POLSKA

 

 

TRANSPORT

KATOWICE

 • KATOWICE – GDYNIA. LEPIEJ SKORZYSTAĆ Z PKP. SAMOCHÓD CENOWO WYCHODZI PODOBNIE (WLICZAJĄC CENY PALIWA I OPŁAT ZA AUTOSTRADY), ALE JAZDA JEST DUŻO DŁUŻSZA, NIE WSPOMINAJĄC PÓŹNIEJSZYCH PROBLEMÓW Z PARKOWANIEM.KOLEJ W NASZYM PRZYPADKU TO 33% ZNIŻKI DLA SENIORÓW I TYLKO DLATEGO PRZEJAZD JEST OPŁACALNY. JAZDA PRZYJEMNA I BEZPROBLEMOWA (6 godz. 25 min). W CENIE BILETU DRUGIEJ KLASY @ 132,30 JEST NAPÓJ. ZASKAKUJE BRAK WI-FI W TEJ KLASIE. JEST WAGON RESTAURACYJNY. NIE TRZEBA DO NIEGO CHODZIĆ, ABY COŚ ZJEŚĆ. MOŻNA ZAMÓWIĆ. PRZYNIOSĄ.
 • KATOWICE – KRAKÓW. SAMOCHÓD – NAJWYGODNIEJSZE I NAJDROŻSZE MEDIUM. NAJWIĘKSZYM PLUSEM JEST OCZYWIŚCIE PEŁNA NIEZALEŻNOŚĆ. W CENĘ POZA KOSZTEM PALIWA (ok. 80 km) TRZEBA WLICZYĆ OPŁATY: AUTOSTRADĘ (20 PLN) I PARKING (OD 3 PLN W GÓRĘ / godz.). TRZEBA JEDNAK ZWRÓCIĆ UWAGĘ, ŻE PRZY 4 OSOBACH KOSZTY CO PRAWDA NIE BĘDĄ TAK NISKIE JAK PRZY JEŹDZIE AUTOBUSEM, ALE NIEWIELE SIĘ OD NICH ODDALĄ …JEŻELI DO TEGO TWÓJ POJAZD JEST OSZCZĘDNY I ZAPARKUJESZ GDZIEŚ ZA FRIKO, TO JEDŹ AUTEM …AUTOBUS – DWORZEC AUTOBUSOWY KATOWICE, Ul. PIOTRA SKARGI; OBOK SUPERSAMU – KRAKÓW DWORZEC AUTOBUSOWY NA TYŁACH DWORCA PKP. JADĄC DO KRAKOWA ZATRZYMUJE SIĘ WCZEŚNIEJ NA TRZECH PRZYSTANKACH NA ŻĄDANIE: RONDO OFIAR KATYNIA, MIASTECZKO STUDENCKIE AGH, Ul. CZARNOWIEJSKA OBOK BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ AGH. DLA TYCH, KTÓRZY JADĄ Z KRAKOWA DO KATOWIC SĄ TYLKO DWIE MOŻLIWOŚCI: DWORZEC AUTOBUSOWY OBOK STACJI PKP ALBO MODLNICZKA (LEROY MERLIN).TĘ TRASĘ OBSŁUGUJE KILKA LINII. GORĄCO POLECAM UNIBUS I WSPÓŁPRACUJĄCY Z NIM INTER. CI DWAJ PRZEWOŹNICY JEŻDŻĄ OD WTORKU DO CZWARTKU CO 20 min, A W PIĄTEK, SOBOTĘ, NIEDZIELĘ I PONIEDZIAŁEK CO 15 min. CZAS PRZEJAZDU – ZALEŻNIE OD PRZYSTANKÓW – POMIĘDZY 55 A 70 min. PIERWSZY KURS O 5:30; OSTATNI 21:30. CENA BILETU 14 PLN, ULGOWY 12. KUPUJĄC OD RAZU BILET POWROTNY OSZCZĘDZASZ 3 PLN (PONAD 10 %). NOCĄ MOŻNA JECHAĆ LINIAMI INFOBUS, LEO EXPRESS (ZATRZYMUJE SIĘ NA LOTNISKU W BALICACH) I POLSKIM BUSEM.PRZEJAZD AUTOBUSEM UWAŻAM ZA OPTYMALNY. SZCZEGÓLNIE JEŚLI MAMY TROCHĘ ELASTYCZNE GODZINY I BIERZEMY POD UWAGĘ WYGODĘ I CENĘ.PKP DWORZEC KOLEJOWY KATOWICE DWORZEC KOLEJOWY KRAKÓW. ODJAZDY MNIEJ WIĘCEJ RAZ NA 90 min. PIERWSZY ok. 3-ciej, OSTATNI Z KATOWIC ok 20-tej. TYLKO 9 POŁĄCZEŃ NA DOBĘ. CENA ZA NORMALNY BILET 24 PLN. DŁUGOŚĆ PODRÓŻY CO NAJMNIEJ 130 minCZY MOŻNA PRZEBYĆ TĘ TRASĘ GORZEJ? WĄTPIĘ … ZDECYDOWANIE ODRADZAM
24 PLN 130 min
 • KATOWICE – MALBORK. DOJAZD SAMOCHODEM (502 km) ZAJĄŁ NAM 5 GODZIN. DLA NIEZNAJĄCYCH TRASY: PRAKTYCZNIE CAŁY CZAS JEDZIESZ E 75 – DWUPASMÓWKĄ NA PRAWACH AUTOSTRADY I A1 – AUTOSTRADĄ BURSZTYNOWĄ. W CHWILI OBECNEJ 120 km A1 (OD NOWEJ WSI DO SWAROŻYNA) JEST PŁATNE. MOIM ZDANIEM BARDZO DUŻO, BO 25 zł. PO ZJECHANIU W SWAROŻYNIE MASZ JESZCZE PRZED SOBĄ 25 km. MNIEJ WIĘCEJ W POŁOWIE –  PO PRAWEJ JADĄC W KIERUNKU MALBORKA – JEST STACJA Z LPG (TYLKO) NAJTAŃSZYM NA TRASIE ZE ŚLĄSKA. UZUPEŁNIJ SOBIE TUTAJ ZBIORNIK, BO CZASEM ZAMYKAJĄ JĄ O DZIWNEJ PORZE.
502 km / 5 godz.

KRAKÓW

UWAGA: W PODKRAKOWSKICH BALICACH MOŻECIE MIEĆ KŁOPOTY Z AKCEPTACJĄ ELEKTRONICZNEJ WIZY INDYJSKIEJ. W NASZYM PRZYPADKU DOTYCZYŁO TO OBSŁUGI NAZIEMNEJ LINII KLM. PRZY ODPRAWIE BAGAŻOWEJ UZNANO NASZE DOKUMENTY POTWIERDZAJĄCE POSIADANIE WIZ ZA NIEWYSTARCZAJĄCE, BO NIE MIAŁY ANI ZDJĘĆ ANI KODU PASKOWEGO. PRZEPYCHANKA TRWAŁA PONAD 120 min. NASZE ZDENERWOWANIE SIĘGAŁO ZENITU. BO JAK DŁUGO MOŻNA TŁUMACZYĆ, JAK SIĘ ZAŁATWIA WIZY DO INDII. WRESZCIE Z GÓRY PRZYCHODZI WIADOMOŚĆ: MOŻEMY LECIEĆ. NAJGORSZE JEST TO, ŻE GDY PO POWROCIE CHCIELIŚMY PRZEKAZAĆ OBSŁUDZE KLM NASZE UWAGI DOTYCZĄCE PROBLEMU INDYJSKICH WIZ, ZOSTALIŚMY POTRAKTOWANI Z BUTA. NAJWYRAŹNIEJ KLM MA W D… EWENTUALNE ODSZKODOWANIA JAKIE BĘDĄ MUSIELI ZAPŁACIĆ POTENCJALNYM, ZATRZYMANYM PASAŻEROM. PAMIĘTAJCIE – WALCZCIE DO KOŃCA. PS.: W AMSTERDAMIE I BANGALORE TE SAME WYDRUKI WIZOWE NIE WYWOŁAŁY ŻADNYCH REAKCJI. ODPRAWA PASZPORTOWA W INDIACH TRWAŁA MNIEJ NIŻ 10 min.

