNA WYCHODZĄ NA TORY … DRUGI MA LOBBY JAK SHERATON I STOSOWNĄ DO TEGO CENĘ.

 • HOTEL VALLI – BLISKO DWORCA (400 m), NIEZŁE POKOJE, CICHO, ALE WI-FI TYLKO W LOBBY PRZY RECEPCJI. SPANKO SUPERZASTE. ŻADNEGO TRĄBIENIA, ŻADNYCH HAŁASÓW. JEST TEŻ RESTAURACJA. W MENU ŚNIADANIOWYM ELEMENTY EUROPEJSKIE I DANIA HINDUSKIE. CENY PRZYSTĘPNE, np. JAJKO 20 RUPII, TOST z DŻEMEM I SŁONYM MASŁEM 45 RUPII, ZUPKA 60 RUPII. OBSŁUGA, NIESTETY NIEROZUMIEJĄCA TEGO, CO SIĘ DO NIEJ MÓWI PROSTYM JĘZYKIEM ANGIELSKIM.CENY POKOI NIE SĄ ZŁE. ALE MOŻNA POPRAWIĆ ICH ATRAKCYJNOŚĆ. PROPOZYCJĘ OBNIŻENIA OPŁATY O 20% (OCZYWISTE PO OGLĄDNIĘCIU POKOI) ZAŁOGA PRZYJMUJE ZE STOICKIM SPOKOJEM. DZWONIĄ DO HOTELOWEGO MENAGO. MOJA KRÓTKA Z NIM ROZMOWA ROZWIĄZUJE SPRAWĘ. JEST POZA SEZONEM A MY CHCEMY DWA POKOJE NA TRZY DOBY. NATYCHMIAST DOSTAJEMY KLUCZE …
1400 Rs (US$ 21,5) ★★★★

TRICHY (TIRUCHIRAPPALLI)

W OKOLICY  STACJI KOLEJOWEJ TIRUCHIRAPPALLI JUNCTION JEST SPORO RÓŻNEGO TYPU NOCLEGOWNI. GŁÓWNIE BARDZO TANICH. SZCZEGÓLNIE DUŻO ZNAJDUJE SIĘ PO PRAWEJ STRONIE ROCKINS RD BIEGNĄCEJ OD STOJĄCEJ PRZY RUCHLIWYCH SKRZYŻOWANIU LOKOMOTYWY. ICH WYGLĄD I PANUJĄCY WOKÓŁ HAŁAS RACZEJ WYKLUCZA DOBRY WYPOCZYNEK.

 • HOTEL ASHBY – DUŻA NIERUCHOMOŚĆ. CENA WYSOKA. ZOBACZYWSZY OFERTĘ NAOCZNIE, SZYBCIEJ STAMTĄD WYSZLIŚMY NIŻ WESZLIŚMY. POZA CIEKAWYM WEWNĘTRZNYM PATIO, WSZYSTKO CO ZOBACZYLIŚMY ODSTRASZAŁO OD SKORZYSTANIA Z NIEJ: STAN POKOI, BRAK PRYWATNOŚCI (OKNA WYCHODZĄCE NA KORYTARZ CIĄGNĄCY SIĘ WZDŁUŻ BUDYNKU) I CENA. PROPONUJĄ POKÓJ TYPU CELA, Z BRUDNĄ POŚCIELĄ ZA 1800 Rs. ODRADZAMY KAŻDEMU
1800 Rs (US$ 27,7) ? ? ?
 • HOTEL SREE – TAŃSZY, BRAK WI-FI …
 • HOTEL ABIRAMI – WI-FI, NIEZŁE POKOJE W ROZSĄDNYCH CENACH. MANKAMENT TO DUŻY RUCH WOKÓŁ. MOŻNA SIĘ NIE WYSPAĆ …
 • RAMYAS HOTEL – 3 GWIAZDKOWY. WYGLĄDA DOŚĆ DOBRZE, SZCZEGÓLNIE WEWNĄTRZ. JEDNAK CENA NAWET Z OBIECANĄ NIEWIELKĄ ZNIŻKĄ NIE ZACHWYCAŁA.
 • PLAZA HOTEL – 3 GWIAZDKOWY. MA RÓWNORZĘDNE CENY I PODOBNE WYPOSAŻENIE. CIĄGLE NIE BYŁA TO NASZA BAJKA. SZCZEGÓLNIE CENOWO …
 • HOTEL APPLE PARK INN – NOWY. NOWOCZESNA BRYŁA NA KIEDYŚ GŁÓWNEJ, NIEZBYT RUCHLIWEJ DRODZE. HOTEL KOJARZY MI SIĘ TROCHĘ ZE SŁUPEM GRANICZNYM  MIASTA. PRZED NIM WIDAĆ ROZRASTAJĄCE SIĘ GWAŁTOWNIE, TĘTNIĄCE ŻYCIEM CENTRUM. ZA NIM LEŻY SPOKOJNA, CICHA WIEŚ. BUDYNEK MA 5 KONDYGNACJI I 38 POKOI, ALE SĄ TU WSZELKIE KONFIGURACJE OD 1 DO 6 OSOBOWYCH. ZNALEZIONO TEŻ MIEJSCE NA NIEWIELKĄ SALĘ RESTAURACYJNĄ I SPORĄ KONFERENCYJNĄ. POKOJE MAJĄ OCZYWIŚCIE ŁAZIENKI I KLIMATYZACJĘ. NASZE NIE BYŁY DUŻE, ALE DOBRZE PRZEMYŚLANE I DZIĘKI TEMU WYGODNE. NAPRAWDĘ TRUDNO ZNALEŹĆ SŁABE PUNKTY W ICH URZĄDZENIU. SZCZEGÓLNIE JEŚLI WEŹMIEMY POD UWAGĘ CENĘ I SERWIS. DLA TURYSTÓW BAZA WYPADOWA W APPLE PARK INN MA JESZCZE JEDEN OGROMNY PLUS – JEST ZDECYDOWANIE BLIŻEJ WSZYSTKICH NAJWAŻNIEJSZYCH ZABYTKÓW MIASTA. CZĘŚĆ Z NICH MOŻNA SPOKO OSIĄGNĄĆ Z BUTA. DO POZOSTAŁYCH DOJEDZIESZ ALBO TUK-TUKIEM (WERSJA DLA TYCH W GORSZEJ KONDYCJI), ALBO AUTOBUSEM (TRZEBA PODEJŚĆ). RESTAURACJA HOTELU APPLE PARK INN SERWUJE WYŚMIENITE ŚNIADANIA. PODAJĄ JE W DWÓCH WERSJACH – INDYJSKIEJ I  KONTYNENTALNEJ (EUROPEJSKIEJ). TO W LOKALNYM STYLU JEST SERWOWANE À LA SZWEDZKI STÓŁ. DO WYBORU KILKA RODZAJÓW PLACUSZKÓW ROBIĄCYCH ZA NASZE PIECZYWO, JAKIEŚ PRZETWORZONE JARZYNY I CHYBA TOFU. NIEPRZEPADAJĄCY ZA TUTEJSZYM ŻAREŁKIEM DOSTANĄ GRZANKI Z DŻEMEM. NAPOJE: HERBATA, KAWA I ŚWIEŻO WYCISKANY SOK (OGRANICZONA ILOŚĆ). OBJADALIŚMY SIĘ NIEPRZYZWOICIE. WSZYSTKO BYŁO PYSZNE. ZASKOCZYŁA NAS NIE TYLKO SMAKOWITOŚĆ POTRAW, ALE TEŻ ICH RÓŻNORODNOŚĆ I ILOŚĆ. BARDZO GORĄCO POLECAMY. PRANIE – 20 Rs / szt.
  OSTRZEŻENIE: ZGINĘŁY NAM Z POKOI: T-SHIRT, SZAL I US$ 20 … NIESTETY, ZORIENTOWALIŚMY SIĘ ZA PÓŹNO. CZEKAJĄC NA POCIĄG DO KOLEJNEGO MIASTA … POINFORMOWAŁEM MANAGERA.
1300 Rs (US$ 20) ★★★★★

ZWIEDZANIE

WAŻNE: W TEJ CZĘŚCI INDII ŚWIĄTYNIE NAJCZĘŚCIEJ SĄ OTWARTE OD 6:00 DO 12:00 I MIĘDZY 16:00 / 16:30 A 21:00 / 22:00. OCZYWIŚCIE ISTNIEJĄ WYJĄTKI.

PROPONUJĘ NIE KORZYSTAĆ Z MIEJSCOWYCH PRZEWODNIKÓW, JEŚLI NASZA ZNAJOMOŚĆ ANGIELSKIEGO JEST TAKA SOBIE. ?

BANGALORE

 • LETNI PAŁAC SUŁTANA TIPU (TIPU SULTAN’S SUMMER PALACE) – NIESPECJALNIE DUŻY BUDYNEK Z NIEWIELKIM SKWEREM-OGRODEM. DOSYĆ CIEKAWY, ALE NIE OSZAŁAMIAJĄCY. JEST PRZYKŁADEM ARCHITEKTURY INDYJSKO-ISLAMSKIEJ I BYŁ LETNIĄ REZYDENCJĄ MYSOREAŃSKIEGO WŁADCY SUŁTANA TIPU. BUDOWĘ ZAKOŃCZONO W 1791 r. UŻYWAJĄC WYŁĄCZNIE DREWNA TEKOWEGO. INTERESUJĄCY JEST OBRAZ WIELKIEGO TRONU SUŁTANA, POKRYTY ZŁOTYMI PRZEŚCIERADŁAMI I  CENNYMI SZMARAGDOWYMI KAMIENIAMI. WŁADCA PRZYSIĘGAŁ, ŻE GO NIE UŻYJE, DOPÓKI NIE POKONA ARMII BRYTYJSKIEJ. PO JEGO ŚMIERCI BRYTYJCZYCY ZDEMONTOWALI TRON ​​I SPRZEDALI GO W CZĘŚCIACH, PONIEWAŻ BYŁ ZBYT DROGI, ABY JEDNA OSOBA MOGŁA KUPIĆ CAŁOŚĆ.
500 Rs (US$ 7,7) 30 – 40 min ??
 • ŚWIĄTYNIA KOTE VENKATARAMANA SWAMY (TEMPLE) Z 1689 r. – OBOK PAŁACU SUŁTANA TIPU. ZOBACZ KONIECZNIE. JEST TU WIELE RZEŹB ZWIERZĄT I SCEN ZE STAROŻYTNYCH HINDUSKICH OPOWIEŚCI MITOLOGICZNYCH ORAZ BARDZO CIEKAWY, DUŻY SREBRNY OŁTARZ.
30 min ★★?
 • BANGALORE FORT – FORTYFIKACJE WYGLĄDAJĄCE Z ZEWNĄTRZ SOLIDNIE I POTĘŻNIE, WIDZIANE OD ŚRODKA MOCNO ROZCZAROWUJĄ. DO OGLĄDANIA JEST TYLKO BARDZO NIEWIELKA ICH CZĘŚĆ. PRZYPUSZCZAM, ŻE NIE WIĘCEJ NIŻ 1/4. UDOSTĘPNIONY FRAGMENT TO WŁAŚCIWIE JEDEN OTOCZONY WYSOKIMI MURAMI RODZAJ PODWORCA Z BARDZO ŁADNIE UTRZYMANYM TRAWNIKIEM POŚRODKU. PROPONUJĘ ODPUŚCIĆ.
500 Rs (US$ 7,7) 10 min
 • MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ (NATIONAL GALLERY OF MODERN ART) – NAJCIEKAWSZE JEST JEJ POŁOŻENIE. OTOCZONA DUŻĄ ILOŚCIĄ WSPANIAŁYCH DRZEW I BUJNEJ ZIELENI MANIKYAVELU MANSION – DAWNA REZYDENCJA BARONA GÓRNICZEGO RAJA MANICKYAVELU MUDALIARA, ODKUPIONA PRZEZ NIEGO OD WADIYARÓW Z MYSURU – LEŻY W BOGATEJ DZIELNICY. W POBLIŻU STOJĄ INNE POZOSTAŁOŚCI ERY KOLONIALNEJ: VIDHAN SOUDHA, CUBBON PARK, GOLF COURSE CLUB (NAJSTARSZY KLUB GOLFOWY POZA WYSPAMI BRYTYJSKIMI), CHINNASWAMY STADIUM, BALABROOIE GUEST HOUSE I WIELE STARYCH BUNGALOWÓW Z TEGO OKRESU. WTAJEMNICZENI MOGĄ WYKORZYSTAĆ TO 3,5 ha MIEJSCE NA SPOKOJNY POPOŁUDNIOWY WYPAD LUB PRZERWĘ W INTENSYWNYM ZWIEDZANIU. DAJĄCĄ DUŻO ZBAWCZEGO CIENIA FLORĘ, ODŚWIEŻAJĄ WODNE CIĄGI. DOBRA KAWA W MAŁEJ PRZYGALERYJNEJ KAWIARNI.

  W KOLEKCJI RZEŹBY, OBRAZY I FOTOGRAFIE Z CZASÓW PRZED, PO, I KOLONIALNYCH. UKAZUJĄ ONE KULTUROWY ETOS INDII I ROLĘ W NIM SZTUKI OD XVIII w. DO WSPÓŁCZESNOŚCI. SZCZEGÓLNY NACISK POŁOŻONO NA PRACE ARTYSTÓW KOLONIALNYCH (WIELU Z NICH NIEZNANYCH), BENGALSKICH I POST-NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH. W TYM TAKICH, JAK RABINDRANATH TAGORE, RAJA RAVI VARMA, JAIMINI ROY I AMRITA SHER.

  Z MOJEGO PUNKTU WIDZENIA GRA NIE WARTA ŚWIECZKI. ODRADZAM.  . TOTALNIE PRZEGIĘTA CENA …

500 Rs (US$ 7,7) 30 – 40 min

CHIDAMBARAM

 • THILLAI NATARAJA (TEMPLE) JEST BARDZO DUŻA. OTWIERANA O 6:00. Z DALEKA WIDAĆ WIELKIE, KOLOROWE GOPURY. WEWNĄTRZ: DZIEDZIŃCE; MANDAPY; SALE KOLUMNOWE; WIELE ŚWIĄTYŃ POŚWIĘCONYCH ŚIWIE, WISZNU, GANEŚI, INNYM BÓSTWOM, BOGINIOM. CIEMNE MANDAPY O RZEŹBIONYCH FILARACH, PIĘKNYCH SUFITACH DOPROWADZAJĄ NAS DO KAPLICY, NAD KTÓRĄ UMIESZCZONO ZŁOTĄ FIGURĘ TAŃCZĄCEGO ŚIWY. TO ŚIWA JAKO MISTRZ I WŁADCA TAŃCA W UJĘCIU KOSMOSU. OBEJŚCIE CAŁOŚCI WYMAGA SPORO CZASU. MUSISZ LICZYĆ CO NAJMNIEJ 60 min GALOPUJĄC. NAPRAWDĘ WARTO. WSTĘP WOLNY. GORĄCO POLECAMY.
90 – 120 min  ?????
 • ŚWIĄTYNIA LORD THILLAI KALI TEMPLE – POWSTAŁA W OKRESIE DYNASTII ĆOLÓW. THILLAI TO INNA NAZWA ĆIDAMBARAM. SUPER CIEKAWA, CHOCIAŻ NIEWIELKA. UWAGA: TŁUSTA OD MASŁA POSADZKA, NA KTÓREJ MOŻNA WYWINĄĆ ORŁA – JEST CO OGLĄDAĆ I CO PRZEŻYWAĆ … WSTĘP WOLNY.
20 – 30 min ?? ??
 • ŚWIĄTYNIA LORD ELAMAIYAKKINAR (ILAMAIYAKKINAR) TEMPLE. – ŚWIECI PUSTKAMI. PRZED WEJŚCIEM KILKU ŻEBRAKÓW. JEDEN MA NIEZIEMSKO ZIELONE OCZY. WYGLĄDA NIEPRAWDOPODOBNIE. WE WNĘTRZU BUDOWLI MAŁO SIĘ DZIEJE. WSTĘP BEZPŁATNY.
10 min

CHENNAI (ĆENNAJ, MADRAS)

PRZEWODNIKI I BLOGI NIE ZACHWYCAJĄ SIĘ ĆENNAJEM. MIASTO JEST TRUDNE DO EKSPLORACJI ZE WZGLĘDU NA OGROMNY RUCH, SMOG I LEPKI UPAŁ.

 • FORT TO NIC, CO BYŁOBY CHOĆBY LEKKO PODOBNE DO FORTÓW PÓŁNOCY INDII. WYBUDOWALI GO ANGOLE I NA PEWNO IM WYSTARCZAŁ. JEDNAK DLA DZISIEJSZEGO TURYSTY, POZOSTAŁOŚCI BRYTYJSKIEGO PANOWANIA SĄ DELIKATNIE MÓWIĄC MAŁO WARTE, CHOCIAŻBY DLATEGO, ŻE JE MOCNO ZANIEDBANO. Z OGROMNEGO KOMPLEKSU POZOSTAŁY TYLKO TRZY W MIARĘ DOSTĘPNE DLA ZWIEDZAJĄCYCH BUDOWLE. NAJWAŻNIEJSZE – MURY OBRONNE – MOŻNA ZOBACZYĆ JAK W KILKU MIEJSCACH PRZEDZIERAJĄ SIĘ PRZEZ PORASTAJĄCE JE ZIELSKO. KIEDYŚ OTOCZONE FOSĄ, OBECNIE TYLKO JEJ WYSCHNIĘTYM, PEŁNYM ŚMIECI KORYTEM. DRUGA CO DO WAŻNOŚCI (GDYBY CIEKAWSZY, MÓGŁBY ZOSTAĆ PIERWSZYM) JEST DZISIEJSZY BUDYNEK MUZEUM. ZBIORY NIE PORAŻAJĄ. ŁOWCY CIEKAWOSTEK MILITARNYCH ZNAJDĄ TU TROCHĘ INTERESUJĄCEGO ŻELASTWA. JEST TEŻ PARĘ RARYTASÓW DLA MIŁOŚNIKÓW STAREJ, KOLONIALNEJ PORCELANY; KILKA PORTRETÓW DOSTOJNIKÓW BRYTYJSKIEGO IMPERIUM, I ZE DWA WAŻNYCH LOKALNYCH WŁADCÓW. WEJŚCIE ZDECYDOWANIE ZA DROGIE, BIORĄC POD UWAGĘ TO CO W ŚRODKU. POLECAM TYLKO FANOM ARTYLERII. NASTĘPNYM EWENTUALNIE WARTYM OGLĄDNIĘCIA BUDYNKIEM, JEST KOŚCIÓŁ ŚW. JERZEGO (St. GEORGE). WYSTARCZY PRZEZNACZYĆ NAŃ 10 min I KOLEJNE 10 NA DOJŚCIE DOŃ (Z MUZEUM). NIE STRACISZ JEDNAK DUŻO, NIE OGLĄDNĄWSZY GO
200 Rs (US$ 3,1) 30 – 40 min

+ 20 min

?
 • DZIELNICA GEORGE TOWN – ul. RASAPPA CHETTY SPRAWIA WRAŻENIE MIEJSCA, NA KTÓRYM PRZED NASZYMI OCZAMI PARADUJĄ GWIAZDY. TYLE ŻE NIE SĄ TO CELEBRYCI, A ZWYKLI LUDZIE. SPACER TĄ ULICĄ TO NAJBARDZIEJ FASCYNUJĄCA RZECZ JAKĄ ROBILIŚMY W ĆENNAJU. TŁUMY IDĄCE Z DWÓCH STRON, POGANIANE PRZEZ USIŁUJĄCE PRZEBIĆ SIĘ PRZEZ NIE RÓŻNEGO TYPU POJAZDY, TWORZĄ NIEKOŃCZĄCĄ SIĘ, KOLOROWĄ STRUGĘ FASCYNUJĄCĄ WIDZA, WYŁANIAJĄCYMI SIĘ Z NIEJ CO CHWILA, NIEPRAWDOPODOBNYMI WRĘCZ POSTACIAMI. NA POSZCZEGÓLNYCH TWARZACH DOSTRZEŻESZ WSZYSTKO, CO POTRZEBNE DO NAMALOWANIA ŚWIETNEGO PORTRETU CZY TEŻ SCENKI RODZAJOWEJ. WYSTARCZY STANĄĆ GDZIEŚ Z BOKU I OPERUJĄC APARATEM JAK PĘDZLEM STRZELAĆ FOTY. TRZEBA MIEĆ NA TO OCZYWIŚCIE CZAS. MNIE TEGO ZABRAKŁO. NAJCHĘTNIEJ PRZYJECHAŁBYM TU NA CAŁY DZIEŃ I SPACERUJĄC WZDŁUŻ w/w ULICY WYŁAPYWAŁ JEJ SMACZKI.
1 godz. ++ ?????
 • ŚWIĄTYNIA SHREE CHANDRAPRABHU JAIN NAYA MANDIR. PRZECIEKAWA. NA POZIOMIE ZIEMI ZNAJDZIESZ DARMOWE TOALETY. NIE POMIJAJ JEJ …
10 min + ????

KANCHIPURAM

W KANCHIPURAM ZNAJDUJE SIĘ PONOĆ TYSIĄC ŚWIĄTYŃ

 • ŚWIĄTYNIA SRI KAMAKSHI AMMAN –  DO WNĘTRZA NAJWIĘKSZEGO BUDYNKU NIE MOŻNA WEJŚĆ – JEST PRZEZNACZONE TYLKO DLA WIERNYCH.
45 min ????
 • ŚWIĄTYNIA EKAMBARESHWARA (TEMPLE) – JEDNA Z NAJSTARSZYCH ŚWIĄTYŃ W INDIACH. DATOWANA NA VI w. ZAJMUJE POWIERZCHNIĘ 93 000 m2. PRZY WEJŚCIU ZNAJDUJĄ SIĘ DWIE HALE VAHANA MANDAPAM I SARABESA MANDAPAM (SALA NAWARATRI). NA OBRZEŻACH KORYTARZ Z TYSIĄCEM FILARÓW. ŚWIĄTYNIA JEST JEDNĄ Z PANCHA BHOOTA STALAM – 5 ŚWIĄTYŃ ŚIWY REPREZENTUJĄCYCH 5 ELEMENTÓW NATURY. ŚIWĘ CZCZĄ TU JAKO EKAMBARESWARAR LUB EKAMBARANATHAR, CZYLI PANA DRZEWA MANGO I JEST REPREZENTOWANY PRZEZ LINGAM. MANGOWE DRZEWO MOŻNA OGLĄDAĆ W ŚWIĄTYNI NATOMIAST LINGAM JEST NIEDOSTĘPNY DLA INNOWIERCÓW. GOPURA ZACHWYCA I WIELKOŚCIĄ I KUNSZTEM PRACY TWÓRCÓW. OD CZASU DO CZASU PRZEBIEGAJĄ PO NIEJ MAŁPY. OGLĄDANIE PŁATNE. NAS NIE SKASOWANO, WIĘC NIE JESTEM PEWIEN ILE KOSZTUJE. UŻYCIE APARATU 20, A KAMERY – W TYM TABLETÓW 100 Rs. ZDECYDOWANIE WARTO.
? 60 min + ????
 • ŚWIĄTYNIA KAILASANATHA – NAJSTARSZA ŚWIĄTYNIA TEGO MIASTA, OTWARTA DO 18-tej. CAŁOŚĆ NIEWIELKA, ALE SUPER CIEKAWA. PIĘKNE RZEŹBIENIA. LEŻY TROCHĘ NA UBOCZU. NIE WOLNO POMINĄĆ. ABSOLUTNIE JEDNO Z NAJBARDZIEJ FASCYNUJĄCYCH MIEJSC DO ZALICZENIA PODCZAS TEJ PODRÓŻY. ZA OŁTARZEM PRZEJŚCIE, ZASTRZEŻONE TYLKO DLA WIERNYCH, A BĘDĄCE SYMBOLICZNYM PRZEDSTAWIENIEM PROCESU REINKARNACJI.
30 -45 min ?????
 • ŚWIĄTYNIA SRI VAIGUNDA PERUMAL (TEMPLE) – NIE ZAJMUJE DUŻO CZASU. WSTĘP WOLNY. POŚWIĘCONA WISZNU W TRZECH POZYCJACH. STOJĄCEJ, SIEDZĄCEJ I LEŻĄCEJ. CIEMNA ŚWIĄTYNIA PEŁNA ZADASZONYCH PRZEJŚĆ. DO CZĘŚCI GŁÓWNEJ NIE HINDUSI NIE MAJĄ WSTĘPU. Z OPISU WYDAWAŁA SIĘ ZUPEŁNIE INNA NIŻ W RZECZYWISTOŚCI. DO TEGO STOPNIA, ŻE DWA RAZY PYTAŁAM, LOKALSÓW GDZIE JESTEŚMY.
15 min ????
 • ŚWIĄTYNIA KACHABESWARAR TEMPLE POŚWIĘCONA ŚIWIE. NA PROSTOKĄTNEJ POWIERZCHNI OKOŁO 2 ARÓW MIESZCZĄ SIĘ BUDYNKI ŚWIĄTYNNE ORAZ ZBIORNIK WODNY. W CENTRALNEJ ŚWIĄTYNI ŚIWA JEST REPREZENTOWANY PRZEZ LINGAM. W OCZY RZUCAJĄ SIĘ  POSĄGI PRZEDSTAWIAJĄCE WĘŻA NAGA. CZCZĄ GO SZCZEGÓLNIE KOBIETY PALĄC GHEE DLA DOBROBYTU RODZINY. 25 – 30 min WSTĘP WOLNY. POLECAM.
25 – 30 min ????
 • ŚWIĄTYNIA KUMARA KOTTAM SUBRAMANYAR POŚWIĘCONA MURUGANOWI. JEDNO Z NIELICZNYCH MIEJSC KULTU TEGO BOGA CZCZONEGO SZCZEGÓLNIE NA POŁUDNIU. W IKONOGRAFII PRZEDSTAWIA SIĘ SIEDZĄCYCH ŚIWĘ I PARWATI A MIĘDZY NIMI MURUGANA. TA ŚWIĄTYNIA JEST BODAJ NAJWAŻNIEJSZĄ DLA KULTU MURAGANA. ABSOLUTNY ZAKAZ ROBIENIA ZDJĘĆ
30 min ???
15 min ??
15 min ??

KOCZIN I ERNAKULAM

KERALA TO ZDECYDOWANY KONTRAST Z POZOSTAŁĄ CZĘŚCIĄ KRAJU. NIE TYLKO POD WZGLĘDEM CZYSTOŚCI, ALE TEŻ INNEJ ZABUDOWY, INNYCH SKLEPÓW, RESTAURACJI, ALE I MIESZKAŃCÓW. BRAKUJE TAK CHARAKTERYSTYCZNEJ DLA INDII, KOLOROWEJ, ZATŁOCZONEJ ULICY Z BIEDAKAMI, ŻEBRAKAMI, KRAMAMI. W SAMYM FORCIE – JAK NAM POWIEDZIAŁ NASZ PENSJONATOWY MENAGO – JEST TRZYNAŚCIE POZOSTAJĄCYCH W ZGODZIE ZE SOBĄ RELIGII.