PO POWROCIE STRACILIŚMY NA KRAKOWSKIM LOTNISKU MASĘ CZASU USIŁUJĄC ZNALEŹĆ KOGOŚ, KOMU MOŻNA BY BYŁO PRZEKAZAĆ INFORMACJE NA TEMAT WYGLĄDU WIZ INDYJSKICH. CHCIELIBYŚMY UCHRONIĆ PODRÓŻNYCH PRZED PODOBNYMI DO NASZYCH PERYPETIAMI PODCZAS WYLOTU – CZYTAJ TUTAJ. NIESTETY, NASZE PRÓBY OKAZAŁY SIĘ DAREMNE. NIKT NIE POTRAFIŁ (LUB NIE CHCIAŁ) WSKAZAĆ MIEJSCA, KTÓRE ZWYKLE ZBIERA TEGO TYPU INFO. SZKODA. BĘDZIEMY MUSIELI ZAŁATWIĆ TO PISEMNIE … ): ): ): ):

🙁 🙁 🙁 🙁

TRÓJMIASTO

KOLEJKA SKM – NAJSZYBSZY I NAJLEPSZY ŁĄCZNIK W TRÓJMIEŚCIE. BILETY MOŻNA KUPIĆ NA WIELE SPOSOBÓW. W: KASIE, AUTOMACIE, PIERWSZYM WAGONIE SKŁADU ALBO INTERNETEM POPRZEZ APLIKACJĘ SKYCASH. NIE ZAPOMNIJCIE, ŻE JUŻ BĘDĄC 60-cio LATKIEM PŁACICIE ZDECYDOWANIE MNIEJ.

CENA NA KOLEJKĘ SKM KURSUJĄCĄ W TRÓJMIEŚCIE ZALEŻY OD DŁUGOŚCI TRASY. ISTNIEJĄ RÓŻNE ZNIŻKI: SZKOLNE, INWALIDZKIE, EMERYCKIE, DLA SENIORA. SĄ TEŻ BILETY JEDNO LUB DWUDNIOWE.
 KUPUJĄC BILET TRZEBA SPRAWDZIĆ, CZY ABY NIE MA JAKIEJŚ ZNIŻKI. BILET KASUJE SIĘ W KASOWNIKU PRZED WEJŚCIEM DO POCIĄGU. MOŻNA TEŻ ZAWSZE KUPIĆ BILET U KONDUKTORA W PIERWSZYM WAGONIE SKŁADU LUB POPRZEZ APLIKACJĘ SKYCASH.

KUPOWANIE BILETU SENIORA W AUTOMACIE NA DWORCU TO STRATA CZASU. AUTOMAT NIE MA OPCJI ZNIŻKI DLA SENIORA. Z INNYCH, ZBLIŻONYCH CENOWO NIE MOŻNA SKORZYSTAĆ BEZ STOSOWNEJ LEGITYMACJI. NIE MĘCZ SIĘ. KUP GO U KONDUKTORA.

 • GDAŃSK
  Z DWORCA KOLEJOWEGO GDAŃSK Gł. DO MUZEUM II WŚ, ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DAWNYCH TERENACH STOCZNIOWYCH JEST 1200 m.
  PROMOWE POŁĄCZENIE DWÓCH NABRZEŻY STARÓWKI – STATEK KURSUJE TAM I Z POWROTEM W POPRZEK KANAŁU.
2,50 zł 7 min
 • GDYNIA
  DOJAZD DO MUZEUM EMIGRACJI – KOLEJKĄ SKM DO PRZYSTANKU GDYNIA-STOCZNIA ODDALONEGO O PONAD 2 km OD GMACHU MUZEALNEGO. SPACER ZAJMIE ok. 25 min. MOŻNA DOJECHAĆ AUTOBUSEM SPRZED DWORCA PKP GDYNIA GŁÓWNA
 • SOPOT
  NA DWORCU JEST ZALEDWIE KILKANAŚCIE SZAFEK PRZECHOWAlni BAGAŻU. CZĘSTO WSZYSTKIE  ZAJĘTE. DZIWI, ŻE W TAK TURYSTYCZNYM MIEŚCIE JEST TAK MAŁO SZAFEK.

NOCLEGI

JEŚLI NIE PODAJĘ INACZEJ, TO CENY DOTYCZĄ POKOI DWUOSOBOWYCH Z KLIMĄ I ŁAZIENKĄ

 

MALBORK

 • VILLA OPTIMAL” TO OPTYMALNA SYPIALNIA DLA NIEZBYT WYMAGAJĄCEGO KLIENTA, GOTOWEGO ZAPŁACIĆ RACZEJ WYSOKĄ CENĘ ZA NOCLEG. SĄ TU MNIEJSZE I WIĘKSZE APARTAMENTY CZYSTO UTRZYMANE I DOŚĆ ŚWIEŻO WYGLĄDAJĄCE. MINUSEM NASZEGO – POZA NIEADEKWATNĄ CENĄ – BYŁ BRAK ROZSĄDNEJ SZAFY, W KTÓREJ MOŻNA BY BYŁO POWIESIĆ RZECZY NA WIESZAKACH;  ŁAZIENKA Z WIESZAKAMI NA RĘCZNIKI UMIESZCZONYMI BARDZO DALEKO OD KABINY PRYSZNICOWEJ I BRAK W TEJ OSTATNIEJ MIEJSCA NA SZAMPONY, MYDŁA, GĄBKI itp.
  PLUSY TO DOSYĆ DUŻY DARMOWY PARKING DLA KLIENTÓW, OGRÓDEK Z TRAMPOLINĄ DLA DZIECI, BLISKOŚĆ SPOREGO SKLEPU DYSKONTOWEGO NETTO, CISZA I BARDZO KOMUNIKATYWNY, UCZYNNY WŁAŚCICIEL. ODLEGŁOŚĆ OD ZAMKU ok. 1500 m
  OBIEKT JEST CAŁY CZAS MODERNIZOWANY I JEST SZANSA NA DOPROWADZENIE GO DO STANU POPRAWIAJĄCEGO STOSUNEK JAKOŚCI DO CENY.
  NOCLEG ZAKLEPALIŚMY KILKA MIESIĘCY WCZEŚNIEJ. MALBORK W CZASIE WAKACJI PRZYCIĄGA TŁUMY, WIĘC TRZEBA BYŁO SIĘ ZABEZPIECZYĆ. TYM BARDZIEJ, ŻE POBYT ZAPLANOWALIŚMY NA DNI W KTÓRYCH SĄ INSCENIZACJE HISTORYCZNE “OBLĘŻENIE MALBORKA”.
★★

MIĘDZYGÓRZE

MAJĄ TU BARDZO WIELE LEPSZYCH I GORSZYCH NOCLEGOWNI. DWIE POZNAŁEM NIEŹLE. OBIE SĄ STYLOWYMI WILLAMI Z KOŃCA XIX w.

 • PENSJONAT “SARENKA” – CENTRALNIE POŁOŻONA OFERUJE NOCLEGI W BARDZO PROSTO WYPOSAŻONYCH POKOJACH Z ŁAZIENKAMI. PRZYDAŁA BY SIĘ MODERNIZACJA. ŁÓŻKA OK. CZYSTO. BARDZO SŁABY SYGNAŁ TV PRAKTYCZNIE NIE POZWALA NA OGLĄDANIE PROGRAMÓW. NIE KORZYSTALIŚMY Z POSIŁKÓW. SILNY ZAPACH GOTOWANIA, ROZNOSZĄCY SIĘ PO CAŁYM, TRZYPIĘTROWYM BUDYNKU. TO NAJWIĘKSZY MANKAMENT TEGO MIEJSCA. NASZYM ZDANIEM CENA TROCHĘ ZA WYSOKA.
 • VILLA PEPINA – NIEDAWNO ODRESTAUROWANA PIĘKNA WILLA Z CHARAKTEREM. VILLA PEPINA OFERUJE DUŻE POKOJE – NIEKTÓRE Z BALKONEM. SZEROKIE, WYGODNE ŁÓŻKA. CZYSTO. SALA BILARDOWA, BIBLIOTEKA. ŚWIETNE, BARDZO OBFITE ŚNIADANIE @ 20 PLN. OBSŁUGA NIEZŁA. CENY WYSOKIE, ALE TEŻ WARUNKI NIETYPOWE.
★★

NIESUŁOWICE (DOLINA BARYCZY)

 • HOTEL I RESTAURACJA W STARYM MŁYNIE – POŁOŻONY ok. 5 km OD MILICZA ZAJAZD OBEJMUJE 9 POKOI Z ŁAZIENKAMI I NIEDUŻĄ RESTAURACJĘ.DOŚĆ PRZESTRONNE, PODSTAWOWO WYPOSAŻONE POKOJE, OFERUJĄ ROZSĄDNY KOMFORT DLA KRÓTKO GOSZCZĄCYCH PODRÓŻNYCH. CI DŁUŻEJ PRZEBYWAJĄCY MOGĄ NARZEKAĆ NA BRAK WIĘKSZYCH MIEJSC UDAJĄCYCH SZAFY.
  WSZYSTKO JEST CZYSTE I NOWE. JEDYNYM SŁABYM PUNKTEM W NASZYM POKOJU BYŁ BRAK KOSZA NA ŚMIECI – ALE MIELIŚMY KOSZ W ŁAZIENCE.
  SKRZYPIENIE PODŁÓG NAD NIEKTÓRYMI POKOJAMI LEŻĄCYMI NA II p. MOŻE TROCHĘ DENERWOWAĆ TYCH BARDZIEJ WRAŻLIWYCH. JEŚLI CI TO PRZESZKADZA ZAREZERWUJ SOBIE SPANIE NA III p.
  PARKING WYSTARCZAJĄCO DUŻY, BY POMIEŚCIĆ WSZYSTKICH GOŚCI. CAŁA ZAŁOGA HOTELU CIĘŻKO PRACOWAŁA BY ZAPEWNIĆ GOŚCIOM KOMFORT WYPOCZYNKU.
  ŚNIADANIE – DOLICZANE – LUB NIE – DO RACHUNKU ZA POKÓJ, JEST SOLIDNE. DO WYBORU: FIRMOWY TOST, JAJECZNICA I KIEŁBASKI (DANIA NA CIEPŁO). POZA TYM: SER ŻÓŁTY, TWARÓG, KIEŁBASA KRAKOWSKA (?), SZYNKA, SALCESON (PRODUKT LOKALNY – SCHODZI BŁYSKAWICZNIE). MUSLI I INNE TEGO TYPU WYNALAZKI ZADOWOLĄ WIELU DBAJĄCYCH O LINIĘ. JEST TEŻ KILKA OWOCÓW – NAM SMAKOWAŁ ARBUZ. DO PICIA: KAWA, HERBATA, SOKI, MLEKO, WODA.
  ŚNIADANIE SERWOWANE W PORACH DOGODNYCH DLA KLIENTA.
★★★★

OLSZANICA (BIESZCZADY)

 • PAŁACYK BIESA W OLSZANICY MA 7 ha. ZNAJDUJE SIĘ TU: PAŁACYK Z 1905 r POŁOŻONY NIEDALEKO OD SZOSY, ALE ODDZIELONY OD NIEJ FOSĄ-STAWEM Z WYSEPKĄ; KILKA BUDYNKÓW – PRZYPUSZCZALNIE DAWNYCH ZABUDOWAŃ DWORSKICH – FUNKCJONUJĄCYCH DZISIAJ W ROLI HOTELU. OGROMNY STAW I OSOBNA FOSA ODDZIELAJĄCA PAŁACYK WRAZ Z OTACZAJĄCYM GO PARKIEM OD RESZTY NIERUCHOMOŚCI. DALEJ ROZCIĄGAJĄ SIĘ ŁĄKI A, WŚRÓD NICH BACÓWKA CZY NAWET DWIE, SŁUŻĄCE m.in. ZA MIEJSCE DO TRAPERSKO-ŚPIWOROWEGO SPANIA DLA 2 X 20 OSÓB.JEST TEŻ BASEN, SZACHY OGRODOWE, KORT TENISOWY I JAKIEŚ BOISKA. OBIEKT ORGANIZUJE ŚLUBY I INNE TEGO TYPU IMPREZY. ROZUMIEM, ŻE HOTEL JEST OGÓLNODOSTĘPNY, CHOCIAŻ PONOĆ MA JAKIEŚ KONEKSJE Z MON.

  CENA ZA POKÓJ DWUOSOBOWY ZE ŚNIADANIEM W OŚRODKU “SAN” (DAWNE ZABUDOWANIA DWORSKIE) – 160 PLN. PONOĆ MAJĄ ZAWSZE PRZYNAJMNIEJ 100-tu GOŚCI. ŚNIADANIA PODAJĄ FANTASTYCZNE. TRUDNO IM COŚ ZARZUCIĆ.

160 PLN ★★★ 🙂

 