15 min
 • CHIŃSKIE SIECI RYBACKIE – NIEZWYKŁY ICH WYGLĄD I SPOSÓB DZIAŁANIA ROBI DUŻE WRAŻENIE NA WSZELKIEJ MAŚCI TURYSTACH. TE SIECI ROZPOSTARTE NA BARDZO WYSOKICH BAMBUSOWYCH RUSZTOWANIACH SŁUŻĄ DO PRZYBRZEŻNEGO ODŁOWU. DZIAŁAJĄ NA ZASADZIE DŹWIGU. ZAWIESZONE NA STELAŻU SIATKI OPUSZCZANE SĄ DO WODY. RYBAK ODCZEKUJE JAKIŚ CZAS I W SOBIE TYLKO ZNANYM MOMENCIE “PODRYWA” WOK DO GÓRY. OCZYWIŚCIE WYSTARCZY TYLKO ZBLIŻYĆ SIĘ O JAKIEJKOLWIEK PORZE DO POŁOWOWEJ KONSTRUKCJI ODPOWIEDNIO BLISKO, BY ZOSTAĆ ZŁOWIONYM PRZEZ RYBAKÓW. JEŻELI CHCESZ ZOBACZYĆ DOKŁADNIEJ FUNKCJONOWANIE URZĄDZENIA I ICH PRACĘ, MUSISZ ZAPŁACIĆ. NIE PAMIĘTAM ILE, ALE NIE ZAPOMNIJ O OSTRYM TARGOWANIU.
0 – ? 15 – 45 min
 • MIEJSKIE CENTRUM KULTUROWE PRZY K.B. JACOB ROAD – BILETY NA POKAZY WALKI W SŁYNNYM TUTEJSZYM STYLU – KALARIPPAYAT. PRAWIE GODZINNY POKAZ W GREENIX VILLAGE UWAŻAM ZA MAŁO CIEKAWY. UDZIAŁ W NIM WZIĘŁO 3 MĘŻCZYZN. ALE WŁAŚCIWIE TYLKO DWOJE Z NICH NAPRAWDĘ WALCZYŁO. OGLĄDANE NA NIEWIELKIEJ ARENIE POJEDYNKI PRZYPOMINAJĄ WALKI W ZURKHANEHACH (DOMACH SIŁY) W IRANIE. POZA KILKOMA INTERESUJĄCYMI RODZAJAMI BRONI KOLESIE NIE ZAPREZENTOWALI NICZEGO ODKRYWCZEGO. DLA AMATORÓW MARKOWANYCH WALK O HISTORYCZNYM PODŁOŻU. DOBRE DLA CHŁOPCÓW OD 8 LAT. DODATKIEM DO w/w WYSTĘPÓW JEST MOŻLIWOŚĆ WSTĘPU DO NIEWIELKIEGO NIBY MUZEUM, NIBY GALERII, GDZIE ZOBACZYĆ MOŻNA TROCHĘ RÓŻNYCH STROJÓW PLEMIENNYCH. ZDECYDOWANIE CIEKAWSZE OD WALCZĄCYCH KOLESI. BARDZO CIEKAWE
350 Rs (US$ 5,4) 90 min
 • DOM VASCO DA GAMY – OBECNIE NIE DO ZWIEDZANIA. OGLĄDASZ TYLKO Z ZEWNĄTRZ
2 min
 • KOŚCIÓŁ Św. FRANCISZKA – Z KAMIENIEM NAGROBNYM VASCO DA GAMY. SAMA ŚWIĄTYNIA, PIERWSZY KATOLICKI KOŚCIÓŁ W INDIACH JEST SPOKO, ALE TO POZOSTAŁOŚCI PO JEDNYM Z NAJWIĘKSZYCH ODKRYWCÓW I PIRATÓW W HISTORII PRZYCIĄGA TŁUMY.
15 min + ???
 • WYCIECZKA PO ROZLEWISKACH KERALI – BUSIK W ok. 45 min DOWOZI DO ŁODZI. TAM GDZIE STAJE JEST MAŁY SKLEPIK. TO UŁATWIA ZAOPATRZENIE SIĘ W PŁYNY. MAJĄ GAZ WODĘ. WSIADAMY DO DŁUGICH, WĄSKICH, DREWNIANYCH ŁODZI NAPĘDZANYCH WIOSŁAMI I DRĄGAMI. RUSZAMY, POWOLI ODPYCHANI TYCZKAMI OD DNA SPOREJ RZEKI. W PEWNEJ CHWILI LĄDUJEMY W ZAGUBIONEJ POŚRÓD ZIELSKA OSADZIE. PODCZAS POSTOJU m.in. ZADEMONSTROWANO ANTYCZNY SPOSÓB – CIĄGLE W UŻYCIU – WYTWARZANIA SZNURÓW Z KOJRY. BARDZO CIEKAWE. PŁYNIEMY DALEJ. TROCHĘ PÓŹNIEJ DOBIJAMY DO BRZEGU KOLEJNY RAZ. TYM RAZEM NA LUNCH. NA ROZSTAWIONYCH POD ZADASZENIEM STOŁACH PRZYGOTOWANO ŻAREŁKO. PODANO RYŻ, JAKIEŚ SOSY, PLACUSZKI, WARZYWA. MOŻLIWE SĄ DOKŁADKI. PYCHOTA. PO JEDZENIU POPŁYNĘLIŚMY DALEJ, MIJAJĄC PO DRODZE KILKA WIOSEK. POWRÓCILIŚMY DO PUNKTU WYPŁYNIĘCIA PO 5 I 1/2 GODZINIE. POWRÓT DO HOTELU BUSIKIEM. PODSUMOWUJĄC: WYCIECZKA BYŁA DOSYĆ PRZECIĘTNA. JEDNOCZEŚNIE CENA WYDAJE MI SIĘ CAŁKOWICIE ADEKWATNĄ. NAJCIEKAWSZE MOMENTY TO WIZYTA W OSADZIE I DEMONSTRACJA WIEKOWYCH TECHNIK BĘDĄCYCH CIĄGLE W UŻYCIU, ORAZ LUNCH.
750 Rs (US$ 11,5) 5,5 godz. ???
 • ŚWIĄTYNIA DŻINISTÓW, SREE VARDHMAN STHANAKVASI – TROCHĘ NA UBOCZU. WEJŚCIE TYLKO DLA ODPOWIEDNIO UBRANYCH. FACECI MUSZĄ BYĆ OWINIĘCI W DHOTI. ABSOLUTNY ZAKAZ ROBIENIA ZDJĘĆ, EGZEKWOWANY PRZEZ BARDZO NIEPRZYJEMNĄ BABĘ. ŚWIĄTYNIA NIE JEST DUŻA. KIEDY TAM BYLIŚMY LUDZI KRĘCIŁO SIĘ PO NIEJ NIEWIELU. CIEKAWOSTKĄ SĄ WYLATUJĄCE STĄD CHMARAMI, O OKREŚLONEJ PORZE GOŁĘBIE. CAŁOŚĆ INTERESUJĄCA I WARTA ZOBACZENIA
30 min ???
 • STARA MIEJSKA PRALNIA – DHOBI KHANA. PRAWDĘ POWIEDZIAWSZY, Z MOJEGO PUNKTU WIDZENIA TO ABSOLUTNY MEGA HICIOR KOCHINU. CAŁOŚĆ SKŁADA SIĘ Z TRZECH CZĘŚCI: PRASOWALNI, PRALNI I SUSZARNI. NAJWIĘKSZE ZAINTERESOWANIE TURYSTÓW WZBUDZAJĄ PRACUJĄCY W TEJ KOOPERATYWIE LUDZIE. WIELE RODZIN ZNAJDUJE TU ZAJĘCIE OD POKOLEŃ. JEŚLI LUBISZ FOTOGRAFOWAĆ PRACUJĄCYCH LUDZI, MUSISZ ZAJRZEĆ DO DHOBI KHANA NA DŁUŻEJ. SZCZEGÓLNIE FAJNE FOTY MOŻNA STRZELIĆ PRACZOM. NA STARANNE OBEJRZENIE CAŁOŚCI Z SESJĄ FOTO WYSTARCZY 60 MINUT.
60 min ?????
 • ŚWIĄTYNIA COCHIN THIRUMALA DEVASWOM.  NIEWIERNI NIE MOGĄ WEJŚĆ DO ŚRODKA. PRZED ŚWIĄTYNIĄ SPORY ZBIORNIK WODNY OTOCZONY ZIELSKIEM. W NIM DWA – ROZUMIEM ŚWIĄTYNNE SŁONIE. MIMO BRAKU MOŻLIWOŚCI WEJŚCIA DO ŚRODKA WARTO ZOBACZYĆ CHOCIAŻBY PASĄCE SIĘ SŁONIE. WIĘKSI SZCZĘŚCIARZE MOGĄ TEŻ TRAFIĆ NA JAKIEŚ TUTEJSZE ŚWIĘTO.
15 min ???
 • PAŁAC MATTANCHERRY (PALACE) – POSTAWIONY PRZEZ PORTUGALCZYKÓW ok. 1555 r. PRZYWITAŁY NAS CIEMNE WNĘTRZA I OBSŁUGA PILNUJĄCA BY KTOŚ NIE PSTRYKNĄŁ FOTY “SKARBOM” UKRYTYM W TYM ZANIEDBANYM MIEJSCU. PRZYPUSZCZAM, ŻE ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA MA UKRYĆ WYRAŹNIE WIDOCZNE BRAKI I PROBLEMY WYNIKAJĄCE Z NIEDOINWESTOWANIA. MIMO TO ZDECYDOWANIE TRZEBA TU PRZYJŚĆ I PRZESPACEROWAĆ SIĘ PO NIEDUŻYM MUZEUM. WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA PIĘKNIE DEKOROWANE ŚCIANY I SUFITY. NA ŚCIANACH MALOWIDŁA ZE SCENAMI Z EPOSÓW HINDUSKICH RAMAJANY, MAHABHARATY. CIEKAWA JEST TEŻ ARCHITEKTURA WNĘTRZ.
5 Rs (US$ 0,07) 30/45 min ???
 • DZIELNICA ŻYDOWSKA – ZAKUPOWA MEKKA. NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANA PRZEZ TURYSTÓW CZĘŚĆ FORTU – ZNAJDZIESZ TUTAJ OGROMNĄ ILOŚĆ CIEKAWYCH SKLEPÓW. SZCZEGÓLNIE ANTYKWARIATÓW, CIUCHOLANDÓW Z WYŻSZEJ PÓŁKI, MIEJSC WYSPECJALIZOWANYCH W SPRZEDAŻY PRZYPRAW, KAWY I WIELE INNYCH.
130 min ????
 • SYNAGOGA PARADESI – ZBUDOWANA W 1567 r. STOI NA SAMYM KOŃCU WĄSKIEJ, NIEPRZEJEZDNEJ ULICZKI. ŻEBY DO NIEJ DOTRZEĆ TRZEBA SIĘ PRZEBIĆ PRZEZ CHMARY HANDLARZY ZE STOJĄCYCH WZDŁUŻ JEJ GŁÓWNIE ODZIEŻOWYCH SKLEPIKÓW. MIELIŚMY PECHA. BYŁA ZAMKNIĘTA Z POWODU WIELKANOCY.
 • SREE JANARDHANA TEMPLE – TU ZA NIEWIELKĄ OPŁATĄ ZOBACZYLIŚMY WSZYSTKO. WŁĄCZNIE Z NAJŚWIĘTSZYMI ZAKAMARKOSAMI NIEDOSTĘPNYMI DLA INNOWIERCÓW.
20 min ???
 • PLAŻA CHERAI – PONOĆ NAJPIĘKNIEJSZA W OKOLICY. PLAŻA ŁADNA, DŁUGA, ALE ZUPEŁNIE NIEZAGOSPODAROWANA. KIEDY TAM WYLĄDOWALIŚMY NA KILKUKILOMETROWYM ODCINKU KŁĘBIŁ SIĘ SPORY TŁUM. ALE UWAGA: WYSTARCZY PODJECHAĆ 1 km W STRONĘ KOCHIN I PLAŻA ROBI SIĘ PUSTA. WEŹ ZE SOBĄ COŚ CO ZASTĄPI KOCYK. OFERTA WYNAJĘCIA LEŻAKÓW PORAŻAJĄCA. TUTEJSZY BRZEG MORSKI WYMIATA. NIE DZIWIĘ SIĘ, ŻE WSZYSCY POLECAJĄ WŁAŚNIE TĘ PLAŻĘ. DNO OPADA POWOLI, BEZ GWAŁTOWNYCH USKOKÓW. JEDYNYM MANKAMENTEM JEST ODLEGŁOŚĆ OD FORTU KOCHIN.
????
 • PLAŻA PUTHENTHODU JEST NIEWIELKA – SUPER WYCZESANA, BARDZO SPOKOJNA, ZACISZNA PLAŻA BEZ PLAŻO-KRĄŻĄCÓW. MA KSZTAŁT LAGUNY. SĄ NA NIEJ ZNAKI OSTRZEGAJĄCE PRZED KĄPIELĄ. WYGLĄDA NA TO, ŻE TRZEBA UWAŻAĆ NA KRÓTKIE, SILNE FALE W OKREŚLONYCH GODZINACH. NIE MA TU GWAŁTOWNIE OPADAJĄCEGO DNA. DLA MNIE BOMBA. BLIŻEJ I SPOKOJNIEJ NIŻ NA CHERAI BEACH
????

KUMBAKONAM I OKOLICE

30 – 45 + min ????
 • ŚWIĄTYNIA NAGESWARASWAMY – NAZYWANA CZASEM NAGESWARAN TEMPLE – JEST MIEJSCEM KULTU WISZNU. MIAŁA ISTNIEĆ JUŻ W OKRESIE PALLAWÓW. ĆOLA NADALI JEJ OBECNĄ STRUKTURĘ A ROZBUDOWALI W XIII I XVII WIEKACH NAJAKOWIE. TO NAJWIĘKSZA ŚWIĄTYNIA WISZNU W MIEŚCIE I JEDNA Z WAŻNIEJSZYCH W POŁUDNIOWYCH INDIACH. SANKTUARIUM ŚWIĄTYNI TO ARCYDZIEŁO. STANOWI RYDWAN CIĄGNIĘTY PRZEZ KONIE I SŁONIE. JEGO PIĘKNO DOBRZE PODZIWIAĆ STOJĄC Z BOKU. GORĄCO POLECAMY.
30 – 45 + min ?????
 • ŚWIĄTYNIA SOMESWAR – DWIE PODOBNE, CHOCIAŻ ZDECYDOWANIE CIEKAWSZE LEŻĄ O KILKA MINUT PIECHOTĄ DALEJ.
???
 • ŚWIĄTYNIA ADI KUMBESWARAR TEMPLE, UWAŻANEJ ZA NAJSTARSZĄ W MIEŚCIE ŚWIĄTYNIĘ POŚWIĘCONĄ ŚIWIE. POCHODZI NAJPRAWDOPODOBNIEJ Z VII w. GORĄCO POLECAMY
????
 • ŚWIĄTYNIA GANGAIKONDACHOLAPURAM – 36 km OD CENTRUM KUMBAKONAM. NAZYWANA TEŻ: BRIHADISVARA TEMPLE, GANGAIKONDA CHOLAPURAM TEMPLE, GANGAIKONDACHOLEESWARAM TEMPLE LUB GAGAIKONDA-SOLAPURAM TEMPLE – PREZENTUJE ZDECYDOWANIE NAJWYŻSZĄ KLASĘ DZIEDZICTWA ŚWIATOWEGO UNESCO. WSTĘP BEZPŁATNY. ZWIEDZANIE, JEŚLI CHODZI O WNĘTRZE GŁÓWNEJ ŚWIĄTYNI, JEST DOSYĆ OGRANICZONE DLA WSZYSTKICH POZA WYZNAWCAMI HINDUIZMU, I SPROWADZA SIĘ DO PRZEMARSZU SPORYM KORYTARZEM OGRANICZONYM BARIERKAMI W POBLIŻE OŁTARZA. TUTAJ, JEŚLI NIE JESTEŚ HINDUSEM MUSISZ WYJŚĆ. DOOKOŁA STOI JESZCZE KILKA BUDYNKÓW NALEŻĄCYCH DO KOMPLEKSU. WARTO PRZYWIEŹĆ ZE SOBĄ COŚ DO ZJEDZENIA I STRZELIĆ SOBIE LUNCH W CIENIU ŚWIĄTYNI NA ZIELONEJ TRAWIE, Z DALA OD MIEJSKIEGO HAŁASU.UWAGA: JEŚLI PRZYJECHAŁEŚ TU TUK-TUKIEM PRZYPUSZCZALNIE KIEROWCA POPROSI CIĘ O OPŁACENIE PARKINGU. MY PŁACILIŚMY 20 RUPI, ALE PEWNO MOŻNA I MNIEJ ALBO WCALE …
1 – 2 godz. + ?????
 • ŚWIĄTYNIA AIRAVATESVARA – 7 km OD CENTRUM KUMBAKONAM (W DARASURAM).  WSTĘP DARMOWY. – NAJCIEKAWSZE Z MOJEGO PUNKTU WIDZENIA – SĄ ŁATWO DOSTĘPNE WIZERUNKI BÓSTW I GENERALNIE DOBRZE WIDOCZNE, INTERESUJĄCO PODŚWIETLONE PŁASKORZEŹBY.  POLECAMY GORĄCO.
45 min ? ? ? ?
ok. 40 min ???
ok. 40 min ???
ok. 40 min ???

MADURAJ (MADURAI)

 • ŚWIĄTYNIA MINAKSZI –  DUŻY KOMPLEKS. JEDNA Z WAŻNIEJSZYCH W POŁUDNIOWYCH INDIACH. STANOWI CENTRUM RELIGIJNE I GOSPODARCZE Z RACJI LICZNYCH PIELGRZYMÓW ODWIEDZAJĄCYCH KOMPLEKS. MA TAKŻE ZNACZENIE KULTUROWE. Wg STAROŻYTNEJ LITERATURY TAMILSKIEJ ŚWIĄTYNIA ZOSTAŁA ZBUDOWANA 2500 LAT TEMU. W XIV w., PO POWSTANIU SUŁTANATU DELHIJSKIEGO MUZUŁMAŃSKIE WOJSKA NAPADŁY I PODBIŁY MADURAJ. ŚWIĄTYNIA ZOSTAŁA ZNISZCZONA I ZAMKNIĘTA. WŁADCY WIDŹAJANAGARU ODBILI MADURAJ DLA MIEJSCOWYCH KRÓLESTW. ODBUDOWALI I PRZYWRÓCILI ŚWIĄTYNIĘ DO ŚWIETNOŚCI DLA CIĄGLE AKTYWNEGO KULTU. OSTATECZNY KSZTAŁT NADALI JEJ W XVI I XVII w. NAJAKOWIE.WSPANIAŁE MANDAPY. OGROMNE POMIESZCZENIA, PEŁNE RZEŹBIONYCH POTĘŻNYCH FILARÓW. SZCZEGÓLNIE WIDZIANE Z PERSPEKTYWY, PREZENTUJĄ SWOJE PIĘKNO I POTĘGĘ. W MANDAPIE KAMBATHADI ZNAJDUJĄ SIĘ PRZEPIĘKNE RZEŹBY OŚMIU FORM ŚIWY. ASHTA SHAKTHI TO MANDAPA Z OŚMIOMA FORMAMI BOGINI ŚAKTI (SHAKTI); KAMBATHADI MANDAPA Z SIEDZĄCYM NANDIN; GOLU MANDAPA; W PANCHA PANDAVA MANDAPA MOŻNA ZOBACZYĆ BOHATERÓW MAHABHARATY. DO DUŻEJ CZĘŚCI WOLNO WCHODZIĆ TYLKO WYZNAWCOM HINDUIZMU.BYĆ W MADURAJU I NIE ZOBACZYĆ CEREMONII PRZENOSZENIA NA NOC ŚIWY DO SYPIALNI JEGO ŻONY, TO DUŻY BŁĄD. PRZEDSTAWIENIE ODBYWA SIĘ ok. godz. 21:00 CO WIECZÓR W ŚWIĄTYNI MINAKSZI. CEREMONIA ROBI WRAŻENIE. TRWA ok 45 min.BIAŁASY I WSZYSCY NIE HINDUSI, ORAZ CI Z JAKIMIKOLWIEK RZECZAMI POZA UBRANIEM, DO ŚWIĄTYNI MINAKSZI MOGĄ WEJŚĆ TYLKO OD STRONY PÓŁNOCNEJ, BO TYLKO TAM JEST “PRZECHOWALNIA BAGAŻY”. TRZEBA BYĆ ODPOWIEDNIO UBRANYM: KOBIETKI OPATULONE, BEZ KRÓTKICH SPODNI; FACECI W DŁUGICH SPODNIACH (BERMUDY WYKLUCZONE). JEŚLI MACIE PROBLEM Z ODZIENIEM, OKOLICZNE SKLEPY – W TYM w/w THE MUSEUM COMPANY – OFERUJĄ POMOC W ROZWIĄZANIU TEGO TYPU PROBLEMÓW. CZASEM ZA DARMO …
  TO NIE KONIEC. W ODPŁATNEJ PRZECHOWALNI ZOSTAWIASZ PRAKTYCZNIE WSZYSTKO. TORBY, TELEFONY, APARATY, WIĘKSZE PRZEDMIOTY I BUTY. MUSICIE BYĆ PRZYGOTOWANI NA TOTALNY SPRAWDZIAN W BRAMKACH BEZPIECZEŃSTWA. ZUPEŁNIE JAK NA LOTNISKU, I TO W KRAJU GDZIE ZAMACHY SĄ NA PORZĄDKU DZIENNYM.

  KONTROLA POLEGA NA PRZEJŚCIU PRZEZ ELEKTRONICZNĄ BRAMKĘ I OBMACANIU CAŁEGO CZŁOWIEKA PRZEZ OCHRONIARZA. WYOBRAŹCIE SOBIE JAKIE MUSI BYĆ DOKŁADNE, SKORO COFANO MNIE DWA RAZY Z POWODU ZNALEZIENIA W MOICH KIESZENIACH JAKICHŚ DROBIAZGÓW. NAWET NIE PAMIĘTAM JAKICH …

  UWAGA: ROBIENIE ZDJĘĆ CZY FILMÓW CZYMKOLWIEK JEST ABSOLUTNIE ZAKAZANE. POZA KARĄ FINANSOWĄ GROZI DODATKOWO ODEBRANIE SPRZĘTU.

  NA ZWIEDZANIE PRZEZNACZ  2 GODZINY. DODATKOWO MOŻE CI SIĘ TRAFIĆ JAKAŚ CEREMONIA, I WTEDY DOBRZE MIEĆ ZE 30 MINUT W ZAPASIE.

WSTĘP

WOLNY

 

 

OPŁATA

ZA

POZOSTAWIONE

RZECZY

ZALEŻY

OD

ICH

ILOŚCI

5,7 ha

2 godz. +

 

?????
 • ŚWIĄTYNIA KOODAL AZHAGAR (KOODAL ALAGAR TEMPLE) DEDYKOWANA WISZNU. TO JEDNA Z 108 DIVYA DESAM, ŚWIĄTYŃ WSPOMINANYCH W DZIEŁACH TAMILSKICH ALWARÓW. ZWIEDZANIE OBEJMUJE WEJŚCIE NA JEDNĄ Z GOPUR. KOSZTUJE TO 20 Rs.WEJŚCIE NA DACH ŚWIĄTYNI I NA GOPURĘ JEST NAJWIĘKSZĄ ATRAKCJĄ TEGO MIEJSCA. NIE PRZEGAP !!! ŻEBY TU TRAFIĆ, TRZEBA NAJPIERW, BĘDĄC JUŻ WEWNĄTRZ ŚWIĄTYNI WEJŚĆ NA DRUGI, TROCHĘ WYŻSZY JEJ POZIOM. PO LEWEJ – PATRZĄC OD GŁÓWNEGO WEJŚCIA – ZA ZAŁOMEM, JEST MAŁA KANCIAPA Z GUCIEM KASUJĄCYM ZA WSTĘP, A PRZY ŚCIANIE WĄSKIE, STROME SCHODY.
WEJŚCIE

NA

GOPURĘ

20 Rs (US$ 0,3)

45 min ?????
 • MECZET MADURAI MAQBARA. NIE BYLIŚMY W ŚRODKU. Z ZEWNĄTRZ INTERESUJĄCY
 • PUDHU MANDAPAM – ZDOBIONA 124 FILARAMI MANDAPA WŁAŚNIE W REMONCIE. NIEWIELKI OBIEKT. OBECNIE MOŻNA Z ZEWNĄTRZ PRZYJRZEĆ SIĘ BLIŻEJ PIĘKNIE RZEŹBIONYM KOLUMNOM I INNYM ELEMENTOM MANDAPY. CUDOWNE ZDOBIENIA KOLUMN DŹWIGAJĄCYCH STROP. DUŻO NIE DA SIĘ ZOBACZYĆ, ALE JEDNAK TO CO WIDZIMY POZWALA NA WYOBRAŻENIE SOBIE JAK WYGLĄDA TA BUDOWLA GDY NIE OTACZAJĄ JEJ ŻADNE OGRODZENIA.SĄDZĘ, ŻE NA JEGO OGLĄDNIĘCIE (GDY OTWARTY) WYSTARCZY 20 min.
20 min ???
 • THIRUMALAI NAYAKKAR MAHAL – Z POWSTAŁEGO W XVII w. PAŁACU NIEWIELE POZOSTAŁO. SZKODA, BO MUSIAŁ BYĆ ODJAZDOWY. MIAŁ DWIE GŁÓWNE CZĘŚCI – SWARGA (SVARGA) VILASAM (NIEBIAŃSKI PAWILON) I RANGA VILASAM.
  DZISIAJ DO OGLĄDANIA POZOSTAŁA TYLKO CZĘŚĆ Z TYCH WSPANIAŁOŚCI. OGROMNY WESTYBUL (KOMNATA AUDIENCYJNA) ROBI NIESAMOWITE WRAŻENIE. OTACZA GO ZE WSZYSTKICH STRON TRZYRZĘDOWA KOLUMNADA O WYSOKOŚCI OKOŁO 12 METRÓW I POWIERZCHNI 3,700 m².
  ARCHITEKTURA JEST MIESZANKĄ RDZENNYCH I ISLAMSKICH FORM. PAŁAC SŁYNIE Z GIGANTYCZNYCH FILARÓW. WYSOKOŚĆ KOLUMN DOCHODZI DO 25 m, A SZEROKOŚĆ 5,8 m. DO OGLĄDANIA POZA DZIEDZIŃCEM JEST JESZCZE KILKA SAL I MAŁA GALERIA RZEŹB NA OTWARTYM POWIETRZU. TO WŁAŚCIWIE TYLKO MOCNO PODNISZCZONE EROZJĄ KAMIENNE WIZERUNKI RÓŻNYCH HINDUSKICH BÓSTW. ZE WSPOMNIANYCH WYŻEJ POMIESZCZEŃ JEDNO JEST OWALNĄ I WŁAŚCIWIE PRAWIE PUSTĄ PRZESTRZENIĄ, A DRUGIE – KRÓLEWSKIE AUDYTORIUM (ROYAL AUDITORIUM) NAZYWANE TEŻ SALĄ TAŃCA (DANCE HALL) – BARDZO DUŻĄ, PIĘKNIE OŚWIETLONĄ WPADAJĄCYMI PRZEZ BOGATE KOLORYSTYCZNIE WITRAŻE PROMIENIE SŁOŃCA, SALĄ. WYGLĄDA NA TO, ŻE W POSADZCE BYŁY TU KIEDYŚ SADZAWKI. WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA FANTASTYCZNIE ZDOBIONE STIUKAMI I MALUNKAMI ŚCIANY I SUFIT. 
OGLĄDNIĘCIE CAŁOŚCI ZAJMUJE JAKIEŚ 60 + min. KONIECZNIE TRZEBA TU WEJŚĆ.
100 Rs (US$ 1,53) 60 + min ????
 • MUZEUM GANDHIEGO – PONAD 3 km OD DWORCA. WYGLĄDA BARDZO INDYJSKO. PRZYPOMINA PAŁACYK. W ŚRODKU NIEWIELE DO OGLĄDANIA, W DUŻEJ ILOŚCI POMIESZCZEŃ. TROCHĘ PAMIĄTEK PO WIELKIM PRZYWÓDCY I OGROMNA ILOŚĆ ZDJĘĆ Z DŁUGIMI OPISAMI. JEST CO CZYTAĆ !!! W BUDYNKU OBOK MAŁE MUZEUM FOLKLORU, POSIADAJĄCE TEŻ NIEWIELKIE ZBIORY GEOLOGICZNE I NATURALNE. NIC SPECJALNIE INTERESUJĄCEGO. WYSTAWA W MUZEUM FOLKLORU NIE ZAJMIE WIĘCEJ NIŻ 15 min.
  JEŻELI ZNASZ ANGIELSKI I CHCESZ SPORĄ DAWKĘ CIEKAWOSTEK Z ŻYCIA GANDHIEGO POTRZEBUJESZ PONAD 1 godz.
100 Rs (US$ 1,53) 60 min + ??
 • KANTOR – SKLEP Z ANTYKAMI (THE MUSEUM COMPANY) – NAJLEPSZY KURS W OKOLICY  DODATKOWYM BONUSEM TEGO MIEJSCA JEST “TARAS WIDOKOWY” ZNAJDUJĄCY SIĘ NA DACHU BUDYNKU, Z WIDOKIEM NA WYSTAJĄCE Z ZIELENI GOPURY KOMPLEKSU MINAKSZI. POLECAM TU ZAJRZEĆ CHOCIAŻBY TYLKO PO TO, BY STRZELIĆ FAJNĄ FOCIĘ.
30 min ???
 • ULICA SPRZEDAWCÓW CEBULI I CZOSNKU – W MASI St. CIEKAWY FOLKLOR
30 min ???
 

MAMALLAPURAM (MAHABALIPURAM)

 • SHORE TEMPLE – NA LIŚCIE UNESCO. NALEŻY DO MAHABALIPURAMSKIEJ GRUPY ZABYTKÓW BILET OBEJMUJE DWA KOMPLEKSY – w/w ŚWIĄTYNIĘ I PANCHA RATHASODDALONE OD SIEBIE O PRAWIE 2 km. SHORE TEMPLE TO SPOREJ WIELKOŚCI ZIELONA PRZESTRZEŃ, W REALU ODDZIELAJĄCA PLAŻĘ RYBACKĄ OD PLAŻY LOKALSÓW. ZWIEDZANIE SPROWADZA SIĘ DO SPACERU LEŻĄCYMI WŚRÓD TRAWNIKÓW ŚCIEŻKAMI PROWADZĄCYMI DO ISTNIEJĄCYCH, NIEŹLE ZACHOWANYCH RUIN I ICH OBEJŚCIA. WYSTARCZY GODZINA. TRZEBA ZOBACZYĆ ?. DALEJ LEŻĄCE – PANCHA RATHAS (5 WOZÓW), JEST DRUGIM KOMPLEKSEM ZABYTKOSÓW ZA KTÓRY TRZEBA PŁACIĆ. KUPUJĄC BILET COMBO OSZCZĘDZASZ (ZOBACZ WYŻEJ). MIEJSCE ZDECYDOWANIE ZASŁUGUJĄCE NA STARANNE OGLĄDNIĘCIE JEST POWIERZCHNIOWO NIEDUŻE, NATOMIAST WIDOWISKOWO OGROMNE. ZAREZERWUJ SOBIE CZAS.
500 Rs

(ok. US$ 7)

1 godz.

+

1 godz. +

?????
ok.