ZWIEDZANIE

DOLINA BARYCZY

15 min ???
 • CZESZYCE – WINNICA DE SAS
  BUTIKOWA WINNICA PRODUKUJE KILKA ODMIAN WINA Z 7 SZCZEPÓW WINOROŚLI: GEWURZTRAMINERA,  RIESLINGA, SOLARIS, REGENTA, PINOT NOIR, PINOT GRIS, DORNFELDERA. PRODUKCJĘ OPARTO NA METODACH EKOLOGICZNYCH. FIRMA DOSTARCZA SWOJE WYROBY DO WIELU RESTAURACJI W KRAJU. DUŻYM POWODZENIEM CIESZY SIĘ TUTEJSZY CYDR. POZA WYTWARZANIEM WINA I CYDRU WINNICA PARA SIĘ TEŻ AGROTURYSTYKĄ ODDAJĄC DO DYSPOZYCJI GOŚCI 7 POKOJOWY DOMEK.
  DODATKOWO SĄ TU ORGANIZOWANE WSZELKIE PACHNĄCE WINEM IMPREZY: DEGUSTACJE, KURSY, WYSTAWY, KONCERTY … POLECAMY GORĄCO.
60 min + ★★?
 • DUCHOWO – STARY MŁYN (WIATRAK) Z 1671 r.
  DOBRZE WIDOCZNY Z DROGI OBIEKT ZDECYDOWANIE WARTO ODWIEDZIĆ. PRZED WEJŚCIEM STOI NIEWIELKI POMNIK POLEGŁYCH W I WŚ MIESZKAŃCÓW Z TEJ I JESZCZE JEDNEJ WSI. JEST TEŻ PLAC ZABAW DLA DZIECI. OBOK ZNAJDUJE SIĘ WYBUDOWANY NIEDAWNO BUDYNEK MIESZCZĄCY NIEWIELKĄ IZBĘ TYPU MUZEUM, W KTÓREJ ZNAJDZIESZ SPORO EKSPONATÓW ZWIĄZANYCH Z PRODUKCJĄ AGRARNĄ W TEJ OKOLICY.
  SAM MŁYN OGLĄDA SIĘ Z PRZEWODNICZKĄ, OBJAŚNIAJĄCĄ SPOSÓB DZIAŁANIA WIATRAKA I OPISUJĄCĄ JEGO HISTORIĘ.
  POLECAM BARDZO GORĄCO. WSTĘP WOLNY. WARTO PRZEZNACZYĆ 30 min +
30 min 🙂 🙂 🙂 🙂
 • KROŚNICE – KOLEJKA WĄSKOTOROWA W KROŚNICACH – WIERZCHOWICACH
  PODRÓŻ DOOKOŁA PARKU TRWA 25 MINUT. CAŁOŚĆ ŚREDNIO ATRAKCYJNA, ALE DZIECI BĘDĄ ZACHWYCONE. MOIM ZDANIEM NAJCIEKAWSZE JEST SAMO PRZYGOTOWANIE PAROWOZU DO JAZDY. NIE ZAPOMNIJCIE LEGITYMACJI EMERYTA. UPOWAŻNIA DO 30 % ZNIŻKI. 25 min JAZDA PO OKRĘGU JEST DOSTĘPNA OD PIĄTKU DO PONIEDZIAŁKU WŁĄCZNIE. W PIĄTEK I PONIEDZIAŁEK JEST TYLKO JEDEN PRZEJAZD O godz. 13:00. WAGONY CIĄGNIE SPALINOWÓZ. W SOBOTĘ I NIEDZIELĘ TRASĘ POKONUJE SKŁAD CIĄGNIĘTY PRZEZ PAROWÓZ. ODJAZDY CO GODZINĘ POMIĘDZY 11:00 A 18:00
  JEŚLI JESTEŚCIE DUŻĄ GRUPĄ, TO NAJROZSĄDNIEJ BĘDZIE PODZIELIĆ JĄ NA CO NAJMNIEJ DWIE CZĘŚCI, JADĄCE O DWÓCH RÓŻNYCH PORACH. TAK DZIAŁAJĄC WYKORZYSTACIE 25 % ZNIŻKĘ, KTÓRĄ OTRZYMA PIERWSZA GRUPA KUPUJĄCA BILETY SPRZEDAWANE PODCZAS JAZDY.
40 min 🙂
 • MILICZ – DO ZOBACZENIA KOŚCIÓŁ pw. Św. ANDRZEJA BOBOLI I OGROMNY, 50-cio ha PARK WOKÓŁ DAWNEGO KLASYCYSTYCZNEGO PAŁACU RODZINY MALTZANÓW, ZAJMOWANEGO OBECNIE PRZEZ TECHNIKUM LEŚNE I RUINY ŚREDNIOWIECZNEJ WAROWNI.
      WYBUDOWANY W LATACH 1709 – 1714 KOŚCIÓŁ LUTERAŃSKI – CO ZRESZTĄ ŁATWO POZNAĆ – W 1945 ZOSTAŁ PRZEJĘTY PRZEZ PAŃSTWO I NATYCHMIAST PRZEKAZANY KOŚCIOŁOWI RZYMSKO-KATOLICKIEMU. OBECNIE REMONTOWANY Z ZEWNĄTRZ. OGLĄDNIĘCIE ZAJMUJE MAX 15 min.
      PRZEZ PRZYPAŁACOWY PARK W STYLU ANGIELSKIM WARTO POSPACEROWAĆ ZAPUSZCZONĄ ALEJĄ OTOCZONĄ SZPALEREM KILKUSETLETNICH DRZEW. BIEGNIE ONA POMIĘDZY MŁYNÓWKĄ A BARYCZĄ, CIĄGNĄC SIĘ OD GŁÓWNEGO WEJŚCIA, STRZEŻONEGO PRZEZ LEŻĄCEGO NA COKOLE KAMIENNEGO LWA. DOCHODZĄC DO MIEJSCA, GDZIE PO LEWEJ ROŚNIE OGROMNE DRZEWO I SKRĘCIWSZY W PRAWO, DOTRZESZ NAD POROŚNIĘTY ZIELSKIEM BRZEG BARYCZY.WYBIERAJĄC TĘ TRASĘ IDZIESZ PRZEZ PEWIEN CZAS WZDŁUŻ TYLNEJ FASADY PAŁACU ALEJĄ PIASTÓW. CHCĄC ZOBACZYĆ FRONT TEGO OGROMNEGO BUDYNKU I POZOSTAŁOŚCI ŚREDNIOWIECZNEJ FORTYFIKACJI MUSISZ SKRĘCIĆ W PRAWO – ALBO JESZCZE PRZED, ALBO TUŻ ZA – WYŻEJ WSPOMNIANYM LWIE. NA CAŁOŚĆ WARTO POŚWIĘCIĆ 60 min PLUS, ZALEŻNIE OD TEGO JAK DŁUGO CHCESZ SPACEROWAĆ PO PARKOWYCH ALEJACH, KTÓRYCH JEST SPORO. CAŁOŚĆ ŚREDNIO CIEKAWA, ALE FANI PRZYRODY BĘDĄ ZACHWYCENI.
      MOŻNA TEŻ WPAŚĆ NA CHWILĘ NA MILICKI RYNEK. ŁADNY, CHOCIAŻ SZPECI GO KILKA POWOJENNYCH PLOMB, A AKTYWNOŚĆ MIESZKAŃCÓW NIE PORAŻA
2 godz. 🙂 🙂 🙂
 • PUNKT OBSERWACYJNY PTASIEGO ŻYCIA NAD STAWEM NIEZGODA WE WSI ZGODA.
  DLA AMATORÓW PODGLĄDANIA PTACTWA ZBUDOWANO W SZUWARACH SPOREJ WIELKOŚCI DREWNIANĄ CHATYNKĘ. FAJNA SPRAWA. BYLIŚMY W ŚRODKU GORĄCEGO DNIA I NIE ZANOTOWALIŚMY WIELU LATAJĄCYCH. MYŚLĘ, ŻE TRZEBA TU BYĆ DUŻO WCZEŚNIEJ. ALE JA WTEDY ZWYKLE JESZCZE ŚPIĘ …
🙂
 • RADZIĄDZ – KOŚCIÓŁEK Św. KAROLA BOROMEUSZA – BAROKOWY KOŚCIÓŁEK Z 1735 r AKURAT JEST W TRAKCIE RENOWACJI. CIEKAWY I SAM BUDYNEK I KILKA KAMIENI NAGROBNYCH PO LEWEJ OD WEJŚCIA NA TEREN NIERUCHOMOŚCI.
🙂
 • RUDA MILICKA – GAJÓWKA (XIX W.)DAWNA LEŚNICZÓWKA VON MALTZANÓW Z DRUGIEJ POŁOWY XIX w. DLA MNIE ZDECYDOWANIE NIECIEKAWA. NA OGLĄDNIĘCIE WYSTARCZY 10 min – RAZEM Z PARKOWANIEM. MOŻNA SOBIE DAROWAĆ
10 min
 • STAWY MILICKIE
  OGROMNA LICZBA (PONAD 300) STAWÓW RYBNYCH LEŻĄCYCH W KOTLINOWATYCH ROZSZERZENIACH DOLINY BARYCZY, W OKOLICACH MILICZA I ŻMIGRODU ZAJMUJE POWIERZCHNIĘ ok. 77 km².
  WIELE Z NICH WRAZ Z INFRASTRUKTURĄ ZOSTAŁA ZDEWASTOWANA – ZAROSŁA, NIE MAJĄC WŁAŚCIWEGO PRZEPŁYWU WODY SPOWODOWANEGO BRAKIEM KONSERWACJI I UTRZYMANA W DOBRYM STANIE KANAŁÓW, JAZÓW I PRZEPUSTÓW. JAKO ZESPÓŁ CIĄGLE JEDNAK STANOWI UNIKATOWY ZABYTEK TECHNIKI
  ZAŁOŻYLI JE CYSTERSI W XIII w. OBECNIE STAWY RYBNE SĄ NAJWIĘKSZYM W EUROPIE OŚRODKIEM HODOWLI KARPIA I NAJWIĘKSZYM W POLSCE REZERWATEM PRZYRODNICZYM.
  W 1963 r UTWORZONO TUTAJ REZERWAT PTACTWA WODNEGO I BŁOTNEGO. ŻYJE TU 276 GATUNKÓW (m.in. ŻURAW, ŁABĘDŹ NIEMY, GĘŚ GĘGAWA, ORLIK KRZYKLIWY, BIELIK, KANIA RUDA I INNE). WPISANE NA LISTĘ LIVING LAKES.
60 min + ????
 • ŻMIGRÓD – PAŁAC HATZFELDÓW – ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY. GOTYCKA WIEŻA MIESZKALNA I FASADA BAROKOWEGO PAŁACU
  ZWIEDZANIE SPROWADZA SIĘ DO ZAGLĄDNIĘCIA DO BASZTY I PRZEJŚCIA PO KONTURACH PAŁACU KTÓREGO FASADA JEST NAJCIEKAWSZYM FRAGMENTEM EKSPOZYCJI. WYSTARCZY NA TO 15 min. ZDECYDOWANIE WIĘCEJ TRZEBA PRZEZNACZYĆ NA OTACZAJĄCY RUINY PARK. SPOREJ WIELKOŚCI, PIĘKNIE UTRZYMANY I DOBRZE ZAGOSPODAROWANY PRZYCIĄGA RZESZE CHĘTNYCH. ZACISZNE MIEJSCA, ŁAWKI, ALEJKI, STAWY, FONTANNA; DOSYĆ SZCZEGÓŁOWE OPISY POSZCZEGÓLNYCH ELEMENTÓW FLORY SPODOBAJĄ SIĘ PRZYPUSZCZALNIE KAŻDEMU. WSTĘP WOLNY. WARTO TU WSTĄPIĆ CHOCIAŻ NA KILKADZIESIĄT MINUT. 60-cio MINUTOWE ODETCHNIĘCIE OD CODZIENNOŚCI, POTRZEBNE NA OGLĄDNIĘCIE ZESPOŁU PAŁACOWO-PARKOWEGO W ŻMIGRODZIE WYDAJE MI SIĘ MEGA WYPASEM. GORĄCO POLECAM.
60 min + ????

KATOWICE

60 – 120 min ??

MALBORK

 • ZAMEK
  BARDZO DUŻO DO ZOBACZENIA. SPOKOJNE ZWIEDZANIE ZAJMIE CO NAJMNIEJ 4 GODZIN. W OKRESIE WAKACYJNYM TŁUMY. POLECAM ZWIEDZANIE Z AUDIO PRZEWODNIKIEM. JAK ZAUWAŻYŁEM, ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM MOŻE BYĆ BARDZO CIEKAWE, ALE NIESTETY CZĘSTO NAWET SUPERMAN MUSI OGRANICZYĆ PRZEKAZ WIEDZY ZE WZGLĘDU NA POŚPIECH.
  SAM SŁYSZAŁEM OPIS JEDNEJ Z SAL (POMIESZCZEŃ NALEŻĄCYCH DO SKARBNIKA) W WYKONANIU 3 PRZEWODNIKÓW. KOLOSALNA RÓŻNICA !!!
  PARKOWANIE POD ZAMKIEM KOSZTUJE FORTUNĘ. LEPIEJ ZOSTAWIĆ AUTO 500 m OD ZAMKU NA MIEJSKIM PARKINGU. NAJLEPIEJ PO DRUGIEJ STRONIE RZEKI. BILETY KUPUJ PRZEZ INTERNET KORZYSTAJĄC np. Z DARMOWEGO WI-FI. OSZCZĘDZISZ MASĘ CZASU.
240 min + ?????

MIĘDZYGÓRZE

 • MIĘDZYGÓRZE – PIĘKNA ZAGUBIONA WŚRÓD SUDECKICH LEŚNYCH ZAKAMARKÓW OSADA PORAŻA SWOIM UROKIEM. W WIĘKSZOŚCI NIETKNIĘTA RĘKĄ ARCHITEKTÓW DOBY POLSKIEGO KOŚLAWEGO KOMUNIZMU PRZENOSI NAS W POCZĄTKI XX W. POLECAM GORĄCO. ŚWIETNE MIEJSCE NA KILKUDNIOWY WYPAD.
?????

PRZESIEKA

 • WODOSPAD PODGÓRNEJ – ABSOLUTNY Nr 1 TUTEJSZYCH CIEKAWOSTEK. PRZEPIĘKNE MIEJSCE. PRZED SAMYM WODOSPADEM WODA GROMADZI SIĘ W SPORYM ZBIORNIKU – CO MNIEJSZE MORSY ZNAJDĄ TU TROCHĘ MIEJSCA DLA SIEBIE.
  POTEM, NABIERAJĄC TEMPA, NIEZBYT SZEROKĄ O TEJ PORZE ROKU, OKOŁO 10 m STRUGĄ SPADA W DÓŁ DO KOLEJNEGO, TYM RAZEM ZNACZNIE WIĘKSZEGO ZBIORNIKA. MIMO TEGO, ŻE NIE JESTEŚMY POD NIAGARĄ, WZMOCNIONY EFEKTEM DŹWIĘKOWYM WIDOK ZAPIERA DECH W CYCKACH.
  POLECAM BARDZO GORĄCO.
  PS.: TUŻ OBOK LUBIĄCY WSPINACZKĘ MOGĄ SIĘ WYHASAĆ NA PRAWIE PIONOWYCH PŁASZCZYZNACH.
?????
 • TROCHĘ DALEJ TRAFICIE NA KASKADY MYI, DOPŁYWU PODGÓRNEJ. FAJNE, CHOCIAŻ TROCHĘ NIŻSZE OD w/w SPADKI WODY WYGLĄDAJĄ BARDZO MALOWNICZO
????
 • WALOŃSKI KAMIEŃ – KILKA RÓŻNEJ WIELKOŚCI SKAŁEK GRANITOWYCH WYSOKICH NA PONAD 2 m. OBIEKT WYSTĘPUJĄCY JUŻ W OPISACH W XV-to w KSIĘGACH WALOŃSKICH JAKO WAŻNY PUNKT ORIENTACYJNY.
 • SUPER ROWEROWE I PIESZE TRASY DLA WSZYSTKICH BEZ WYJĄTKU. MOŻNA JEŹDZIĆ, CHODZIĆ, BIEGAĆ, WSPINAĆ SIĘ, A NAWET KĄPAĆ …
???
 • OGRÓD JAPOŃSKI SIRUWIA PRZYCIĄGA ZDECYDOWANIE TURYSTÓW. BYŁO TO WIDAĆ NAWET TERAZ, PO SEZONIE.
  ZAJMOWANY PRZEZEŃ OBSZAR 1,5 ha WYGLĄDA IMPONUJĄCO. DZIECI BĘDĄ ZACHWYCONE. RODZICE TROCHĘ MNIEJ, BO WEJŚCIE JEDNAK SPORO KOSZTUJE. ZNIŻKI DLA EMERYTÓW I STUDENTÓW SYMBOLICZNE.
  ZAKŁADAJĄC, ŻE TEGO TYPU WYCIECZKI TRWAJĄ KILKA GODZIN, TRZEBA WZIĄĆ POD UWAGĘ ZWIĄZANE Z NIMI DODATKOWE KOSZTY. JAKIEŚ NAPOJE, PRZEKĄSKI itp. W PRZYOGRODOWYM KIOSKU JEST SPORO RÓŻNYCH NAPOI JAPOŃSKIEGO POCHODZENIA W LEKKO ZAPOROWYCH CENACH. Np. 250 mil COCA-COLA KOSZTUJE 10 zł, CZYLI 40 zł ZA LITR.
  JEŚLI ZAŁOŻYMY, ŻE PRZYJEDZIEMY TU Z DZIEĆMI NA CAŁY DZIEŃ, TO BIORĄC POD UWAGĘ ZWIĄZANE Z WYCIECZKĄ OPŁATY NAWET 500+ MOŻE NIE WYSTARCZYĆ …
???