120 – 150 min

?????
15 min ??
 • JASKINIA TYGRYSA LEŻĄCA ok. 5 km ZA MIASTECZKIEM. TEREN MA PRAWIE PROSTOKĄTNY KSZTAŁT O WYMIARACH PLUS MINUS 100 × 250 m. SĄ TU TRZY SKUPIONE BLISKO SIEBIE GRUPY KAMIENI, W KTÓRYCH WIEKI TEMU JACYŚ ARTYŚCI WYDŁUBALI POMIESZCZENIA I OŁTARZE ŚWIĄTYŃ OZDABIAJĄC JE RÓWNIEŻ. CZY WARTO? PRAWDĘ POWIEDZIAWSZY NIE JESTEM PEWIEN, ALE RACZEJ TAK.
30 – 45 min ??
 • PLAŻA LOKALSÓW (BRUDNAWA. 200 m W STRONĘ PRZECIWNĄ OD MIASTECZKA JEST OK). PIASEK, ZDECYDOWANIE CIEMNIEJSZY OD BAŁTYCKIEGO! JEST TEŻ TROCHĘ BARDZIEJ GRUBOZIARNISTY. GENERALNIE FAJNY. FALE ZATOKI BENGALSKIEJ ROZBIJAJĄCE SIĘ O BRZEG SĄ BARDZO KRÓTKIE I SILNE. NA PLAŻY LOKALSÓW WODA DO ok. 50 m OD BRZEGU – PŁYTKA. JEDNAK TRZEBA BARDZO UWAŻAĆ NA WIRY, MEGA NIEBEZPIECZNE W TEJ OKOLICY. POCHŁONĘŁY WIELE OSÓB.
  SIEDZĄC TUTAJ MOŻNA OBSERWOWAĆ TOCZĄCE SIĘ WOKÓŁ BUJNE ŻYCIE WIOSKI. KILKU WŁAŚCICIELI PIĘKNIE WYGLĄDAJĄCYCH KLACZY USIŁUJE CAŁY CZAS NAMÓWIĆ KOGOŚ NA PRZEJAŻDŻKĘ. WOKÓŁ LUDZIE ROZMAWIAJĄ ZANURZAJĄC SIĘ CZASEM W NIEWYSOKICH FALACH (OCZYWIŚCIE CAŁKOWICIE UBRANI). DZIECI GRAJĄ W KRYKIETA.. BARDZO KRÓTKO ZWRACANO NA NAS UWAGĘ.
???
 • PLAŻA RYBAKÓW – OTACZAJĄ JĄ RESTAURACJE PRZYPUSZCZALNIE NALEŻĄCE DO RYBACKICH RODZIN, SERWUJĄCE ŚWIEŻO ZŁOWIONE MORSKIE PYSZNOŚCI. NA JEJ PRAWYM KOŃCU, PRZY OGROMNYM LEŻĄCYM W WODZIE GŁAZIE NAZYWANYM PRZEZ MIEJSCOWYCH MAHISHASURA JEST ZE 200 m PIĘKNEJ, CZYSTEJ, PUSTEJ PODCZAS NASZEJ BYTNOŚCI PLAŻY. MA ONA TYLKO JEDEN NIEZBYT DUŻY MANKAMENT – OD CZASU DO CZASU KTOŚ CHCE CI COŚ SPRZEDAĆ. DOTARCIE DO BRZEGU W SAMO POŁUDNIE GROZI POPARZENIEM STÓP. I TO POWAŻNYM. DOBRZE MIEĆ NA NICH CAŁY CZAS JAKIEŚ OBUWIE. WODA PRZYBRZEŻNA NIE JEST GŁĘBOKA. PŁYCIZNA 50 – 80 cm, SIĘGA CO NAJMNIEJ 20 m OD LINII BRZEGU. POTEM DŁUGO JEST W GRANICACH DO 150 cm.NA OBU PLAŻACH DNO PIASZCZYSTE.
???

TAŃDŹAWUR (THANJAVUR) I KALLANAI

 • ŚWIĄTYNIA BRIHADEESWARA (BRIHADISVARA, NAZYWANA TEŻ RAJARAJESVARAM LUB PERUVUDAIYAR KOVIL) – WIELKA ŚWIĄTYNIA O NAZWIE BRIHADEESWARA ZBUDOWANA ZOSTAŁA Z GRANITU PRZEZ NAJWIĘKSZEGO KRÓLA Z DYNASTII ĆOLA – RAJA RAJA W LATACH 985-1014. NA SZCZYCIE OLBRZYMIEJ WIMANY ZNAJDUJE SIĘ WAŻĄCY 80 TON KAMIEŃ W KSZTAŁCIE LOTOSU. CAŁY KOMPLEKS ŚWIĄTYNNY MA WYMIARY 240,79 m OD WSCHODU NA ZACHÓD I 121,93 m Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE. NA TEJ PRZESTRZENI ZNAJDUJE SIĘ SANKTUARIUM ORAZ MUKHAMANDAPA CZYLI GŁÓWNA SALA, MAHAMANDAPA CZYLI WIELKA SALA ZGROMADZEŃ I ARDHAMANADAPA – PAWILON ŁĄCZĄCY WIELKĄ SALĘ Z SANKTUARIUM. ROBI WRAŻENIE. JUŻ Z BARDZO DALEKA WIDAĆ DWIE OGROMNE GOPURY. IMPONUJĄCE. PO PRZEJŚCIU PRZEZ PIERWSZĄ, ZEWNĘTRZNĄ BRAMĘ TRZEBA ZDJĄĆ I ODDAĆ DO PRZECHOWALNI BUTY. ODPŁATNIE. W KOLEJNEJ, TEJ WIODĄCEJ DO WNĘTRZA KOMPLEKSU BRAMIE, STOI POZOSTAŁOŚĆ KASY BILETOWEJ. TERAZ ZAMKNIĘTA NA GŁUCHO. BYĆ MOŻE OTWIERANA NA CZAS SEZONU. W POŁUDNIE WEJŚCIE DO GŁÓWNEJ CZĘŚCI SANKTUARIUM ZAMYKANE JEST NA 4 godz. (DO 16-tej). KOMPLEKS SKŁADA SIĘ Z KILKU BUDOWLI. PRZED BUDYNKIEM CENTRALNYM STOI DUŻY POSTUMENT Z WIELKĄ FIGURĄ BYKA NANDIŚWARY. WZDŁUŻ MURÓW ZADASZONE KORYTARZYKI (A RACZEJ KRUŻGANKI) Z RÓŻNEGO RODZAJU WYTWORAMI LUDZKIEJ WYOBRAŹNI – INSKRYPCJAMI, PŁASKORZEŹBAMI I RYSUNKAMI. JEST CO OGLĄDAĆ I PODZIWIAĆ PRZEZ KILKA GODZIN. STARANNE  OGLĄDNIĘCIE ZAJMIE ok. 150 min. PRZECHOWANIE BUTÓW – 5 RUPII / os. GORĄCO POLECAMY. UWAGA: UPAŁ SPRAWIA, ŻE STĄPANIE BOSO NAWET TYLKO PO JASNYCH KAMIENIACH PODWORCA GROZI CO NAJMNIEJ POPARZENIEM. CIEMNE SĄ PRAKTYCZNIE NIE DO POKONANIA. SPECJALNE KOJRALOWE (Z WŁÓKNA KOKOSOWEGO) CHODNIKI MAJĄ CHRONIĆ ODWIEDZAJĄCYCH PRZED EFEKTAMI SŁONECZNEGO SZALEŃSTWA. NIESTETY TO MRZONKA. SĄ ZBYT KRÓTKIE. DOBRZE JEST MIEĆ NA STOPACH SKARPETKI
? 150 min ?????
 • PAŁAC MARATHA – KOMPLEKS PAŁACOWY w 1535 r. ROZPOCZĘLI STAWIAĆ NAJAKOWIE, A DOKOŃCZYLI PÓŹNIEJ PANUJĄCY MARATHOWIE W 1855 r. WŁAŚCIWIE TO FORT. JEGO ARCHITEKTONICZNE ELEMENTY WIDAĆ NA KAŻDYM KROKU. WĄSKIE KLATKI SCHODOWE Z OSTRYMI ZAKRĘTAMI I NISKIMI SUFITAMI MIAŁY ZAPOBIEC GWAŁTOWNEMU ATAKOWI WROGA. W KOMPLEKSIE BYŁY TRZY TAJNE KOMORY WYKORZYSTYWANE JAKO SALE TORTUR LUB DO ODBYWANIA TAJNYCH SPOTKAŃ. JEST TEŻ TUNEL PODZIEMNY ŁĄCZĄCY PAŁAC Z WIELKĄ ŚWIĄTYNIĄ.OBIEKT OSŁANIA WYSOKI MUR, SUGERUJĄCY CZEKAJĄCE NA TURYSTÓW SPORE ATRAKCJE. ALE TO TYLKO PODPUCHA. PO PRZEKROCZENIU BRAMY WJAZDOWEJ OKAZUJE SIĘ, ŻE OTACZA ON RÓWNIEŻ DUŻO INNYCH, NIEZWIĄZANYCH BEZPOŚREDNIO Z PAŁACEM BUDYNKÓW.OGLĄDANIE: SALA AUDIENCYJNEJ, I ZDECYDOWANIE GĘŚCIEJ ZASTAWIONE KOLUMNAMI POMIESZCZENIE NA JEJ FLANCE. OBOK ZNAJDUJE SIĘ RODZAJ OLBRZYMIEGO PATIO Z KILKOMA KILKUSETLETNIMI DZIEŁAMI. TO NAJBARDZIEJ REPREZENTACYJNA CZEŚĆ MUZEUM. KONIECZNIE TRZEBA ZALICZYĆ. WYSTARCZY 20 min; DWA PŁATNIE ODDZIELNIE SEKTORY NAZWANE MUZEAMI. WSTĘP DO PIERWSZEGO KOSZTUJE 35 Rs. NIEZBYT DUŻO DO OGLĄDANIA. PRAWDĘ POWIEDZIAWSZY CIEKAWSZE SĄ WNĘTRZA NIŻ EKSPONATY. POTRZEBNE 15 DO 20 MINUT. DRUGIE – WSTĘP 2 Rs – CHOCIAŻ DUŻO MNIEJSZE, OFERUJE ZDECYDOWANIE WIĘCEJ. JAKIEŚ URNY, PRZEDMIOTY CODZIENNEGO UŻYTKU i.t.p. CZAS OGLĄDANIA 10 min; BIBLIOTEKA – INTERESUJĄCA. WYMAGA OD ZWIEDZAJĄCYCH DOBREGO WZROKU, BO BARDZO W NIEJ CIEMNO. CZAS ZWIEDZANIA – ok. 20 min. UWAGA: NIE WOLNO ROZBIĆ TU ZDJĘĆ I CO BARDZO ISTOTNE: MAJĄ W NIEJ 60 MINUTOWĄ PRZERWĘ (LUNCH?) KOŁO GODZINY 13:00; ARSENAŁ (ARSENAL TOWER – GOODA GOPURAM) MA TAKĄ AKUSTYKĘ, ŻE SŁYCHAĆ NAWET NAJMNIEJSZY SZEPT Z 3 PIĘTER – WEJŚCIE NA GÓRĘ BYŁO ZAMKNIĘTE. NIE OCENIAM I NIE OKREŚLAM POTRZEBNEGO CZASU; ZDECYDOWANIE NAJCIEKAWSZĄ JEST DUŻA EKSPOZYCJA POSĄGÓW I FIGUR. DLA PASJONATÓW LUBIĄCYCH RÓŻNE CIEKAWOSTKI – PRAWIE STULETNI KOŚCIEC 28 m WIELORYBA. NA TĘ CZĘŚĆ WARTO PRZEZNACZYĆ 60 min;  FILM O ZABYTKACH TAMIL NADU W TAK DOBRZE KLIMATYZOWANEJ SALI KINOWEJ.WRACAJĄC DO CENTRUM MASZ DO OGLĄDNIĘCIA JESZCZE JEDEN OBIEKT NALEŻĄCY DO KOMPLEKSU PAŁACOWEGO. WCHODZI SIĘ DOŃ BEZPOŚREDNIO Z EAST MAIN St. NA WYSOKOŚCI ŚWIĄTYNI BAKTHA HANUMAN KOVIL. ŻEBY GO ZOBACZYĆ MUSISZ MIEĆ BILET. TEN SAM, NA KTÓRY WSZEDŁEŚ DO WSZYSTKICH w/w CZĘŚCI PAŁACU. W CZASIE NASZEGO ZWIEDZANIA TRWAŁY W NIM PRACE PORZĄDKOWE I NIEWIELE  ZOBACZYLIŚMY. UWAŻAMY, ŻE DOPÓKI ZARZĄDCY NIE ZROBIĄ TU JAKIEJ WYSTAWY, MOŻNA ODPUŚCIĆ SOBIE TE ZAKAMARKI, CHOCIAŻ WYSTARCZY IM POŚWIĘCIĆ 20 MINUT.ZWIEDZANIE CAŁOŚCI NIEZBYT WYCZERPUJĄCE.
200 Rs (US$ 3)

`+

100 Rs (US$ 1,53)

ZDJĘCIA

4 godz. ???
 • TAMA KALLANAI – TAMA ZBUDOWANA PRZEZ ĆOLÓW NA RZECE KAWERI, CZYLI WIELKI ANICUT LEKKO ROZCZAROWUJE. Z POSTAWIONEJ W II w. SUPER NOWATORSKIEJ KONSTRUKCJI POZOSTAŁO NIEWIELE. OCZYWIŚCIE ZARYSY DZIEŁA KRÓLA KARIKALANA SĄ WIDOCZNE NA KAŻDYM KROKU. NATOMIAST ZAPORA PRZESZŁA JUŻ TYLE MODYFIKACJI I PRZERÓBEK, ŻE JEDYNE CO WIDAĆ TO POZOSTAŁOŚCI PO ANGIELSKIEJ MYŚLI TECHNICZNEJ. WIDAĆ JĄ W KILKU MIEJSCACH BARDZO WYRAŹNIE (NAPISY I POPIERSIE BRYTYJSKIEGO INŻYNIERA ARTURA COTTONA), W INNYCH MNIEJ (SYSTEM OTWIERANIA GRODZI). POTRZEBNY CZAS – 2 godz. WYCIECZKA FAJNA ALE DŁUGI DOJAZD.KARIKALA CHOLAN MANIMANDAPAM – PARK PAMIĘCI  Z BUDYNKIEM POŚWIĘCONYM KRÓLOWI KARIKALA. WEJŚCIE CHYBA DARMOWE – BYLIŚMY KOŁO POŁUDNIA I NIKT TEGO NIE PILNOWAŁ. W ŚRODKU POSĄG WODZA NA KONIU I TROCHĘ ZWIĄZANYCH Z NIM INFORMACJI. PRAWIE WSZYSTKIE WYŁĄCZENIE W ROBACZKACH. WYSTARCZY 15 min
2 godz.

15 min

???

TRICHY (TIRUCHIRAPPALLI)

 • NEOGOTYCKI KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM MATKI BOSKIEJ Z LOURDES W ŚRODKU CIEKAWY. OSOBIŚCIE BARDZIEJ MI SIĘ PODOBAŁA SAMA BRYŁA BUDYNKU I JEGO OTOCZENIE.
10 – 15 min. ??
 • FORT ROCK – NAJWIĘKSZA TUTEJSZA ATRAKCJA. OGROMNA SKAŁA W ŚRODKU MIASTA OD WIEKÓW UŻYTKOWANA MILITARNIE I DUCHOWO. FORMACJA SKALNA NA KTÓREJ SIĘ ZNAJDUJE MA PONOĆ 3,8 MILIARDA LAT. DZISIAJ JEJ ZNACZENIE WOJSKOWE JEST ŻADNE. TRZEBA POKONAĆ 344 SCHODY ABY WEJŚĆ NA SAMĄ GÓRĘ. IDZIE SIĘ ŁATWO. W ŚRODKU, WZDŁUŻ WEWNĘTRZNYCH SCHODÓW IDĄCYCH NA SZCZYT JEST WIELE RÓŻNYCH ŚWIĄTYŃ, W WIĘKSZOŚCI HINDUSKICH: MAHAN SARAMA MUNIVAR JEEVA SAMADHI, THAYUMANAVAR SIVAN, ARULMIGHU MEENAKSHI SUNDARESHWAR, TRICHY UCHIPPILLAIYAR, ARULMIGU UCCHI PILLAIYAR, THAYUMANASWAMI, MALAIKOOTTAI SHIVA, LALITANKURA CAVE. NIE DA RADY WEJŚĆ DO WSZYSTKICH, ALE SPOKOJNIE MOŻNA ZOBACZYĆ KILKA. DOTARCIE NA GÓRĘ NIE JEST ZBYT MĘCZĄCE. PEWNO DLATEGO, ŻE IDZIE SIĘ FORMĄ PRZYKRYTEGO TUNELU ZE SCHODAMI, DZIĘKI CZEMU JESTEŚMY ODCIĘCI OD SŁOŃCA I DODATKOWO SCHŁADZANI PRĄDEM PRZEPŁYWAJĄCEGO POWIETRZA. NA SZCZYCIE ZNAJDUJE SIĘ ŚWIĄTYNIA ARULMIGU UCCHI PILLAIYAR. NIEWIERNEMU NIE WOLNO WEJŚĆ, ALE PONIEWAŻ JEST MALEŃKA WIELE DA RADĘ ZOBACZYĆ STOJĄC PRZED JEJ FRONTEM. MOŻNA JĄ OBEJŚĆ DOOKOŁA PODZIWIAJĄC WIDOK NA LEŻĄCE DALEKO W DOLE MIASTO. POLECAM BYĆ TU O ZACHODZIE SŁOŃCA. SZCZEGÓLNIE  PIĘKNIE WYGLĄDA DACH LEŻĄCEJ TROSZKĘ NIŻEJ ŚWIĄTYNI THAYUMANASWAMI, DO KTÓREJ MAJĄ WSTĘP TYLKO HINDUSI. ZOBACZENIE CAŁEGO KOMPLEKSU ZAJMIE OD 120 min W GÓRĘ. DUŻO ZALEŻY OD TWOJEJ CIEKAWOŚCI I TEGO JAK UMIESZ ROZMAWIAĆ Z LUDŹMI. MOŻE UDA CI SIĘ WEJŚĆ DO KTÓREGOŚ Z NIEDOSTĘPNYCH MIEJSC? ?. GORĄCO POLECAMY
90 min ?????
 • ŚWIĄTYNIA SRI RANGANATHASWAMY (SRI ARANGANATHA SWAMY TEMPLE) – MA POWIERZCHNIĘ 63 ha NA KTÓRYCH ZNAJDUJE SIĘ 50 KAPLICZEK POŚWIĘCONYCH WISZNU, JEGO AWATAROM, LAKSZMI, POETOM, UCZONYM, 21 WIEŻ, 39 PAWILONÓW, MANDAPY, ZBIORNIKI WODNE. JEST JEDNĄ Z OŚMIU ŚWIĄTYŃ, KTÓRE NIE BYŁY PRZEZ NIKOGO TWORZONE – POWSTAŁY SAME Z SIEBIE, A WIERNI UWAŻAJĄ, ŻE BÓG TAM NAPRAWDĘ PRZEBYWA. MA BOGATĄ HISTORIĘ I JEST WZMIANKOWANA WE WCZESNOŚREDNIOWIECZNYM KANONIE LITERATURY TAMILSKIEJ – ŚWIĘTYCH PISMACH POETÓW. ZWIEDZANIE OBEJMUJE KILKANAŚCIE MNIEJSZYCH I WIĘKSZYCH ŚWIĄTYŃ. NIEKTÓRE Z NICH SĄ BARDZO DUŻE. ZA APARAT FOTO SĄ OPŁATY (50 RS). SUPER INTERESUJĄCY. POLECAMY GORĄCO
3 godz. ?????
 • KOMPLEKS JAMBUKESHWARA ZBUDOWANY ok. 1800 LAT TEMU. BARDZO INTERESUJĄCY. ZNAJDZIESZ TU KILKA PRZECIEKAWYCH ŚWIĄTYŃ. JEDNA Z PIĘCIU GŁÓWNYCH ŚWIĄTYŃ SIWY REPREZENTUJĄCYCH PIĘĆ ŻYWIOŁÓW. TA SYMBOLIZUJE ŻYWIOŁ WODY. GŁÓWNE SANKTUARIUM, DO KTÓREGO WSTĘPU NIE MAJĄ INNOWIERCY KRYJE LINGAM Z KTÓREGO BEZUSTANNIE WYPŁYWA WODA. NAJWAŻNIEJSZĄ CIEKAWOSTKĄ JEST CHYBA SANKTUARIUM GARUDY.
90 – 120

min

?????
 • ŚWIĄTYNIA ARULMIGU SAMAYAPURAM MARIAMMAN (TEMPLE) – DO WNĘTRZA ŚWIĄTYNI PROWADZI WĄSKIE OGRODZONE BARIERKAMI PRZEJŚCIE. OCZEKUJĄCYCH JEST TAK DUŻO, ŻE MOŻNA STRACIĆ NADZIEJĘ NA CHOCIAŻBY SZYBKIE RZUCENIEM OKA DO ŚRODKA. NAD  JEDNYM Z WEJŚĆ GRANATOWA TABLICA ZAPISANA LOKALNYMI ROBACZKAMI MÓWIĄCA, ŻE JEŚLI CHCESZ DOSTAĆ SIĘ DO ŚRODKA BEZ DŁUGIEGO OCZEKIWANIA TO MUSISZ STANĄĆ W TEJ KOLEJCE. FAKTYCZNIE WŚRÓD HINDUSKICH LITER WIDAĆ WYRÓŻNIAJĄCE SIĘ CYFRY – 250. NA PYTANIE, CZY TAKIE BIAŁASY JAK MY MAJĄ SZANSĘ DOTARCIA DO GŁÓWNEGO OŁTARZA, KOLEJKA STWIERDZA ZE ŹDZIWKIEM: ALEŻ OCZYWIŚCIE !!! NO TAK – KTO BOGATEMU ZABRONI. PO ok. 20 m DOCHODZIMY DO “ŚLUZY” I ZOSTAJEMY SPRAWNIE SKIEROWANI POMIĘDZY ODPOWIEDNIE BARIERKI. CHWILĘ PÓŹNIEJ KOLEJNI “OCHRONIARZE” KASUJĄ PO 250 Rs (US$ 4) OD KAŻDEGO Z NAS, DAJĄC W ZAMIAN 3 POMARAŃCZOWE, EKOLOGICZNE TORBY Z RÓŻNYMI UŻYTECZNYMI DLA PIELGRZYMÓW DROBIAZGAMI. JESTEŚMY JUŻ W “NAWIE” GŁÓWNEJ ŚWIĄTYNI. PRZECHODZIMY DO ZDECYDOWANIE NIŻSZEGO POMIESZCZENIA. KOŁO OŁTARZA MARIAMMAN KAPŁANI W TEMPIE EKSPRESOWYM ODBIERAJĄ DARY I NAMASZCZAJĄ KAŻDEGO. MOŻNA TEŻ DOTKNĄĆ LINGI I POLAĆ JĄ MLEKIEM. NIE MA CZASU NA KONWERSACJE. TRAFIAMY DO DUŻEJ SALI. MAM WRAŻENIE, ŻE TUTAJ NASTĘPUJE ODREAGOWANIE PO SPOTKANIU Z BOGIEM. SZKODA, ŻE NIE WOLNO TU FOTOGRAFOWAĆ. ZA ZŁAMANIE ZAKAZU ODBIERAJĄ CAŁY SPRZĘT I GROŻĄ JEGO ZNISZCZENIEM. MARIAMMAN – BOGINI, KTÓRA Z POMNIEJSZEJ WIOSKOWEJ BOGINI DESZCZU, ZNANEJ LOKALNIE W TAMIL NADZIE, STAŁA SIĘ POSTACIĄ OBECNĄ W PANTEONIE BÓSTW NIE TYLKO W CAŁYCH INDIACH, ALE TAKŻE POZA NIMI np. W MALEZJI, SINGAPURZE, CZY AFRYCE POŁUDNIOWEJ. ŚWIĄTYNIE MARIAMMAN TO OGROMNYCH ROZMIARÓW KOMPLEKSY SAKRALNE, ODWIEDZANE CODZIENNIE PRZEZ TYSIĄCE WIERNYCH. JEJ KULT KONCENTRUJE SIĘ NA PRZYNOSZENIU DESZCZU I LECZENIU CHORÓB. POWIERZA SIĘ JEJ OPIECE RÓŻNE CZĘŚCI CIAŁA. OFIAROWANIE BÓSTWU ODBITEGO ZE SZTANCY SREBRNEGO ELEMENTU W KSZTAŁCIE DOWOLNEJ CZĘŚCI LUDZKIEGO CIAŁA MA USTRZEC PRZED WSZELKIMI DOLEGLIWOŚCIAMI Z NIĄ ZWIĄZANYMI. NABYĆ JE MOŻNA np. NA  PRZYŚWIĄTYNNYM STRAGANIE. NA DOKŁADNE ZWIEDZANIE CAŁEGO OBIEKTU Z OPCJĄ WEJŚCIA DO ŚRODKA ODPŁATNIE – CZYLI CZASOWO DUŻO KRÓTSZĄ – ZABEZPIECZ SOBIE CO NAJMNIEJ 120 min. DOBRZE JEST MIEĆ 60 min W ZAPASIE.
SZYBKA

LINIA

250 Rs (US$ 3,8)

2 – 3 godz. ?????
 • VEKKALIYAMMAN TEMPLE – STOSUNKOWO NIEDUŻA BRYŁA BUDYNKU KRYJE W SWOIM WNĘTRZU KILKA CIEKAWOSTEK. GŁÓWNĄ CECHĄ ŚWIĄTYNI JEST BRAK DACHU NAD SANKTUARIUM. CENTRALNĄ KAPLICĘ WYRÓŻNIA WIZERUNEK VEKKALI AMMAN SIEDZĄCEJ W POZYCJI YOGA PITHA. PRZEDE WSZYSTKIM JEDNAK WARTO PRZYJRZEĆ SIĘ OLBRZYMIEMU, WYSOKIEMU NA 2,97 m, SREBRNO-ZŁOTEMU RYDWANOWI (OŁTARZOWI ?) – WYKONANEMU Z 10,5 kg ZŁOTA I 25 kg SREBRA
25 min ?????
 • ŚWIĄTYNIA ERUMBEESHWARAR (TEMPLE) W MALAIKOIL STOI NA WYSOKIEJ SKALE – ZAMKNIĘTA MIĘDZY 12:00 – 16:30.  TRZEBA DO NIEJ PODEJŚĆ 700 m OD PRZYSTANKU AUTOBUSOWEGO. WEJŚCIE LEŻY PO PRZECIWNEJ STRONIE DROGI. ŁATWO TU TRAFISZ. ŚWIĄTYNIA NIE JEST DUŻA. ISTOTĄ TEJ ŚWIĄTYNI JEST LIGAM W POSTACI MRÓWKI. LEGENDA MÓWI O JEDNYM Z DEMONÓW, KTÓRY PODBIŁ NIEBO I ZIEMIĘ. BOGOWIE SZUKALI RATUNKU U BRAHMY. TEN NAKAZAŁ IM CZCIĆ ŚIWĘ. DEWY PRZEMIENIŁY SIĘ W MRÓWKI ALE NIE BYŁY W STANIE WSPIĄĆ SIĘ NA ŚLISKI LIGAM, WOBEC CZEGO ŚIWA PRZEKSZTAŁCIŁ SIĘ W MROWISKO I WYSUNĄŁ GŁOWĘ, PO KTÓREJ MRÓWKI MOGŁY SIĘ WSPIĄĆ. W ŚWIĄTYNI CZCI SIĘ ŚIWĘ, A JEJ NAZWA JEST POŁĄCZENIEM SŁÓW OKREŚLAJĄCYCH ŚIWĘ I MRÓWKĘ. ZBUDOWANO JĄ NA PRZEŁOMIE IX I X w. MIEŚCI SIĘ NA SKALNYM WZGÓRZU O KTÓRYM MÓWI SIĘ, ŻE JEST CZĘŚCIĄ LEGENDARNEJ GÓRY MERU. KOMPLEKS MA DWA ZEWNĘTRZNE DZIEDZIŃCE I DWUPOZIOMOWĄ WIEŻĘ BRAMY. NA MURACH WIDAĆ LEŻĄCE BYKI NANDIN. MIMO WSZYSTKO TO CIEKAWE MIEJSCE I MYŚLĘ, ŻE WARTO JE ZOBACZYĆ. NIESTETY WEWNĄTRZ NIE WOLNO ROBIĆ ZDJĘĆ
15 min ???

JEDZENIE

ĆENNAJ (MADRAS)

UWAGA POSZUKIWACZE ALKOHOLU: NA NYNIAPPA NAICKEN Str.  JEST SKLEP MONOPOLOWY. CHCĄC KUPIĆ PIWO I INNE TRUNKI W TAMILNADU, TRZEBA PYTAĆ O TASKMAC. CHODZĄ POGŁOSKI, ŻE NIEDŁUGO LOKALNY RZĄD ZLIKWIDUJE WSZYSTKIE TEGO TYPU PRZYBYTKI.

 • RESTAURACJA KAKADA RAMPRASAD (348 MINT Str.) – WYŻSZEJ KLASY. DROGO. JEDZENIE ZMODYFIKOWANE POD BIAŁASÓW.  SOMOZY – NIEDOBRE, ZIMNE I DROGIE (28 Rs. NORMALNIE KOSZTUJĄ 5) 😡
?
 • RESTAURACJA LOIEE SWEETS & SNACKS, 77 ELEPHANT GATE Str. WYŻSZEJ KLASY. JEDZENIE TAKIE SOBIE, ALE NA NASZE WYCZUCIE ZADOWOLI KAŻDEGO NIEZBYT ZNAJĄCEGO SIĘ NA GOTOWANIU TURYSTĘ.
?

KALLANAI

10 Rs / szt. (US$ 0,15) ?????
 • STOISKO ZE SMAŻONYMI W GŁĘBOKIM TŁUSZCZU JARZYNAMI (@ 5 Rs) OBOK PRZYSTANKU AUTOBUSOWEGO PRZY TAMIE KALLANAI. PYSZNE I TANIE. POLECAMY GORĄCO
5 Rs / szt. (US$ 0,07) ?????