TRÓJMIASTO

 • GDAŃSK – MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ – BILETY NAJLEPIEJ KUPIĆ PRZEZ INTERNET DUŻO WCZEŚNIEJ. INFORMACJA NA STRONACH WWW BARDZO PRECYZYJNIE OKREŚLA REKOMENDOWANY CZAS ZWIEDZANIA UWZGLĘDNIAJĄC RÓŻNE GODZINY WEJŚCIA. WE WTORKI WYSTAWĘ GŁÓWNĄ OGLĄDAMY BEZPŁATNIE. BILETY DO DOSTANIA TYLKO W KASACH !!!
  ZNAJĄC DOŚĆ DOBRZE TEMAT II WOJNY I PODŁOŻE POLITYCZNO SPOŁECZNE KTÓRE DO NIEJ DOPROWADZIŁO, LEDWO ZMIEŚCIŁEM SIĘ W CZASIE. BARDZO DOKŁADNIE I DROBIAZGOWO PRZEDSTAWIONO NARODZINY FASZYZMU, KOMUNIZMU I WSZELKICH RUCHÓW NACJONALISTYCZNYCH W CAŁEJ EUROPIE I NA DALEKIM WSCHODZIE. TA CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA MOŻE CO NIEKTÓRYCH DENERWOWAĆ, BO PO NIEZBYT GŁĘBOKIEJ ANALIZIE DZISIEJSZEJ SYTUACJI POLITYCZNEJ W POLSCE, NASUWAJĄ SIĘ NIESTETY FATALNE SKOJARZENIA.
  PODOBNIE JAK W ZWIEDZANYM WCZEŚNIEJ MUZEUM EMIGRACJI TAK I TU WYKORZYSTANO PRZEDE WSZYSTKIM ZDJĘCIA I KOPIE DOKUMENTÓW. TRZEBA SPORO CZYTAĆ. TROCHĘ MAŁO – JAK NA MÓJ GUST – JEST EKSPONATÓW I DIORAM. ALE TE, KTÓRE SĄ ROBIĄ WRAŻENIE. SZCZEGÓLNIE WIELKOŚCIĄ.
  KONCEPCJA WYSTAWY PRZYPOMINA MI DO ZŁUDZENIA PODOBNĄ EKSPOZYCJĘ WIDZIANĄ W CAEN, WE FRANCJI. TAMTA DOTYCZYŁA LĄDOWANIA W NORMANDII. TA II WŚ. MOŻEMY BYĆ DUMNI.
  ZDECYDOWANIE TRZEBA ZOBACZYĆ. POLECAM.
  4 GODZINY ZWIEDZANIA, TO wg. MNIE ABSOLUTNE MINIMUM. KOSZT: NORMALNY 23 zł, ULGOWY 16 PLN.
16 – 23 PLN 240 min + ?????
?????
?????
 • GDYNIA – MUZEUM EMIGRACJI – BARDZO INTERESUJĄCE. MIEŚCI SIĘ W OGROMNEJ HALI DAWNEGO PASAŻERSKIEGO DWORCA MORSKIEGO.
  DUŻO TU CZYTANIA I OGLĄDANIA ZDJĘĆ.  SPORO WIRTUALNYCH PREZENTACJI. SZCZEGÓLNIE ZAJMUJĄCA JEST EKSPOZYCJA DOTYCZĄCA PRZYCZYN EMIGRACJI Z OKRESU SPRZED I WOJNY ŚWIATOWEJ. FASCYNUJĄCE LOSY EMIGRANCKICH RODZIN. PRZYCZYNY EMIGRACJI, DROGA, JAKĄ PRZECHODZILI, ZDJĘCIA, LISTY. OPISY ARCYCIEKAWE. MOŻE OSTATNI OKRES, W JAKIM DOKONYWAŁA SIĘ EMIGRACJA JEST NAJMNIEJ INTERESUJĄCY, ALE NIE ZMIENIA TO CAŁOŚCI EKSPOZYCJI.
  BILETY DLA SENIORÓW KOSZTUJĄ 6 PLN. EKSPOZYCJA STAŁA WYMAGA OKOŁO 150 min ZAAWANSOWANEGO ZWIEDZANIA.
6 PLN + 150 min ?????
60 min ???
???

TRZCINICA

 • KARPACKA TROIA – SKANSEN POWALA WIELKOŚCIĄ I ODTWORZONYMI ELEMENTAMI ZABUDOWY. SKŁADA SIĘ Z KILKU CZĘŚCI. JEDNA, ZUPEŁNIE NIEZALEŻNA LEŻY NA POZIOMIE ZERO, RESZTA STOI NA DOSYĆ WYSOKIM WZGÓRZU I MOIM ZDANIEM NIE JEST DOSTĘPNA DLA OSÓB UŻYWAJĄCYCH WÓZKÓW. SAM WJAZD WÓZKIEM NA PAGÓRKI JEST MOŻLIWY, ALE NA TYM KONIEC, BO WSZYSTKIE PRZEJŚCIA ŁĄCZĄCE CAŁOŚĆ MAJĄ SCHODY. PROBLEMEM JEST TEŻ BRAK WINDY W ŚWIETNIE ZLOKALIZOWANEJ, 30 METROWEJ WIEŻY WIDOKOWEJ.
  Z OGROMNEGO PARKINGU wchodzimy do BUDYNKU ADMINISTRACYJNO-USŁUGOWEGO. SĄ TU KASY, WC, SŁABO ZAOPATRZONY SKLEPIK, KINO I EKSPOZYCJA STAŁA. NA PIĘTRZE ZNAJDZIESZ RESTAURACJĘ. JEST WINDA !!!
  WYŚWIETLANY HISTORYCZNO-BIOGRAFICZNY FILM TRWA 30 min. ŚREDNIO CIEKAWY OD ARTYSTYCZNEJ STRONY, INFORMACYJNIE BARDZO DOBRY.
  EKSPOZYCJA STAŁA ZAINTERESUJE NAJBARDZIEJ NAJMŁODSZYCH. KILKA GABLOT NA ŚRODKU DUŻEJ SALI MIEŚCI SPORO ZNALEZIONYCH PODCZAS WYKOPALISK PRZEDMIOTÓW, A RACZEJ ICH SZCZĄTKÓW. POD ŚCIANAMI UMIESZCZONO WIELE DIORAM OBRAZUJĄCYCH PEŁNOPLASTYCZNE I PEŁNOWYMIAROWE SCENKI RODZAJOWE. JEST ICH NAPRAWDĘ DUŻO. SĄ ŚWIETNIE ZROBIONE I WARTO POŚWIĘCIĆ NA OGLĄDANIE TEGO 30 min.
  ZWIEDZANIE CAŁOŚCI ZAJĘŁO NAM 240 min. KOSZT OD ZWIEDZACZA-SENIORA – 13 zł
  CAŁOŚĆ OCENIAM NA 8,5 W SKALI OD 1 DO 10. MINUSY DAJĘ TYLKO ZA NIEPRZYSTOSOWANIE SKANSENU DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH.
13 PLN + 240 + min ?????

JEDZENIE

GDYNIA

 • TAWERNA ORŁOWSKA – w środku RESTAURACJA, SKLEP Z RYBAMI I KAWIARNIA Z TARASEM NA DACHU. TUŻ OBOK PRZYBIJAJĄ KUTRY RYBACKIE. BARDZO FAJNE.

MALBORK

 • W OKRESIE WAKACJI ILOŚĆ MIEJSC SERWUJĄCYCH JEDZENIE W OKOLICY ZAMKU JEST OGROMNA. NIESTETY NIE JESTEM W STANIE NAPISAĆ O WIĘKSZOŚCI JADŁODAJNI NIC WIĘCEJ POZA TYM, ŻE DOBRZE WYGLĄDAŁY. PODCZAS NASZEGO POBYTU TUŻ PRZED WEJŚCIEM DO ZAMKU STAŁO KILKANAŚCIE FOOD TRUCKÓW, ROZSZERZAJĄC BARDZO OFERTĘ KULINARNĄ. WŁAŚNIE ODBYWAŁ SIĘ tzw. FESTIWAL SMAKÓW FOOD TRUCKÓW.
???
 • RESTAURACJA “U FLISAKA” NA PRZECIWNYM NIŻ ZAMEK BRZEGU NARWI. WYBÓR TUTAJ WYDAWAŁ NAM SIĘ WIĘKSZY I CIEKAWSZY NIŻ W POZOSTAŁYCH MIEJSCACH. POZA PODAWANYMI WSZĘDZIE STANDARDAMI TYPU GOLONKA, BIGOS CZY KIEŁBASA Z ROŻNA, MOŻNA TU DOSTAĆ RYBY PODANE NA KILKA SPOSOBÓW, KARTUSZE (SCHODZIŁY BŁYSKAWICZNIE) I RÓŻNE SAŁATY. GOLONKA BYŁA DOBRA, ALE BEZ SZALEŃSTW. ZA PŁASKA SMAKOWO. DRUGI RAZ NIE SPRÓBUJĘ. PIWO U FLISAKA KOSZTUJE KILKA PROCENT WIĘCEJ NIŻ PO DRUGIEJ STRONIE RZEKI. ALE SERWUJĄ WINO !!! ŚREDNIO OBIAD NA OSOBĘ to 40 zł.
40 PLN / os. ??
 • FOOD TRUCK FIRMY “POSZARPANI” – SUPER BAJGIEL Z SZARPANYM MIĘSEM KACZYM, KONFITURĄ Z CZERWONEJ CEBULI, PALONYM CHEDDAREM, GRUSZKĄ Z KOZIERADKĄ I SAŁATAMI, DOPRAWIONY NAGA JOLOKIA – DO NIEDAWNA NAZYWANĄ NAJOSTRZEJSZĄ PAPRYCZKĄ ŚWIATA (PONAD MILION JEDNOSTEK W SKALI SCOVILLE’A). MUSIAŁEM PODPISAĆ OŚWIADCZENIE ZWALNIAJĄCE KUCHNIĘ OD ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA EWENTUALNE SZKODY W MOIM ORGANIZMIE.
28 PLN ?????

MIĘDZYGÓRZE

 • RESTAURACJA ALPEJSKI DWÓR. POZA SEZONEM DLA NASZEJ 30 os. GRUPY ZASERWOWANO UMÓWIONE WCZEŚNIEJ POTRAWY. GRILLOWANY WĘDZONY OSCYPEK Z NA SAŁACIE Z SOSEM ŻURAWINOWYM, CARPACCIO WOŁOWE, POLĘDWICZKI WIEPRZOWE, SMAŻONEGO SANDACZA NA SAŁACIE I ZUPY: ROSÓŁ LUB KREM  DYNI. NA DESER SZARLOTKA. DO PICIA DWIE RODZAJE CZESKIEGO PIWA, WŁOSKIE CZERWONE WINO I RÓŻNE NAPOJE.
  WSZYSTKIE DANIA BYŁY NAPRAWDĘ DOBRE. MAJĄ TUTAJ NIEZŁE WINA I DOBRĄ KAWĘ Z EKSPRESU. STOSUNEK CENY DO JAKOŚCI BARDZO DOBRY. MOŻNA PŁACIĆ KARTĄ. POLECAMY
????

NIESUŁOWICE

 • RESTAURACJA W STARYM MŁYNIE – KAŻDY ZNAJDZIE COŚ DLA SIEBIE. NAJWIĘCEJ TU KARPIA, ALE SĄ TEŻ INNE RYBY. GDYBYŚ NIE LUBIŁ OŚCISTYCH STWORZEŃ, DO WYBORU MASZ SCHABOSZCZAKA, MIĘSKO POD KILKOMA POSTACIAMI, MAKARONY, ZUPY.
  JEDZENIE DOBRE – BYLIŚMY TU KILKA DNI I SPRÓBOWALIŚMY WSZYSTKO, ŁĄCZNIE ZE SPRZEDAWANYMI W SŁOIKACH, LOKALNYMI KARPIAMI W OCCIE.
  BIORĄC POD UWAGĘ TO, ŻE W PROMIENIU KILKU KILOMETRÓW TRUDNO JEST ZNALEŹĆ COŚ CIEKAWEGO DO JEDZENIA, TRUDNO SIĘ DZIWIĆ ŻE KUCHNIA RESTAURACJI BIJE REKORDY POPULARNOŚCI.
?????

PRZESIEKA

 • HOTEL PAŁAC STANISZÓW (HOTEL SCHLOSS STONSDORF)
  PIĘKNY PAŁAC WE WSPANIAŁYM OTOCZENIU. KOMPLEKS PAŁACOWY POŁOŻONY W JEDNYM Z NAJPIĘKNIEJSZYCH PARKÓW DOLNEGO ŚLĄSKA. W POBLIŻU ZNAJDUJE SIĘ KARKONOSKI PARK NARODOWY, CAŁY CZAS ZACHWYCAJĄCY LOKALNĄ FLORĄ I FAUNĄ. WARTO TU PRZYJECHAĆ NA KILKA GODZIN I POCHODZIĆ PO OKOLICY. POZA PAŁACEM DO ZOBACZENIA ZAADAPTOWANE NA OBIEKTY TURYSTYCZNO-REKREACYJNE DAWNE ZABUDOWANIA DWORSKIE I DUŻY PRZYPAŁACOWY PARK. GOŚCIE MOGĄ SPĘDZAĆ  CZAS NA PIESZYCH WĘDRÓWKACH, JEŹDZIE NA ROWERZE, NARTACH, GRAJĄC W GOLFA itd. PARK W STANISZOWIE STWORZONY PRZEZ PETERA JOSEPHA LENNÉ BYŁ JEDNYM Z PIERWSZYCH PARKÓW ZAPROJEKTOWANYCH W STYLU ANGIELSKIM NA DOLNYM ŚLĄSKU. DZIĘKI LICZNYM GRUPOM SKAŁ, BOGACTWU I RÓŻNORODNOŚCI DRZEW I CUDOWNYM WIDOKOM JEST PRZYKŁADEM DOSKONAŁEGO I HARMONIJNEGO POŁĄCZENIA NATURALNYCH WARUNKÓW KRAJOBRAZOWYCH Z LUDZKĄ FANTAZJĄ. SPORĄ CZĘŚĆ DOLNEGO POZIOMU PAŁACU ZAJMUJE RESTAURACJA. KILKA RÓŻNIE URZĄDZONYCH JADALNI POZWALA ZJEŚĆ POSIŁEK W NIEZWYKŁYM OTOCZENIU. CO WIĘCEJ, MOŻESZ RÓWNIEŻ DELEKTOWAĆ SIĘ JEDZENIEM LUB LAMPKĄ WINA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU. SPOŻYWANIE NA ŚWIEŻYM POWIETRZU WZBOGACA DODATKOWO SZUM DRZEW I WODY, DOCHODZĄCY Z PRZYPAŁACOWEGO ANGIELSKIEGO PARKU. RESTAURACJA WYGLĄDA OK, CHOCIAŻ ZDECYDOWANIE PRZYDAŁOBY SIĘ JEJ ODŚWIEŻANIE. SZCZEGÓLNIE POSADZKI NA TYM POZIOMIE BUDYNKU WYMAGAJĄ TROCHĘ UWAGI.