KANCHIPURAM

 • PIWO W HOTELU REGENCY. NIE MIELI W NIM NIC POZA DWOMA RODZAJAMI KINGFISHERA W KOSMICZNYCH CENACH (3 BUTELKI KOSZTOWAŁY PRAWIE TYLE, ILE JEDNA NOC HOTELOWA DWA DWÓCH OSÓB)
420 Rs / but. (US$ 6,5) ?
 • CAFFÈ  RAMA’S. JEDZENIE PODANE I KONSUMOWANE NA LIŚCIU BANANOWCA MIAŁO DOSKONAŁY SMAK I DOBRĄ CENĘ.
130 Rs / 2 os. (US$ 2) ????
 • ARABBAT HOTAL (152 / 501C, Gandhi Rd Ennaikaran Kanchipuram, Tamil Nadu 631501. UWAGA: JEST TO FILIA TAKIEJ SAMEJ INSTYTUCJI MIESZCZĄCEJ SIĘ KOŁO DWORCA AUTOBUSOWEGO W KANCHIPURAM) MAJĄ TU SZEROKI WYBÓR WSPANIAŁEGO ŻAREŁKA. MOJE PRZEPIÓRKI BYŁY SUPERZASTE. ZA DWA DANIA I CHLEBEK TYPU PAROTTA PŁACILIŚMY 320 Rs (TROCHĘ PONIŻEJ US$ 5). GORĄCO POLECAMY
?????
 • ROYAL BRIRIYANI (255C Gandhi Rd. Kanchipuram, kom. 9751045198). MIJALIŚMY JĄ ŚREDNIO TRZY RAZY DZIENNIE. WYDAWAŁA SIĘ CZYSTA, ZAWSZE PEŁNA – CO DOBRZE WRÓŻYŁO. W MENU RÓŻNE ODSŁONY KURCZAKA, RYŻ, MAKARON. KURCZAK Z CZOSNKIEM PRZEPYSZNY. GORĄCO POLECAMY.
?????
 • HOTEL SRI KUMARAN (68C Annai Indira Gandhi) – PRZYCIĄGA UWAGĘ NIEŹLE WYGLĄDAJĄCYM WEJŚCIEM Z REKLAMĄ WEGETARIAŃSKIEGO ŻAREŁKA. MENU ZASKAKIWAŁO NIEZNANYMI NAM POZYCJAMI. BARDZO DOBRE JEDZENIE, ALE ZA DANIA BARDZIEJ OSTRE ZAŻĄDANO OSTREJ DOPŁATY (WIĘCEJ O 25%). TROCHĘ NAS TO ZIRYTOWAŁO. POWINNIŚMY BYLI ZOSTAĆ UPRZEDZENI, WYDAJE SIĘ, ŻE CENA WZROSŁA TYLKO DLA NAS, BIAŁASÓW. NIE POLECAM, DLATEGO ŻE NAJWYRAŹNIEJ LUBIĄ TU SKUBAĆ BIAŁYCH. OBSŁUGA ???
?????

KOCZIN I ERNAKULAM

 • KNAJPA NA PLAŻY – SEA BREEZE CAFE. PRZYGOTOWYWANIE DAŃ ZAJMUJE SPORO CZASU. ZACHÓD SŁOŃCA TO DOBRA SCENERIA DLA RYBNEJ KOLACJI. PODANE DANIA PRZECIĘTNE. SMACZNE, ALE MIMO WSZYSTKO CZEGOŚ IM BRAKOWAŁO. MOŻE ORZEŹWIAJĄCEGO WARZYWA TYPU OGÓREK, CEBULA, PAPRYKA CZY POMIDOR.
500 Rs /os. (US$ 7,7) ??
630 Rs / 2 os. (US$ 9,7) ?????
 • RESTAURACJA GINGER HOUSE – GOŚCI WITAJĄ TOWARZYSZĄ PRZY JEDZENIU DZIEŁA SZTUKI, ANTYKI. NAJWIĘKSZYM ZAINTERESOWANIEM CIESZY SIĘ GIGANTYCZNA ŁÓDŹ W KSZTAŁCIE WĘŻA. OTOCZENIE WYGLĄDA ŚWIETNIE. DROGO. NIE PRÓBOWALIŚMY
 • RESTAURACJA MARY’S KITCHEN NA WPROST BAZYLIKI. WSZYSTKIE ZAMÓWIONE DANIA BYŁY MEGA COOL. RYBA W MANGO – TOTALNY ODLOT. ŚWIETNE JEDZENIE
285 Rs. / os. (US$ 4,4) ?????

KUMBAKONAM 

 • RESTAURACJA THULASI PURE VEG (TANJORE MAIN ROAD) PRAWIE ŻE NA WPROST HOTEL ATHITYAA. PO PRZECIWNEJ STRONIE ULICY JAKIEŚ 30 METRÓW OD BRAMY ŚWIĄTYNI ARULMIGU VYAZHA SOMESAR (TEMPLE) GORĄCO POLECAM
?????
 • RESTAURACJA HOTEL SHANMUGA – WSPANIAŁY KURCZAK I SAŁATKA, WEGAŃSKIE ŻAREŁKO REWELKA
????
 • HOTEL NEW ARYAS” – ŚWIETNA RESTAURACJA Z BARDZO DOBRYMI CENAMI W HOTELU ATHITYAA. SMAŻONY W GŁĘBOKIM TŁUSZCZU CHLEB – SKRZYŻOWANIE CHIPSA Z PRAŻYNKĄ O LEKKIM POSMAKU KMINKU. ZNAKOMITY. SZCZEGÓLNIE POLECAMY PYSZNE GOBI MANCHURIAN.
?????
10 Rs (US$ 1,5) ?????

MADURAJ (MADURAI)

 • RESTAURACJA COLLEGE HOUSE ANNA MEENAKSHI – SZYBKA OBSŁUGA, WYBÓR I JEDZENIE BARDZO DOBRE, CHOĆ NIE NAJTAŃSZE. UWAGA: ZA WODĘ, KTÓRA W KAŻDEJ INNEJ RESTAURACJI KOSZTOWAŁA MAX 20 Rs / BUTELKA, POLICZONO 40-ci. OCZYWIŚCIE ZMNIEJSZONO NAM PŁATNOŚĆ, TWIERDZĄC, ŻE ZASZŁA POMYŁKA. DLA MNIE BYŁA TO JEDNAK ZDECYDOWANIE JAWNA PRÓBA OSZUSTWA, SZCZEGÓLNIE ŻE W KARCIE LOKALU NIE UWZGLĘDNIONO WODY
?????

 

 • RESTAURACJA AACHI CHETTINADU RESTAURANT – KOŁO DWORCA. W MENU SPORY I CIEKAWY WYBÓR. KELNER FAJNY I POMOCNY. JEDZENIE DOBRE. CHOCIAŻ BEZ FANFAR TO GODNE POLECENIA
285 Rs / 3 os. (US$ 4,4) ????
 • RESTAURACJA  HOTELU MEENAKSHI – UPIECZONE PIEROŻKI, PLACUSZKI, PAPRYCZKI. WSZYSTKO BARDZO DOBRE, ŚWIEŻE, DOPIERO CO UPIECZONE, CIEPŁE, TANIE.
?????

MAMALLAPURAM (MAHABALIPURAM)

 • TASKMAC (SKLEP MONOPOLOWY) ok. 2 – 2,5 km OD CENTRUM W STRONĘ JASKINI TYGRYSA
 • NAROŻNA LOKALNA KNAJPA (SKRZYŻOWANIE BEACH Rd. / THIRUKULA St. W KOLONII RYBAKÓW) NA WPROST ZBIORNIKA WODY – PO PRAWEJ IDĄC OD MIASTECZKA I STAJĄC NA WPROST WEJŚCIA NA TEREN BASENU. SUPER
???
 • SEAROCK RESTAURANT – ZAORDYNOWANA W CAŁOŚCI PIECZONA RYBA (LUCJAN CZERWONY) Z SAŁATKĄ  I FRYTKAMI NA 3 OSOBY KOSZTOWAŁA 1500 Rs. PRZYPRAWIONA NIEŹLE ALE tzw. SAŁATKA, Z KTÓRĄ SERWUJĄ RYBĘ TOTALNIE ROZCZAROWUJE. DLA TRZECH OSÓB PODANO DOKŁADNIE SIEDEM PLASTERKÓW POMIDORA I DZIESIĘĆ PLASTERKÓW ŚWIEŻEGO OGÓRKOSA. TO ZA MAŁA PORCJA NAWET DLA JEDNEJ OSOBY, A CO DOPIERO DLA TRZECH. ZUPA RYBNA TEŻ NIE POWALA. BYŁA MAŁO ESENCJONALNA. FRYTKI WYGLĄDAŁY TAK, JAKBY MIAŁY SILNĄ ANEMIĘ. NIE POLECAMY
?
 • JADŁODAJNIA HOTEL ABIRAMI – OBSŁUGIWANA PRZEZ 2 OSOBY NIEWIELKA JADŁODAJNIA BYŁA PEŁNA LOKALSÓW.WYBRALIŚMY TUTEJSZE PLACKO-CHLEBKI Z OSTRYMI SOSAMI. SMAK PRZESZEDŁ NASZE NAJŚMIELSZE OCZEKIWANIA. BARDZO DOBRE, ODWROTNIE PROPORCJONALNE DO WYGLĄDU. STOSUNEK WARTOŚCI DO CENY WZIĘTY Z KOSMOSU. ZA TRZY SPORE DANIA DLA DWÓCH FACETÓW I DROBNEJ KOBITKI ZAPŁACIŁEM 117 RUPOLASÓW, CZYLI MNIEJ NIŻ US$ 2. TANIO. GORĄCO POLECAMY
117 Rs / 3 os.

(2 US$)

?????
 • RESTAURACJA SAABRA NORTH INDIAN FAST FOOD – SPRÓBOWALIŚMY KILKU DAŃ. I WEGETARIAŃSKICH I NIE. WSZYSTKIE GENIALNIE PROSTE I ŚWIETNE. NIEZAPOMNIANE OKAZAŁY SIĘ GRZYBY W CHILI I KREWETKI PO MANDŻURSKU. NIE WIEMY DO CZEGO ODNOSI SIĘ FAST FOOD W NAZWIE. JEDZENIE W INDIACH JEST DALEKIE OD TEGO CO OKREŚLA SIĘ TYM MIANEM. MOŻE CHODZI O PRZYCIĄGNIĘCIE TURYSTÓW. SZYBKIE CZY NIE – JEDZENIE W SAABRA NORTH INDIAN FAST FOOD MOŻNA SPOKOJNIE POLECIĆ, JEST BARDZO DOBRE. CENA Z NAPIWKIEM
700 Rs / 3 os.

(US$ 11)

?????
 • RESTAURACJA HOTEL DELUX (NA WPROST POSTOJU AUTOBUSÓW). KOLEJNA NIEZŁA KNAJPA W TYM MIASTECZKU. MOŻNA TU WPAŚĆ NA ŚNIADANIE …
???
 • RESTAURACJA SEA LORD RESTAURANT ZASKAKUJE CZYSTOŚCIĄ I PORZĄDKIEM. NIEWIELKA SCHLUDNA SALKA NA OKOŁO 20 OSÓB JEST ODDZIELONA OD KUCHNI WYSOKĄ LADĄ. ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI ISTNIEJE JESZCZE JEDNO POMIESZCZENIE SPEŁNIAJĄCE ROLĘ DODATKOWEJ SALI JADALNEJ. WŁAŚCICIEL PRZYNOSI POJEMNIKI ZE ŚWIEŻYMI DARAMI OCEANU. WYBIERAMY KREWETKOSY I RYBY. KALMARY POMIJAMY. WSZYSTKO  BARDZO DOBRE. POLECAMY GORĄCO TO BARDZO CZYSTO I SCHLUDNIE WYGLĄDAJĄCE MIEJSCE.
400 Rs / 2 os. (US$ 6,2) ????

TAŃDŹAWUR (THANJAVUR)

 • KILKA RESTAURACJI NIEDALEKO DWORCA, NA SRINIVASAM PILLAI ROAD. GDZIEŚ TU. 350 m OD NASZEGO HOTELU. ŚWIETNE JEDZENIE U LOKALSÓW. DUŻE PORCJE 60 Rs.
????
 • RESTAURACJA HOTEL RANI NIEWIELKA JADŁODAJNIA ZE ŚWIETNYM ŻAREŁKIEM I TAKIMI TEŻ CENAMI PRAWIE DOKŁADNIE NA WPROST WYJŚCIA Z DWORCA. UWAGA: ZA WODĘ SODOWĄ PRZYNIESIONĄ ZE SKLEPU OBOK CHCĄ DWA RAZY WIĘCEJ NIŻ NORMALNIE
????
 • BARDZO DOBRA KAWA TUŻ OBOK MONOPOLOWEGO. ODKRYTY PRZEZ NAS WŁAŚNIE MONOPOLOWY JEST UKRYTY GŁĘBOKO POMIĘDZY LOKALNĄ “KAWIARNIĄ” A JAKIMŚ INNYM BUSINESSEM. PROWADZI DOŃ STOSUNKOWO DŁUGA ŚCIEŻKA IDĄCA OBOK SZCZOCHO-ŚCIANY, PRZECHODZĄCA PÓŹNIEJ W SPORE, CZĘŚCIOWO ZADASZONE PODWÓRKO, NA KOŃCU KTÓREGO JEST SKLEP WYGLĄDAJĄCY TROCHĘ JAK BEZKOŁOWA, ZNISZCZONA FURGONETKA DO PRZEWOZU KASIORKI
????

TRICHY (TIRUCHIRAPPALLI)

 • RESTAURACJA NA ULICY NADU AGRAHARAM ZA SKRZYŻOWANIEM Z NADU Str. PO LEWEJ IDĄC W STRONĘ RZEKI. FAJNA GARKUCHNIA Z NIEZŁYM WYBOREM ŻAREŁKA. DOSTAŁEM WRESZCIE COŚ OSTREGO. GORĄCO POLECAM
???
 • RESTAURACJA HOTELU APPLE PARK INN – WYŚMIENITE ŚNIADANIE PODAJĄ W DWÓCH WERSJACH – INDYJSKIEJ I  KONTYNENTALNEJ (EUROPEJSKIEJ). TO W LOKALNYM STYLU JEST SERWOWANE À LA SZWEDZKI STÓŁ. DO WYBORU KILKA RODZAJÓW PLACUSZKÓW ROBIĄCYCH ZA NASZE PIECZYWO, JAKIEŚ PRZETWORZONE JARZYNY I CHYBA TOFU. NIEPRZEPADAJĄCY ZA TUTEJSZYM ŻAREŁKIEM DOSTANĄ GRZANKI Z DŻEMEM. NAPOJE: HERBATA, KAWA I ŚWIEŻO WYCISKANY SOK (OGRANICZONA ILOŚĆ). OBJADALIŚMY SIĘ NIEPRZYZWOICIE. WSZYSTKO BYŁO PYSZNE. ZASKOCZYŁA NAS NIE TYLKO SMAKOWITOŚĆ POTRAW, ALE TEŻ ICH RÓŻNORODNOŚĆ I ILOŚĆ.
????
 • STOISKA Z JEDZENIEM PRZY GŁÓWNEJ DRODZE KRAJOWEJ NR 81, NIECAŁY KILOMETR OD APPLE PARK INN. NA POBOCZU JAK OKIEM SIĘGNĄĆ WIDAĆ WIELE MAŁYCH JADŁODAJNI. PRZY STOISKACH ZBUDOWANYCH Z METALOWYCH ELEMENTÓW I DREWNIANYCH SKRZYNEK KRZĄTAJĄ SIĘ WYSPECJALIZOWANI KUCHARZE I ICH POMOCNICY. OBOK ZAIMPROWIZOWANYCH NA SZYBKO STOLIKÓW SIEDZĄ KLIENCI WCINAJĄC Z UŚMIECHEM NA TWARZY WYBRANE DANIA. NIKT NIE ZWRACA UWAGI ANI NA PRZETACZAJĄCY SIĘ OBOK SZNUR ŚMIERDZĄCYCH POJAZDÓW, ANI NA LEŻĄCE WSZĘDZIE ŚMIECI. PRAWDZIWY INDYJSKI FOLKLOR !!! NAS ZACHWYCIŁO STOISKO Z KAWAŁKAMI KURCZAKA SMAŻONEGO W GŁĘBOKIEJ FRYTURZE I STOJĄCE OBOK, SERWUJĄCE m.in. PAPER ROAST DOSA. NIE MA SENSU SZUKAĆ DALEJ. ZA MNIEJ NIŻ 80 Rs / os. NAJESZ SIĘ DO SYTA PYSZNOŚCI. GORĄCO POLECAMY
?????
 • MONOPOLOWE: 900 m OD HOTELU APPLE PARK INN – NA CAŁKOWITYM PUSTKOWIU. TEN “TASMAC WINE SHOP” OFERUJE NAPOJE WYSKOKOWE W BARDZO PRZYSTĘPNYCH CENACH. MA JEDNĄ BARDZO RZADKĄ CECHĘ. JEST WIDOCZNY W MAPACH GOOGLE.SKLEP KILKA METRÓW OD PRZYSTANKU PO LEWEJ – CZYLI PO TEJ NA KTÓRĄ WYSIADAMY Z AUTOBUSU JADĄC Z CENTRUM. WYGLĄDA TAK SOBIE, ALE ŁATWO GO ZNALEŹĆ. MOŻNA SIĘ TU NAPIĆ W MIARĘ ZIMNEGO PIWA
????

RADY

W CAŁYCH INDIACH W WIĘKSZOŚCI ZABYTKÓW RAZEM Z BILETEM DOSTAJE SIĘ DARMOWO ELEKTRONICZNEGO PRZEWODNIKA W KILKU JĘZYKACH. PROPONUJĘ NIE KORZYSTAĆ Z MIEJSCOWYCH PRZEWODNIKÓW, JEŚLI NASZA ZNAJOMOŚĆ ANGIELSKIEGO JEST TAKA SOBIE.

WIELE NAPOI KONFEKCJONOWANYCH MA W INDIACH SŁABO WIDOCZNY NADRUK NA SZYJCE Z OBOWIĄZUJĄCĄ CENĄZAWSZE MOŻESZ SIĘ NA NIĄ POWOŁAĆ

TUTEJSZE SKLEPY Z ALKOHOLEM WYGLĄDAJĄ BARDZO SPECYFICZNE. WŁAŚCIWIE WSZYSTKIE SĄ SKRYTE ZA WĄSKIMI, NAJCZĘŚCIEJ STRASZNIE BRUDNO I ODPYCHAJĄCO WYGLĄDAJĄCYMI WĄSKIMI PRZEJŚCIAMI POMIĘDZY JAKIMIŚ MURKAMI ALBO SZOPAMI. TYLKO DWA RAZY SPOTKALIŚMY TAKIE PRZYBYTKI STOJĄCE WPROST PRZY ULICY. PRZYPOMINAJĄ MAŁE FORTECE ALBO WIĘZIENIE. FRONT MAJĄ SOLIDNIE OKRATOWANY I WZMOCNIONY. ZAŁOGA WYDAJE TOWAR PRZEZ NIEWIELKIE OKIENKO. WOKÓŁ ZWYKLE JEST BRUDNIEJ NIŻ NORMALNIE. CZASEM MOŻNA JE ROZPOZNAĆ PO NAPISIE MÓWIĄCYM O ZAKAZIE SPOŻYWANIA ALKOHOLU W MIEJSCU PUBLICZNYM. CENY Z REGUŁY (CHOCIAŻ NIE ZAWSZE) – PODOBNIE JAK W MUZEACH, MAJĄ DWIE OPCJE. NIŻSZĄ DLA TUBYLCÓW, WYŻSZĄ O ok. 10 % DLA BIAŁASÓW.

KARTY INDYJSKIEGO OPERATORA. OPCJA JEDNOMIESIĘCZNA Z LIMITEM 1 GB INTERNETU DZIENNIE ZA 300 Rs. POTRZEBNE ZDJĘCIE I KOPIA DWÓCH STRON PASKA – TEJ ZE ZDJĘCIEM I Z WIZĄ. WYPEŁNIANIE FORMULARZA JEST PROSTE I TRWA ok 5 min. UWAGA: PAMIĘTAJCIE, ŻE AKTYWACJA NADANEGO NUMERU ZABIERZE CO NAJMNIEJ 3 DNI. WEŹCIE SOBIE OD SPRZEDAWCY NUMER JEGO KOMÓRKI FIRMOWEJ. MOŻE SIĘ PRZYDAĆ PO WERYFIKACJI WASZYCH DANYCH POTRZEBNYCH DO AKTYWACJI NUMERU. 3, (CZASEM 4) DNIA PO ZAKUPIE KARTY ZRESTARTUJCIE SWÓJ TELEFON I SPRAWDŹCIE CZY JEST WIDOCZNE LOGO WASZEGO INDYJSKIEGO NOWEGO OPERATORA. JEŚLI TAK, RÓBCIE TO CO MÓWI INSTRUKCJA.

BANGALORE

 • WYMIANA PIENIĘDZY NA LOTNISKU ZUPEŁNIE NIEOPŁACALNA
 • CENTRUM HANDLOWE MANTRI SQUARE – ŚWIETNE ZAKUPY W EUROPEJSKIM STYLU NIEDALEKO DWORCA AUTOBUSOWEGO

KANCHIPURAM

 • KANTOR WYMIANY. CIĘŻKO GO ZNALEŹĆ. KURS, W PORÓWNANIU Z LOTNISKIEM W BANGALURZE  SUPER – ZA US $ 100 WYPŁACILI O PONAD 1/5 WIĘCEJ. JEDYNY W MIEŚCIE. OTWARTY DO PÓŹNA. WYMIENIAJĄ TU WSZYSTKO PO BARDZO ATRAKCYJNYCH CENACH. NAWET POJEDYNCZE DOLAROSY MAJĄ TAKĄ SAMĄ CENĘ JAK 100-ówki. ADRES: GEM, 146 GANDHI RD., KANCHIPURAM 1 (W POBLIŻU CHANDRA STORE; tel. 044-47201341, gemmc13kcp@gmail.com). GORĄCO POLECAMY
 • UWAGA: JEŚLI CHCESZ JECHAĆ DO ĆENNAJU POCIĄGIEM, WARTO WSIĄŚĆ DO NIEGO NA STACJI KANCHIPURAM (NEW). TO DRUGI PRZYSTANEK NA TEJ TRASIE I MASZ OGROMNĄ SZANSĘ ZDOBYĆ MIEJSCE SIEDZĄCE. PAMIĘTAJ, ŻE JESTEŚ W INDIACH. KAŻDA ŁAWKA POMIEŚCI PRZEZNACZONĄ DLA NIEJ LICZBĘ LUDZI + CO NAJMNIEJ JESZCZE JEDNĄ. ? JEŻELI JEDNAK NIE UDA SIĘ WAM ZNALEŹĆ WOLNEGO MIEJSCA NA ŁAWCE, TO CIĄGLE MACIE SZANSĘ NA SIEDZENIE W KORYTARZYKU WEJŚCIOWYM DO WAGONU. JEŚLI POSIADACIE JAKIEŚ TOBOŁKI, TO MOŻECIE SPOKOJNIE JECHAĆ SIEDZĄC NA NICH, JEŚLI NIE, TO PROPONUJĘ KLAPNĄĆ NA PODŁODZE. DOBRZE WTEDY JEST MIEĆ ZE SOBĄ JAKĄŚ REKLAMÓWKĘ LUB KAWAŁEK GAZETY. ALE TO NIE PROBLEM. UCZYNNI HINDUSI ZNAJDĄ I DADZĄ WAM NA PEWNO JAKĄŚ PRZECZYTANĄ STRONĘ SWOJEJ LEKTURY.
? ? ?

KOCZIN I ERNAKULAM

 • W CENTRUM ŁATWO ZNALEŹĆ KANTORY WYMIANY. WYMIANĘ ROBIĄ TEŻ NIEKTÓRE BIURA PODRÓŻY. OCZYWIŚCIE DOBRZE JEST WEJŚĆ DO KILKU I SPROWADZIĆ, KTO PŁACI NAJLEPIEJ.
 • SĄSIAD WŁAŚCICIELA SOWPARNIKA HERMITAGE ROBI ŚWIETNE BIAŁE WINO. SŁODKIE. NAJLEPIEJ PIĆ ZMROŻONE. PYCHOTA ZA 60 Rs BUTELKA. OKRZYKNĘLIŚMY JE NAJLEPSZYM ALKOHOLEM JAKI PILIŚMY KIEDYKOLWIEK W INDIACH
 • RADA: JEŻELI CHCESZ DOTRZEĆ GDZIEKOLWIEK W CENTRUM A NIE CHCE CI SIĘ CHODZIĆ, SPRÓBUJ ZATRZYMAĆ TUK-TUKA I SPYTAJ, CZY NIE PODWIEZIE CIĘ ZA DARMO W ZAMIAN ZA TO, ŻE POZWOLISZ MU ZAWIEŹĆ SIĘ PO DRODZE DO JEDNEGO Z LOKALNYCH SKLEPÓW Z RĘKODZIEŁAMI. WIELU KIEROWCÓW BĘDZIE SZCZĘŚLIWYCH, BO ZA PRZYWIEZIENIE KLIENTA (NIC NIE MUSISZ KUPOWAĆ !) DOSTANIE VOUCHER NA PALIWO.

KUMBAKONAM

MADURAJ (MADURAI)

 • KANTOR, SKLEP Z ANTYKAMI (THE MUSEUM COMPANY) – NAJLEPSZY KURS W OKOLICY  DODATKOWYM BONUSEM TEGO MIEJSCA JEST “TARAS WIDOKOWY” ZNAJDUJĄCY SIĘ NA DACHU BUDYNKU, Z WIDOKIEM NA WYSTAJĄCE Z ZIELENI GOPURY KOMPLEKSU MINAKSZI. POLECAM TU ZAJRZEĆ CHOCIAŻBY TYLKO PO TO, BY STRZELIĆ FAJNĄ FOCIĘ.
???

TAŃDŹAWUR (THANJAVUR)

 • KANTOR WYMIANY WALUT W SKLEPIE Z ELEKTRONIKĄ – P MOHAN SHOPPING CENTRE. WYSTARCZY PODEJŚĆ DO KASY I SPYTAĆ O WYMIANĘ PIENIĘDZY. ADRES: ZNOWU, STALIŚMY SIĘ NA JAKIŚ CZAS, WYPŁACALNI. UWAGA: ZNALEZIENIE KANTORU WYMIANY W TAŃDŹAWURZE JEST BARDZO TRUDNE. MOŻNA OCZYWIŚCIE DOKONAĆ WYMIANY W NIEKTÓRYCH HOTELACH OTRZYMUJĄC 80% AKTUALNEJ CENY – ZDECYDOWANIE WYŻSZY KURS ZAOFEROWANO MI W w/w P MOHAN SHOPPING CENTRE.
???

PRZYKŁADOWE CENY

 • SODA WATER 0,5 l 15 – 20 Rs
 • WODA 1 L 19 Rs
 • COCA-COLA 0,5 l 25 Rs
 • COCA-COLA 0,6 l 35 Rs
 • PEPSI 0,6 l 35 Rs
 • NAPÓJ MANGO 0,5 l 40 Rs
 • TONIK PUSZKA 50 Rs
 • MIRINDA 0,6 l 37 Rs
 • KAWA 8 -10 Rs
 • HERBERTA 25 TOREBEK 138 Rs
 • WHISKEY TASKMAC 0,7 l 780 Rs
 • WHISKEY TASKMAC 1 l 500 Rs
 • PIWO W HOTELU 240 – 420 Rs
 • PIWO TASKMAC 100 – 140 Rs
 • GOLD BRENDY TASKMAC 0,5 l 440 Rs
 • BRENDY TASKMAC 0,7 650 Rs
 • PORT TASKMAC 125 ml 115 Rs
 • HOTELE 800 – 1600 Rs 0 DOBA
 • PROSZEK DO PRANIA 10 SASZETEK 22,5 Rs
 • ROŻEK LODOWY 65 Rs
 • PAPIER TOALETOWY ROLKA 60 Rs
 • PRZYŚWIĄTYNNA PRZECHOWALNIA BUTÓW 3 – 5 Rs
 • SOMOSA 5 – 28 Rs
 • DURAN-DURAN W KAWAŁKACH 20 Rs
 • ARBUZ 4 kg 60 Rs
 • WINOGRONA kg 66 Rs
 • WC 4,5 Rs
 • ORZESZKI PACZKA 20 Rs
 • SNEAKERS 40 Rs
 • LEKI NA GARDŁO 83,3 Rs
 • RYBY MAKRELA INDYJSKA 1,5 kg 350 Rs
 • SARI 360 Rs
 • PRANIE 1 szt. 20 Rs
 • PRZECHOWYWANIA BAGAŻU 30 Rs / szt.
 • REXONA DEZODORANT 95 Rs
 • CHUSTA 80 Rs
 • MAGNES NA LODÓWKĘ 100 Rs
 • FOTOKOPIA 1 szt. 1 – 10 Rs
 • OSŁONA OBIEKTYWU 77 CANON 300 Rs
 • KARTA SIM Z INTERNETEM BEZ LIMITU PRZEZ 1 MIESIĄC 300 Rs
 • SMARTFON SAMSUNG J7 PRIME 14 860 Rs
 • SAMSUNG OSŁONA SILIKONOWA 150 Rs
 • SAMSUNG OSŁONA WYŚWIETLACZA 150 Rs
 • KOSZT CAŁEJ WYPRAWY NA OSOBĘ 3 830 PLN (US$ 1 128)