  NIESTETY TROCHĘ GORZEJ JEST Z JEDZENIEM I SERWISEM. ZAMÓWILIŚMY W SUMIE PONAD DZIESIĘĆ DAŃ. DO ZDECYDOWANEJ WIĘKSZOŚCI NIE MIELIŚMY ZASTRZEŻEŃ. PIĘKNIE PODANE, PRZYCIĄGAJĄCE OKO WYGLĄDEM POTRAWY SMAKOWAŁY DOBRZE. NIESTETY DWA Z PODANYCH NAM TALERZY MIAŁY PROBLEMY. JEDEN – ŻABNICA Z SOSEM TRUFLOWYM PODANO BEZ TYTUŁOWYCH TRUFLI, ZE WZGLĘDU NA POMYŁKĘ W KUCHNI. BRAKOWAŁO DWÓCH SKŁADNIKÓW NADAJĄCYCH SMAK CAŁOŚCI. DRUGIM FELERNYM DANIEM BYŁY GRILOWANE WARZYWA. PODANY WŚRÓD NICH BAKŁAŻAN BYŁ SUROWAWY.
  NAJGORSZY JEDNAK OKAZAŁ SIĘ BRAK PROFESJONALIZMU U KELNERA, NIEPOTRZEBNIE USIŁUJĄCEGO BRONIĆ PAŁACOWĄ KUCHNIĘ. ZUPEŁNIE MU SIĘ TO NIE UDAŁO, BO NA DOMIAR ZŁEGO USIŁOWAŁ ZBAGATELIZOWAĆ BŁĘDY RESTAURACYJNEJ KUCHNI, SUGERUJĄC NASZEMU KUCHENNEMU SZEFOWI NIEWIEDZĘ … SZKODA. W SUMIE JEDZENIE OCENIAMY DOŚĆ DOBRZE, ALE STOSUNEK CENY DO JAKOŚCI NIE ZACHWYCA. ZDECYDOWANIE SŁABĄ POCIECHĄ BYŁ ZAOFEROWANY UPUST. JUŻ TU NIE WRÓCIMY …

???

SOPOT

 • ROZSĄDNĄ CENOWO SMAŻALNIĘ RYB ZNAJDZIESZ NA MONCIAKU TUŻ PRZY OGROMNYM NAPISIE “MOLO”, PO PRAWEJ STRONIE PASAŻU (IDĄC OD DWORCA) JEST JEDYNA NA MONCIAKU SMAŻALNIA RYB. MOŻNA TEŻ DOSTAĆ SURÓWKI LUB BURACZKI, FRYTKI, PIWO A NAWET LAMPKĘ WINA.
 WYBÓR OK. CENY DOPUSZCZALNE – DORSZ @ 8.50 PLN, TURBOT @ 7,50 PLN, HALIBUT @ 9.50 PLN – 100 gr. POSIŁEK DLA DWÓCH OSÓB (2 × RYBA + 2 X SURÓWKA + 2 X NAPÓJ LEKKO ALKOHOLOWY) KOSZTOWAŁ 79.76 PLN.
???
 • GRAND HOTEL – NA PLAŻY PRZED KULTOWYM GRANDEM SĄ BARY, DUŻE STOLIKI Z KRZESŁAMI, KANAPY, PARASOLE. WYGLĄDA TO FANTASTYCZNIE. WIDOK STĄD WSPANIAŁY. OBSŁUGA PRZEMIŁA. BOGATA OFERTA ZESTAWÓW ŚNIADANIOWYCH.
????
 • SMAŻALNIA MARINEROS. 2 DORSZE Z SAŁATKĄ – DUŻE PORCJE Z NAPOJAMI 120 zł.
60 PLN / os. ???
 • ALEJA WOJSKA POLSKIEGO BIEGNĄCA WZDŁUŻ PLAŻY. CENY RYB W SMAŻALNIACH ZA 100 gr. OD 7,50 DO 11,50 zł.
??
 • DWORZEC W SOPOCIE MA BARDZO DOBRĄ STREFĘ GASTRONOMICZNĄ. MOŻNA DOSTAĆ KANAPKI, CIASTKA, PIECZYWO, A W PASAŻU NA ZEWNĄTRZ NALEŚNIKI, HAMBURGERY, DANIA WŁOSKIE. JEST TEŻ POWAŻNIE WYGLĄDAJĄCA RESTAURACJA, W KTÓREJ SERWOWANE SĄ WYŁĄCZNIE OWOCE MORZA. Mają TRZY RODZAJE OSTRYG FRANCUSKICH, KREWETKI, MAŁŻE. CENY ZAPOROWE. NAJTAŃSZA OSTRYGA 17 zł.
???
 • PO 24-tej ZAMYKAJĄ PRAWIE WSZYSTKIE LOKALE NA MONCIAKU. ŻYCIE PRZENOSI SIĘ DO NOCNYCH KLUBÓW.

UHERCE

 • BROWAR URSA MAIOR.
  KUSI PRZEJEŻDŻAJĄCYCH SZOSĄ PRZY KTÓREJ STOI. RANO, A POD PARASOLAMI NA TYM PUSTKOWIU JUŻ SIEDZI KILKA OSÓB. NA PARKINGU PUCHY. ALE TO ZMYŁKA. PONOĆ GDY PADA, RUCH TU JEST TAKI, ŻE SZEFOSTWO MUSI DELEGOWAĆ KOGOŚ DO KIEROWANIA PARKINGOWYM RUCHEM. BROWAR SERWUJE OCZYWIŚCIE JAKIEŚ DANIA. JE I PIJE SIĘ W ŚRODKU, PATRZĄC NA PRACUJĄCĄ ZA OGROMNĄ SZKLANĄ ŚCIANĄ WARZELNIĘ, LUB NA WISZĄCE WOKÓŁ PRACE RÓŻNYCH TWÓRCÓW W TEJ SWEGO RODZAJU GALERII SZTUKI.
  Z BOKU BUDYNKU JEST SKLEP. NIE TYLKO Z BROWAREM. ZNAJDZIESZ TU CAŁĄ MASĘ MNIEJ LUB BARDZIEJ CIEKAWYCH RZECZY ZWIĄZANYCH Z TĄ MŁODĄ WYTWÓRNIĄ. WYBÓR BUTIKOWYCH PIW SPORY. CENY TEŻ SĄ SPORE. NAJTAŃSZA BUTELKA 0,5 l TO WYDATEK RZĘDU 10 PLN. CIEKAWA, WYPASIONA SZKLANKA DO PIWA KOSZTUJE 32 PLN; MAGNESY NA LODÓWKĘ OD 5 DO 20 PLN. WSZYSTKO MOŻESZ KUPIĆ W NECIE.
  WŁAŚCICIELE ZROBILI DOBRĄ ROBOTĘ. BROWAR PROWADZONY Z JAJEM I ZDECYDOWANIE WARTY ODWIEDZENIA. POLECAMY
???

 

RADY

SOPOT

 • ZAKUPY NAJLEPIEJ ROBIĆ W LIDLU PRZY PRZYSTANKU SKM “SOPOT – KAMIENNY POTOK”

PRZYKŁADOWE CENY

 • BILET KATOWICE – GDYNIA ORŁOWO PKP II KLASY Z 33% ZNIŻKI DLA SENIORÓW 132,30 PLN